Orbán Viktor megvédte Magyarországot az Európai Parlamentben

Orbán Viktor megvédte Magyarországot az Európai Parlamentben
A nemzeti konzultáció, a bevándorlás, a Soros-egyetem és a civil szervezetek ügye miatt is többen bírálták a magyar kormány politikáját – tájékoztat a hirado.hu. Volt olyan képviselő, aki annyira kiabált, hogy majdnem rosszul lett. Orbán Viktor megerősítette, Magyarország elutasítja a bevándorlók kötelező betelepítését. Leszögezte, kizárólag a magyar emberek dönthetnek arról, hogy kivel akarnak együtt élni, hiába akar „Soros György évente egymillió embert” az Unióba szállítani.

Az Európai Parlament vezetőiből és a frakcióvezetőiből álló testület, az Elnökök Konferenciája kezdeményezte a vitát a Magyarországi helyzetről. Az Európai Bizottság első alelnöke Frans Timmemans azt mondta, az Európai Unióban (EU) sok embert aggasztanak a magyarországi fejlemények, hozzátéve, hogy a bizottság is osztja ezeket az aggályokat.


Az alelnök szerint a frissen elfogadott magyar felsőoktatási törvénymódosítást sokan úgy látják, mint egy próbálkozást, hogy bezárassák a CEU-t, amely egy koronaékszer, a megosztottság utáni Európában. Az Európai Bizottság (EB) ellenőrzése megerősítette az aggályokat, ezért a testület eljárást indít Magyarországgal szemben.

Hozzátette: aggodalommal figyelik a civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot is. Frans Timmermans kérdésesnek nevezte az új menekültjogi eljárásokat. A Nemzeti Konzultációval kapcsolatban az alelnök azt mondta: Számos olyan állítás szerepel a magyar kormány,,Állítsuk meg Brüsszelt!” kampányában, amely nem felel meg a tényeknek, illetve rendkívül megtévesztő.

A privilégiumok vége

Orbán Viktor erre vonatkozólag úgy fogalmazott: „A vitánk részben Önökkel, részben pedig egy amerikai pénzügyi spekulánssal áll fenn.” Nem ítélhetik el valótlanságok alapján Magyarországot, mert a méltányosság nem országméret függvénye – mondta Orbán Viktor az EP-vitában, utalva az amerikai spekuláns, Soros György csütörtöki látogatására.

A miniszterelnök a következőket mondta: „Tudom, hogy Magyarország ereje mérete, súlya jóval kisebb, mint az Önöké, és kisebb, mint a Magyarországot támadó Soros György amerikai pénzügyi spekulánsé, aki bár európai emberek millióinak életét tette tönkre spekulációival, akit Magyarországon megbüntettek spekuláció miatt, és aki az Eurónak is nyíltan bevallott ellensége, mégis olyan nagy becsben áll itt, hogy az EU legfelsőbb vezetői fogadják őt.”

Orbán Viktor a CEU ügyéről szólva hangsúlyozta: alaptalanok a Közép-európai Egyetem bezárásáról szóló vádak. Kiemelte, a magyar szabályozás bezárja a spekulációk és visszaélések lehetőségét, átláthatóságot követel, és felszámolja az európai egyetemekkel szemben eddig élvezett privilegizált helyzetet.

A civil szervezetekkel kapcsolatban Magyarország miniszterelnöke elmondta, az EU több tagországában is foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy miként lehet mindenki számára átláthatóvá tenni a demokratikus döntéshozatalt befolyásolni próbáló szervezetek működését, a magyar kormány sem akar mást, mint hogy a nem kormányzati szervezetekről tudni lehessen, milyen pénz és érdek áll mögöttük.

A döntés a magyaroké

A Nemzeti Konzultációt ért kifogásokról szólva a miniszterelnök azt mondta: a kérdőívben feltett néhány ügyben a magyar kormány alapállása ellentétes a bizottság szándékaival.

„Világos az álláspontunk, nem szeretnénk, és nem tartjuk az uniós alapító szerződésekkel összeegyeztethetőnek, hogy kötelezően telepítsenek be a mi országunkba migránsokat. Hogy kivel élünk együtt, ennek eldöntése kizárólag a magyar állampolgárok döntése lehet. Fontos információ, hogy Soros György és NGO-i évente egymillió migránst akarnak az EU-ba szállítani” – fejtette ki.

Nem szeretnénk azt sem, folytatta a kormányfő, ha a közüzemi díjak nemzeti hatósági ármegállapítási jogát elveszítenénk, és azt sem, ha az adómegállapítás joga is az unióra szállna. Magyarország nem akarja az uniós és nemzeti jogkörök átrendeződését, innen a név, hogy állítsuk meg Brüsszelt – tette hozzá a miniszterelnök.

