RMDSZ: Törvény garantálja a magyar nyelv használatát az egészségügyben (FRISSÍTVE)

Azok a települések érintettek, ahol van legalább 5000 magyar lakos, így Kolozsvár is

RMDSZ: Törvény garantálja a magyar nyelv használatát az egészségügyben (FRISSÍTVE)
„Törvényi garanciát jelent az anyanyelv-használatára az egészségügyben és a szociális ellátást biztosító intézményekben a ma megszavazott RMDSZ-es törvénykezdeményezés. Ez azt jelenti, hogy azokon a településeken, ahol a magyarok számaránya eléri a húsz százalékot vagy az 5000 főt, az egészségügyi és szociális szolgáltatásokat nyújtó intézményekben kötelesek lesznek magyar nyelven beszélő dolgozókat alkalmazni. Az erdélyi magyarok jogos elvárása vált valóra, hiszen Románia még mindig nem ültette gyakorlatba a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájában foglaltakat, amelyet 1995-ben írt alá. Azonban ma tettünk egy előrelépést az anyanyelv-használat tekintetében. Így nemcsak azokon a településeken lesznek kötelesek magyar nyelven beszélő személyzetet alkalmazni, ahol a magyarok számaránya eléri a húsz százalékot, hanem azokon is, ahol van legalább 5000 magyar lakos. Így számos erdélyi nagyvárosban is, mint például Arad, Kolozsvár, Brassó, Temesvár, magyarul fordulhatnak orvoshoz az érintettek” – mutatott rá Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője azt követően, hogy a parlament alsó háza döntőházként szavazott arról az RMDSZ-kezdeményezésről, amelyet az elmúlt parlamenti mandátumban nyújtott be a szövetség parlamenti csoportja.

Korodi Attila emlékeztetett az olaszteleki magyar lány esetére, akit hiányos román nyelvtudása miatt aláztak meg a kolozsvári gyermekgyógyászaton azért, mert nem tudott románul beszélni a kórház személyzetével. „Az RMDSZ az esetet követően panaszt tett az Országos Diszkrimináció-ellenes Tanácsnál (CNCD), amely kétezer lejre bírságolta a kórházat, és ezer lejre Ioan Dobrescu orvost, illetve törvénytervezetet nyújtott be annak érdekében, hogy a Charta ezen előírásait törvényi szintre emeljék mielőbb Romániában, amelyet ma szavazott meg a parlament”

Az RMDSZ parlamenti csoportja az elmúlt parlamenti mandátumban iktatta a törvénytervezetet, azt követően, hogy egy olaszteleki lányt román nyelvtudása miatt megaláztak a kolozsvári gyermekkórházban. A törvénytervezetet ma döntőházként - ellensavazt nélkül - fogadta el a képviselőház, ezt követően államelnöki kihirdetésre vár. 

A PSD is megszavazta 

Csoma Botond Kolozs megyei parlamenti képviselő jelentős sikerként értékeli a tervezet elfogadását, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD) is támogatott. Jó jel, mondta a képviselő, aki reméli, hogy a közigazgatásban való anyanyelvhasználatot szabályozó 215-ös törvény módosítása is hasonló eredménnyel jár. A cél az, hogy az anyanyelvhasználati küszöböt 20 százalékról 10 százalékra csökkentsék, erről a jövő héten várható egyeztetés az RMDSZ és a parlamenti pártok között, emlékeztetett. Csoma Botond úgy véli: a 2015-ös törvény módosítása komoly próbatétel lesz, ami az RMDSZ-PSD-ALDE protokollum sorsát illeti.

Konkrétumokról nincs szó 

– Az 1995-ös egészségügyi és szociális ellátásra vonatkozó törvényt sikerült ezzel most módosítani. Arra azonban nem tér ki a tervezet, hogy egészségügyi személyzetet vagy tolmácsot kell alkalmaznia a rendszer intézeteinek, és konkrét költségvetési elképzelésről sem esik szó az tervezetben. Minden betegellátónak magának kell megoldania, miként teljesíti a jogszabály által előírtakat – fogalmazott László Attila. Megjegyezte: valószínűleg akadályokba ütközik majd a törvény alkalmazása, de jó eredménynek könyveli el a módosító kezdeményezés pozitív fogadtatását.        

Kolozs megye városai közül csak Bánffyhunyadon haladja meg a magyarság számaránya a 20 százalékot (27,8).  Kolozsváron ugyan nem éri el az említett küszöbértéket, de mivel a magyarok száma abszolút értékben lényegesen nagyobb 5000-nél, a kincses város is a törvény hatálya alá esik. Sajnos ez nem mondható el Désről, Aranyosgyéresről, Szamosújvárról, mint ahogy Tordáról sem. Ugyanebben a helyzetben van Nagyenyed és Beszterce-Naszód is, Zilahon azonban a magukat magyarnak vallók száma 8662 a 2012-es népszámlálási adatok szerint.