Sporthírek röviden a nagyvilágból

KUPAGYŐZTES A RED BULL SALZBURG

Szoboszlai Dominik góllal és gólpasszal járult hozzá a Red Bull Salzburg labdarúgócsapatának 5–0-s győzelméhez az Osztrák Kupa péntek esti, klagenfurti fináléjában. A 19 éves magyar válogatott középpályás a másodosztályú Austria Lustenau elleni döntőben – amely a koronavírus-járvány miatt félbeszakadt idény első tétmérkőzése volt az újraindulást követően Ausztriában – a 20. percben szabadrúgásból talált be, a 16-os bal oldaláról, éles szögből. Szoboszlai végig a pályán volt a zárt kapuk mögött rendezett összecsapáson. A salzburgiaknak ez volt a hetedik kupasikerük, ezt megelőzően 2012-ben, 2014-ben, 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben és tavaly nyerték meg a trófeát.

NŐI FOCI: AZ MTK JÁTSZHAT AZ FTC-VEL A BL-ÉRT

Az MTK Hungária FC 5–1-re legyőzte a Diósgyőri VTK csapatát a női labdarúgó NB I. mérkőzésén, így a fővárosiak játszhatnak a Ferencvárossal a Bajnokok Ligája-indulásért. Az MTK-ban Turányi Lilla kétszer volt eredményes, Nagy Ágnes, Magyarics Zoé, Németh Loretta egy-egy alkalommal talált be, a vendég DVTK gólját pedig Hanna Barker szerezte. A két csapat azonos pontszámmal állt a Simple Liga tabellájának második és harmadik helyén. A magyar szövetség döntése értelmében a nőknél nem hirdetnek bajnokot, de a zárótabella első két helyezettje a BL-részvételért játszik majd a bajnoki döntővel megegyező forgatókönyv szerint. A párharc az egyik csapat második győzelméig tart majd, a pályaelőnyt az első helyen álló Ferencváros élvezi, mert bár az MTK-hoz hasonlóan 31 ponttal zárt, de gólkülönbsége jobb, mint riválisának.

A SAHTAR LEGYŐZTE A DINAMÓ KIJEVET

A hétvégén Ukrajnában is visszatért a labdarúgás, egyelőre zárt kapuk mögött. A visszatérés első fordulója egyből egy nagy rangadóval kezdődött. A rájátszás felsőházában a Sahtar Donyeck a Dinamó Kijevet fogadta, és 3–1-es győzelmet aratott. A győzelemnek köszönhetően már 16 ponttal előzi meg a tabellán a fővárosi riválist, amely a vereséggel a negyedik helyre csúszott vissza, ugyanis a Dinamóval együtt a Zorja és a Deszna csapata is 46 pontot gyűjtött a Sahtar (62 pont) mögött a bajnokságban. A mérkőzésen a Dinamó szerezte meg a vezetést Bujalszki révén, de még a szünet előtt Marlos egyenlített, aki később a 67. percben az állást is megfordította. Nem sokkal később a brazil Marcos Antonio állította be a végeredményt. Amennyiben a Sahtar megnyeri a következő négy mérkőzést, akkor bajnoknak vallhatja magát, története során ötödször.

HORVÁT KUPA: RIJEKA–NK LOKOMOTÍVA DÖNTŐ

Horvátországban lejátszották a labdarúgó Horvát Kupa elődöntőit. Az NK Lokomotíva Zágráb két góllal legyőzte a Slaven Belupót, a másik ágon közel állt a sikerhez a 2–0-ra is vezető eszéki csapat, ám a magyar válogatott Kleinheisler László 55. percben történt kiállítása után összeomlott a fiumei gárda elleni összecsapáson. A döntőt augusztus elsején játsszák.

Eredmények, Horvát Kupa, elődöntő: • NK Lokomotíva Zágráb–Slaven Belupo 3–1 • HNK Fiume/Rijeka–NK Eszék/Osijek 3–2.