Az EP frakciók vezetői és képviselői is felszólaltak a vitában. Voltak, akik olyan hevesen bírálták Orbán Viktor és a magyar kormány tevékenységét, hogy kis híján rosszul lettek. Orbán Viktor később azt mondta, ezek a politikusok a kocsmában nem mernének úgy beszélni senkivel, mint amilyen hangnemet Magyarországgal szemben megengedtek maguknak.

Nem maradt reakciók nélkül

Az Európai Parlamentben rendezett vitán elsők között az Európai Néppárt EP frakciójának vezetője szólalt fel. Manfred Weber arra kérte a magyar miniszterelnököt, hogy fontolja meg az EB által javasolt módosításokat.  

,,Az elmúlt 25 évben a Közép-Európai Egyetem mindig is két diplomát adott ki Budapesten, a magyar diákok ennek előnyét élvezték. Nem értjük, hogy ezt az előnyt miért veszik el a diákoktól. A tudomány szabadsága az EU alapértéke, ezt be kell tartani, és meg kell védeni. Az egyetem csak a munkáját végzi.”

Az EP szociáldemokrata képviselőcsoportjának vezetője az illegális bevándorlással kapcsolatban úgy fogalmazott: szerinte Magyarország visszautasította a menekültek áthelyezését és úgy viselkedik, mintha az EU-n kívül állna. Az előnyök mellett meg kell osztani a terheket, az együttélés kötelezettségeit is – jelentette Gianni Pitella.

A liberálisok frakcióvezetője azt mondta: a magyar kormány megsérti az uniós alapelveket. Guy Verhofstadt szerint zaklatja a civil szervezeteket, elüldözi a kritikus sajtót, falakat épít.

Az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójához tartozó lengyel képviselő úgy reagált: a frakciója ellenez minden olyan vitát, amikor egy országot próbálnak meg pellengérre állítani. A képviselő hangsúlyozta: a magyarok már akkor a szabadság hősei voltak – ugyanúgy, ahogy a lengyelek, a csehek és a szlovákok -, amikor a Nyugat megalkudott a Szovjetunióval. Hozzátette: „Nem önöknek kell bennünket szabadságra és demokráciára tanítani. Hozzátette: igaz, hogy a civil társadalom a demokrácia alapja, de itt is szabályozásra van szükség”

Zdzisław Krasnodębski az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjának lengyel tagja azt mondta: “Évekig együtt dolgoztam a Közép-európai Egyetemmel (CEU). Nagyon komoly tudós emberek dolgoznak ott, de az egyetemnek egyértelmű ideológiai profilja van, és alapítója (Soros György) politikai ambíciókkal rendelkezik” – mondta a lengyel képviselő, aki szerint ilyen feltételekkel több országban, köztük Franciaországban, Olaszországban, Németországban nem is alapíthattak volna egyetemet.

Matteo Salvini a Nemzetek és Szabadság Európája képviselőcsoportjának olasz tagja azt mondta, hogy az álmenekülteket lelkiismeretlen spekulánsok finanszíroznak, mint Soros, aki talán egyeseket finanszíroz itt a parlamenten belül is vagy akár a bizottság tagjai közül.

A magyarok elismerést érdemelnek

A magyar miniszterelnök szerint a magyarok inkább elismerést érdemelnének, nem pedig támadást.

A magyar miniszterelnök válaszában úgy fogalmazott: Magyarország betartja a migrációval kapcsolatos dublini rendeletet, ami miatt elismerést érdemel, és nem bírálatot. Hangsúlyozta: a migránsok kötelező kvóta alapján történő áthelyezésének politikája megbukott, hiszen azok az államok sem hajtják végre, amelyek nem szegülnek szembe az uniós politikával. Orbán Viktor miniszterelnök szerint ,,a migránsügyben kialakított álláspontunk teljesen világos az illegális bevándorlást meg kell állítani, a különválogatást a menekültek és migránsok között az EU területén kívül kell elvégezni, a bajba jutott embereknek oda kell vinni a segítséget, ahol a baj van ,és nem a bajbajutott embereket kell behozni ki”

Az EB első alelnöke a vitát lezáró felszólalásában úgy fogalmazott: a problémákkal kapcsolatban nem lesznek jogi lépések Magyarországgal szemben. Frans Timmermans hangsúlyozta: ezeket csak azokkal szemben alkalmazzák, akik megszegik az alapszerződéseket.