Véget ért a Jazz in the Park – belakták a Sétateret

The FrankieZ Experiment kapta a verseny fődíját

Véget ért a Jazz in the Park – belakták a Sétateret
Az autentikus balkáni zenét játszó Fanfara Ciocârlia zenekar sétatéri koncertjével ért véget vasárnap este a Jazz in the Park fesztivál. A hatodik alkalommal megrendezett zenei fesztiválon hazai és nemzetközi szinten elismert zenészek léptek fel a Kolozsvári Magyar Opera színpadán, a Művészeti Múzeumban, az utcákon, a Sétatéren, de Pataréten is. Az időjárás a jazzkedvelőknek sem kedvezett, ám ez nem befolyásolta a remek hangulatot, a közönség az esőtől nem félve táncolta végig a koncerteket. A fesztivál első napjaiban az utcán, az operában, a múzeumban zajlottak a koncertek, a rendezvény csak múlt hét csütörtökétől költözzött ki a Sétatérre. A parkban a remek koncertek mellett az érdeklődők röplabdázhattak, íjászkodhattak, kézműveskedhettek, karaoken, jam sessionon vehettek részt, és idén is szerveztek nemzetközi jazzversenyt.

A fesztivál programjából idén sem hiányozhatott a Jazz in the Park Nemzetközi Verseny, a beiratkozott jazz-zenészek, -zenekarok három nap alatt a Form Space-ben és a Szamos-parton felállított színpadon méretkeztek meg.

A zsűri bírálata alapján a legjobbnak a The FrankieZ Experiment zenekar bizonyult, ők kapták a verseny 2000 eurós pénzjutalommal járó fődíját. A zenei projektet Frankie Ercsei dobos alapította, jelenleg a formáció hat tehetséges zenészből áll, akik szeretik a jazz-t a New York-i friss vibe-okkal keverni. Azok, akik lemaradtak a zenekar idei koncertjéről, jövőre a Jazz in the Park nagyszínpadán hallgathatják meg őket.

A második helyezett a Fekecs Ákos Projekt lett, ők 1000 eurós díjat vihettek haza. A zenekar Fekecs Ákos ötlete alapján született, aki szeretett volna legjobb barátaival közösen zenét szerezni és muzsikálni. A zenekar jelenlegi felállása 2017 júliusában alakult ki, a verseny során a zenekar tagjainak sikerült karakteres dinamikájukat és energiájukat átadniuk.

Szintén dobogós helyezést kapott a Lucia Rey Trio, a harmadik díjjal 600 eurós összeg is jár. Lucia Rey a madridi konzervatóriumban tanult, szenvedélye és tehetsége New Yorkba vezette, ahol elismert professzorokkal dolgozhatott együtt. A Jazz in the Park vesenyén a zongorista két másik tehetséges zenésszel, egy nagybőgőssel és egy dobossal, állt színpadra, közösen jazzt és flamenco jazzt játszottak.

A Spontaneous Plan nevű zenekar a zsűri különdíját érdemelte ki, így ők is fellépnek újra 2019-ben a jazzfesztiválon.

Kovács Dalma kapta a legjobb énekesnek járó díjat. Fotó: Jazz in the Park/Mihai Stetcu

A Dalma nevű zenekar tagja, Kovács Dalma lenyűgözte tehetségével a zsűrit, így ő kapta a legjobb énekesnek járó díjat. A Tohani által felajánlott különdíjat a Cristina Radu Quartet nyerte el. A Jazz in the Park Best of-díja az Ineffable zenekarhoz került.

A legjobb kolozsvári előadói díjat a Rubie Trio kapta, a díjjal 12 fellépés is jár a Double Tree hotel különböző rendezvényein.

Kimagasló teljesítményükért díjazták a Soular Quartet tagjait is, ők kapták a Román Kulturális Intézet által feljánlott legjobb román előadói díjat. A zenekar Freelancer című számával elnyerte a legjobb zeneszerzés díját is. A legjobb zenésznek a The B-Groove nevű zenekar tagja, Petru Hăruță bizonyult. A The B-Groove elnyerte emellett a Live in China-díjat, így felléphetnek a kínai Beijing Nine Gates fesztiválon. 

(Borítókép forrása: Jazz in the Park/Marius Mariş)