BEFEJEZETTNEK NYILVÁNÍTOTTÁK A BOSNYÁK FOCISZEZONT

A koronavírus-járvány miatt hétfőn befejezettnek nyilvánították a labdarúgószezont Bosznia-Hercegovinában. A sportági szövetség közlése szerint a döntést azért kellett meghozni, mert a boszniai Szerb Köztársaság egészségügyi minisztériuma július 1-jéig nem engedélyezi a labdarúgó-mérkőzések megtartását. A 33 fordulósra tervezett élvonalból csak 22 kört rendeztek meg a járvány kitöréséig. A bajnoki címet ez alapján a tavalyi győztes FK Szarajevó kapta meg, amely így ismét elindulhat a Bajnokok Ligája selejtezőjében. Az FK Zeljeznicar, a HSK Zrinjski és az FK Borac az Európa Liga-selejtezőben vehet részt, míg az NK Celik és az FK Zvijezda 09 kiesett. A Bosnyák Kupát – amely az elődöntőnél tartott – szintén nem folytatják.

SZERB BAJNOK A CRNA ZVEZDA BELGÁRD

Az újraindult szerb focibajnokságban már az első menetben eldőlt a bajnoki cím sorsa, miután a Crna Zvezda Belgárd zárt kapus mérkőzésen 5–0-ra kiütötte idegenben az FK Rad együttesét a 27. forduló nyitányán. A Vörös Csillag a 31. bajnoki címnél tart, három fordulóval a befejezés előtt 72 pontja van, 14-gyel több, mint a városi rivális Partizánnak. A szerb szövetség döntése értelmében a bajnokságból csak az alapszakasz négy fordulóját játsszák le, a rájátszás idén elmarad.

NŐI KÉZILABDA: KÉT ÚJ JÁTÉKOS A KOLOZSVÁRIAKNÁL

Az élvonalban maradt Kolozsvári Universitatea Sportklub női kézilabdacsapata két új játékos leigazolását jelentette be honlapján (www.u-cluj.ro). Az első ráadásul idegenlégiós, a lengyel Paulina Masna 1992. március 19-én született, 177 cm magas, a jobbátlövő poszton játszik, a Nagybányai Minaurtól érkezett a kolozsváriakhoz. Paulina Masna a 2015–2016-os idényben hazájában a Pogon Baltica Szczecin együttesében szerepelt, az EHF-kupában is játszott. A következő két idényben pedig Svédországban a Boden Handboll IF-et erősítette, mindkét esztendőben a Challenge Kupában is szerepelt.

Kapust is igazolt az Universitatea Sportklub Mădălina Ion személyében, aki az utóbbi két évben Bukaresti MSC-ben játszott, előtte két éven át a fővárosiak kikölcsönözték a Szloboziai Unirea MKK csapatának. A hálóőr junior világbajnoki címet szerzett 2014-ben, két évvel később pedig ifi vb-bronzérmes lett a román válogatottal.

JÉGKORONG ERSTE LIGA: ISMÉT HETÉNYI ZOLTÁN LETT A SZEZON LEGJOBB KAPUSA

Az előző idényhez hasonlóan a félbeszakadt 2019–2020-as szezonban is Hetényi Zoltánt választották a jégkorong Erste Liga legjobb kapusának. A magyar szövetség honlapja pénteken közölte: a Debreceni EAC játékosa az alapszakaszban 93,3 százalékkal védett, a középszakaszban 93,16 volt a mutatója, majd a negyeddöntőben még javult, és 95 százalékos hatékonysággal teljesített a Csíkszeredai Sportklub ellen.

A legjobb hátvéd díját az FTC-Telekommal bajnok Jere Pulli kapta. A finn védőnek ez volt az első idénye a ligában. A csatárok között a szintén megosztott aranyérmes Csíkszeredai Sportklub kanadai játékosa, Joshua Shalla diadalmaskodott. A 28 éves csatár az alapszakasz assziszt- és pontlistáját az első helyen zárta: 34 meccsen 28 gól és 39 gólpassz volt a termése. A posztonkénti elismerések a liga vezetőedzőinek szavazatai alapján dőltek el.

A főszponzor Erste Bank – a korábbi évekhez hasonlóan – ezúttal is Higgy Magadban különdíjakkal jutalmazta az idény kiemelkedő játékosait, akikre a liga csapatai jelölhettek. Az év felfedezettje Szűcs István (Hokiklub Budapest), míg az év legsportszerűbb játékosa Léránt René (DEAC) lett, Azari Zsolt (Dunaújvárosi Acélbikák) pedig példamutató magatartásával, hozzáállásával, munkavégzésével emelkedett ki társai közül. A díjjal 500 ezer forintos jutalom is jár.