Két Kolozs megyei község jut vezetékes ivóvízhez

Két Kolozs megyei község jut vezetékes ivóvízhez
Évtizedek lemaradását pótolja egy ma beindított és szerződés-aláírással szentesített program, amely az Európai Unió kohéziós alapjának támogatásával, többek között, Mikeháza és Bálványosváralja lakóit hivatott vezetékes ivóvízhez juttatni. A két település vízhálózatának kiépítése a Kolozs és Szilágy megye víz- és szennyvízcsatorna hálózatát fejlesztő nagyszabású POIM-program első megvalósítása.

A mikeházi művelődési ház, zsúfolásig telt termében tegnap Roland Tiberiu Zelencz helyi polgármester mondott köszönetet az áldatlan állapotokat megszüntető változásért, és arra kérte a lakosságot, hogy a munkálatok miatti felfordulást viseljék el együttműködve az építőkkel. Bálványosváralja elöljárója, Muresan Ildikó szintén községe lakosságának örömét tolmácsolta, bevallva, hogy sokszor kételkedtek a projekt megvalósulásában. 

Alin Tise megyei önkormányzati elnök azt hangsúlyozta, hogy a legjobb politika az emberek gondjainak megoldása, utalva ezzel az ellenzéki színezetű helybeli vezetésre. Bálványosváralja község öt falujából ez alkalommal Lunkatanya kimaradt a sorból, de a megyei tanács illetékesei mindent megmozgatnak, hogy pénzt találjon ennek pótlására.

A befektetés teljes értéke közel 34 millió lej (+áfa), amiből két év alatt összesen 83 kilométernyi vízvezetéket fektetnek le. A beruházás 85 százalékát az EU Kohéziós Alapjából, 13 százalékát állami költségvetésből, 2 százalékát pedig önrészből fedezik. Alin Tişe kiemelte, hogy jelenleg Kolozs megye településeinek 86 százaléka rendelkezik vezetékes ivóvízhálózattal, és ez az arány most tovább javul, miközben az országos átlag alig 50 százalékos.

A Szamos-Tisza Vízgyűjtőmedence Regionális Fejlesztési Egyesületének elnöke, Tiberiu Marc, és a Szamos Vízmű Rt. ügyvezetője, Vasile Dărăban elmondták, hogy ez az ország legnagyobb ilyen jellegű programja, beruházás értéke szerint pedig a harmadik a rangsorban. Kilenc éve dolgoznak a megvalósításon, a nehézségek közül leginkább a hazai bürokráciát és a munkaerőhiányt emelték ki.

Alin Tişe megyei elnök arra a nálunk is várható, de Nyugaton már trendnek számító jelenségre, hívta fel a figyelmet, amely emésztőgödrök kialakítását célozza. Mivel a szennyvíz összegyűjtése drágábbá vált az ivóvíznél, felhagynak a központosított csatornázással, és az ingatlantulajdonosok inkább közös emésztőgödröket működtetnek, amelyeket időnként szivattyúzással ürítenek ki.

A találkozó végén a vízmű és a kivitelező vállalat képviselői aláírták a szerződést, amelynek alapján 1-1,5 hónap múlva elkezdődik a tényleges munka. Mikeháza lakosságának kb. 26, Bálványosváraljának pedig 60 százaléka magyar.