Vajasdi óvodások segítettek a „beteg” Mikulásnak

Adventre hangolódva, gyerekekre várva

Vajasdi óvodások segítettek a „beteg” Mikulásnak
A Rákóczi Szövetség programjának köszönhetően, amelyik a magyar óvodába való beiratkozást hivatott ösztönözni, Nagyenyeden és környékén, így Csombordon, Magyarlapádon, Miriszlón és Vajasdon számos, érdekesebbnél érdekesebb „gyerekváró” foglalkozásokra kerül sor az adventi időszakban. Vajasdon az elmúlt héten két kedves esemény is örömöt hozott az apróságoknak.

A nőszövetség „ pedamikulása”

Minden évben a Fehér megyei RMDSZ nőszervezete mikulási ajándékot visz egy szórványtelepülésre, odafigyelését, szeretetét fejezve ki ezáltal a távolabb élő gyerekek iránt. Az idén Vajasdra esett a választás, ahova 2017. december 7-én látogattak el a nagyenyediek. A kezdeményezés három intézmény jó együttműködésének sikereként könyvelhető el: az ötlet és a szervezőmunka a nőszövetséget dícséri, az ajándékcsomagokat a Máltai Szeretetszolgálat nagyenyedi fiókja biztosítja, a Bethlen Gábor Kollégium pedig a műsort állítja össze minden évben.

A kis létszámú, de magyarul szépen beszélő vajasdi óvodai és iskolai csoportok, Magyari Enikő óvónő és Boros Imola tanítónő növendékei, izgatottan várták a vendégeket, hiszen ritkán érkeznek „idegenek” hozzájuk. A szép kultúrotthonban nem csak egyszerűen a mikuláscsomagok átadására került sor, hanem az enyedi diákok egy ünnepi verses-zenés összeállítással is megörvendeztették  a helyieket, akik régen láthattak magyar nyelvű előadást falujukban. Ezt a műsort Bartha Melinda tanárnő állítja össze minden évben a tízedikes tanítóképző osztállyal, és a felkészítésbe mindig besegít az illető osztályfőnök is, ezúttal Fodor Katalin magyarszakos tanárnő.

Az interaktív műsor nagy sikert aratott az apróságok körében, de a felnőttek is nagyon élvezték a produkciót. A történet szereplői – manók, krampuszok, hópelyhek, hóember- miközben a gyerekek segítségével a beteg Mikulás helyettesítőjét keresték, a vajasdi gyerekek soraiból választottak „pótszereplőket”, ez a rögtönzés pedig lázba hozta az egész sereget. A műsor végén a képzősök egy éneket és egy kis táncot is megtanítottak a gyerekeknek, erre a Mikulás is meggyógyult és kioszthatta az ajándékcsomagokat.

A kedves kis történethez a képzős diákok hozzáadták mosolyukat, szeretetüket, ezáltal téve feledhetetlen élménnyé a találkozást.

„Karácsonyvárás-óvodavárás...”

...ezzel a címmel rendeztek újabb hangulatos délutánt a vajasdi kicsik számára szombaton, 2017. december 9-én.

Vajasd egy 900 fős település Fehér megyében, Gyulafehérvártól 12  km-re, a falut fele-fele arányban lakják magyarok és románok . Az egyház, a helyi RMDSZ, a Vajasdi Margaréta Néptáncegyüttes Egyesület és az iskola számos tevékenységet szervez a nemzeti identitás megőrzése érdekében, melybe természetesen az óvoda is bekapcsolódik: magyar napok, vallásos- és nemzeti ünnepek megtartása, különböző hagyományőrző tevékenységek. Legnagyobb népszerűségnek örvendő tevékenységük közé tartozik a néptáncoktatás, a híres Maros Művészegyüttes két tagja tartja a foglalkozásokat. Mindezek révén ápolják nemzeti identitásukat, anyanyelvünket és összetartásra ösztönözik a helyi magyar közösséget.

„A rendezvény konkrét célja, hogy ezzel a programmal is erősítsük a szülők abbeli elhatározását, hogy magyar tagozatra irassák a gyereküket. A sok közös találkozás, együtt táncolás, a kézműveskedések és az eközbeni beszélgetések megerősítik döntésüket”- nyilatkozta reménykedőn Magyari Enikő óvónő.

A „Karácsonyvárás-óvodavárás...” adventi koszorú készítésével indult, amit kicsik és felnőttek egyaránt nagyon élveztek. Egyébként a vajasdi óvodában hagyománya van már a szülőkkel, nagyszülőkkel együtt végzett programoknak, évente két-három alkalommal valósítanak meg hasonlót. A díszítéssel párhuzamosan egy kedves helybeli szakácsnő, Nagy Ildikó hozzáértésével elkészült a karácsonykor kimaradhatatlan, kézi díszítésű mézespogácsa.

Néptáncot akarnak tanulni a legapróbbak is

 Ezt követően a vidám társaság a kultúrotthonba vonult át, ahol egy nagyszerű bábelőadást mutattak be, Oscar Wilde: A boldog herceg megható történetét, Vadas László rendezésében és Demeter Ferenc előadásában. A szórványjáró programjáról ismert előadóművészt az erdélyi média többször is bemutatta már, a Fehér megyei pedagógusok rendkívül hálásak voltak azért, hogy ez a nagyszerű produkció a szombati nap folyamán két településre, Miriszlóra és Vajasdra is eljuthatott. 

Az élménydús program népi gyermekjátékokkal és táncházzal folytatódott: Nagy Levente és Adél, a Maros Művészegyüttes tagjai, az idei évvel kezdődően heti rendszerességgel járnak Vajasdra néptáncot oktatni. Kitartásuk, lelkesedésük átsugárzik a Vajasdi Margaréta Néptáncegyüttes ifjú tagjaira is, akik sokat fejlődtek az elmúlt időszakban. Ezúttal az oktatók a legapróbbakkal igyekeztek megszerettetni a táncot, ami kétségtelenül sikerült is, hiszen két óra gyakorlás után a kicsik, köztük olyanok is, akik csak jövőre iratkoznak óvodába, arra kérték őket, hogy ezentúl külön foglalkozásokat tartsanak nekik is, „a nagyok előtt”.

A meghitt hangulatú találkozó szeretetvendégséggel zárult.

(Borítókép: illusztráció, nagyenyed.ro)