Kormányzati ígéretek nagyszabású infrastrukturális beruházásokra

Kormányzati ígéretek nagyszabású  infrastrukturális beruházásokra
Ma Ludovic Orban miniszterelnök és Lucian Bode szállításügyi miniszter jelenlétében a sétatéri volt kaszinó épülete előtt tartott szabadtéri ünnepség keretében aláírták az észak-erdélyi autópálya újabb 30 kilométeres szakaszának tervezésére és építésére vonatkozó szerződést. A szóban forgó szakasz a sztráda Magyarnádas (Nădăşelu) és Magyarzsombor (Zimbor) közötti részén található, és a tervek szerint a Spedition UMB kft., a Tehnostrade és az Electromontaj konzorcium 2023-ban fejezi be a munkát. Az eseményen elhangzottak szerint a cégeknek egy év áll a rendelkezésükre a tervek elkészítéséhez, két évet vállaltak a kivitelezésre, illetve ötéves garanciát kell vállalniuk a munkáért. Az eseményen a Kolozsvárt érintő nagyszabású infrastrukturális beruházásokról is szó esett: metró, regionális kórház stb.

Az észak-erdélyi autópályának a Magyarnádas (Nădăşelu) és Magyarzsombor (Zimbor) közötti szakaszának tervezésére és kivitelezésére vonatkozó szerződés aláírása előtt Románia miniszterelnöke a Kolozsvárt érintő nagyszabású infrastrukturális beruházásokról ejtett szót.

Ludovic Orban elmondta: a kormány kiemelten támogatja a kolozsvári körgyűrűk, a HÉV és a metropolisz övezetben közlekedő vasút megépítését, a Kolozsvár-Biharpüspöki vasúti szakasz korszerűsítését és villamosítását (a tervek szerint a 166 kilométeres szakaszt érintő befektetés 1,8 milliárd euróba kerül), a Szászfenesen (Floreşti) építendő regionális és a kolozsvári gyermekkórház megvalósítását, valamint Emil Boc polgármester álmát, az első lépésben 16 kilométer hosszú metró felépítését. Ugyanakkor szintén kiemelt támogatásban részesítik a repülőtér fejlesztését, a légikikötőt a vasúttal összekötő, valamint a személy- és teherforgalmat biztosító úgynevezett intermodális csomópont létrehozását. Ezeknek az a feltétele, hogy 2022-ig alá kel írni a szerződéseket, 2026-ig pedig be kell fejezni a munkálatokat.

Másfél óra alatt autópályán a magyar határig?

Az eseményen a miniszterelnök kijelentette: néhány év múlva az autópálya segítségével és mindössze másfél óra vagy 1 óra és 40 perc alatt lehet majd megtenni az utat Kolozsvártól a nemrég átadott Bors II - Nagykereki határátkelőhelyig.

A kormányfő szerint Erdély fővárosa rendkívül dinamikusan fejlődik, és fontos, hogy az infrastruktúra fejlesztése is lépést tartson a várossal.

A megvalósítások fejezet részeként Lucian Bode közlekedési miniszter kijelentette: idén mintegy 25 kilométert adtak át az A3-as autópályából, de emellett 110 kilométer megépítésére kötötték meg a szerződéseket, a hiányzó 67 kilométer pedig pályáztatás alatt van. A Szilágynagyfalu (Nusfalău) - Vaskapu (Poarta Sălajului), valamint a Bisztraterebes (Chiribiş)-Berettyószéplak (Suplacu de Barcău) szakaszokra novemberig kell benyújtani a pályázatot. Szerinte 2025-ig a projekt teljesen megvalósul, és 274 kilométeres autópálya vezet majd a magyar-román államhatártól Marosvásárhelyig.

A tárcavezető szerint az infrastrukturális fejlesztéseket elsősorban európai alapokból finanszírozzák, de a kormánynak eltökélt szándéka, hogy a nemzeti össztermék (GDP) két százalékát mindig erre a célra fordítsa.

Létrehozzák az Innovatív Technológiák Intézetét

Szintén a tegnap a miniszterelnök Daniel Daviddal, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorával és a felsőfokú oktatási intézmény vezetőségével találkozott, amely után a sajtónak kijelentette: Kolozsváron a kormány létrehozza az Innovatív Technológiák Intézetét, amelyet európai pénzekből finanszíroznának.

„Az értékelések szerint a BBTE az ország legjobbja. Ez elég indok arra, hogy itt legyek. Az Intelligens Európa elnevezésű uniós program keretében Kolozsváron hozzuk létre az egyik romániai innovációs intézetet lévén, hogy a város döntős az Innováció Fővárosa elnevezésű európai versenyben” – jelentette ki a kormányfő.

A rektor tanügyi kérdéseket vetett fel a kormányfőnek: Daniel David az egyetemi év kezdetéről és a felsőfokú oktatás formájáról tájékoztatta Ludovic Orbant.

„A BBTE a legnagyobb romániai egyetem, az akadémiai közösség 50 ezer személyből áll, ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan, milyen módon kezdjük el az egyetemet. A kormányfőnek az oktatásnak az ország korszerűsítésében játszott alapvető szerepét hangsúlyoztam. Amennyiben nem javítunk az oktatáson, semmi esélyünk megváltoztatni Romániát” – nyilatkozta a sajtónak a rektor.

A délutáni órákban a miniszterelnök Tordán tartózkodott, ahol részt vett a megye második legnagyobb városa, illetve Aranyosgyéres és a Kolozs Megyei Tanács által kötött társulási szerződés aláírásán, amely alapján a három közigazgatási egység közösen építi meg a két várost elkerülő utat. Ugyanakkor Ludovic Orban a regionális kórház építőtelepét tekintette meg Szászfenesen, majd a választási kampány kapcsán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) illetékeseivel találkozott az egyik kolozsvári luxusszállodában.

(Borítókép: Ludovic Orban kormányfő, jobbról, illetve Lucian Bode szállítási miniszter az aláíró eseményen. Rohonyi D. Iván felvétele)