Két cukorbetegből egy nem is tudja, hogy beteg

Két cukorbetegből egy nem is tudja, hogy beteg
A cukorbaj megelőzésének és korai diagnosztizálásának fontosságára hívta fel a figyelmet a cukorbetegség elleni harc mai világnapján az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Diabétesz Föderáció, amelyek szerint világszerte 415 millió a cukorbetegek száma – és 25 év alatt várhatóan további 215 millióval fog nőni –, ráadásul minden második cukorbajos személy nem is tudja, hogy beteg.

Utóbbiakat számos veszély fenyegeti, hiszen igen súlyos komplikációk alakulhatnak ki, amelyek akár halálos végkimenetelűek lehetnek.

Az érintettek zöme ugyanakkor 2. típusú cukorbetegségben szenved, amelynek kialakulása olyan tényezőktől függ, mint az egészségtelen táplálkozás, a szedentáris életmód vagy a túlsúly, ennélfogva szakértők szerint az ilyen típusú cukorbetegségek 70%-a még a kialakulás előtt megelőzhető lenne.

Romániában a felnőtt lakosság 11,6%-a – mintegy 2 millió személy – cukorbeteg, ami jóval magasabb az európai 9,1%-os átlagnál.

Romániában tavaly mintegy 19 ezer halálesetet hoztak összefüggésbe a cukorbetegséggel. A cukorbeteg személyek esetében nagyobb a veszélye az érrendszeri betegségek kialakulásának illetve az infarktusnak, továbbá vakságot okozhat, de a végtagok amputációjához is vezethet, nem utolsó sorban pedig súlyos veseelégtelenséget is kiválthat.

A cukorbaj jellegzetes tünetei az erős szomjúságérzet, gyakori vizelés, hangsúlyos fáradékonyság, fáradtság, folyamatos éhségérzet, homályos látás, hirtelen súlyveszteség. Aki tehát ilyet tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz, a mihamarabbi diagnosztizálás és a betegséget kordában tartó kezelés végett. Másfelől a betegség tünetei sokszor láthatatlanok maradnak, éppen ezért ajánlatos időszakosan szűrésen részt venni.

A szakemberek ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a cukorbetegség miatti komplikációk megelőzhetőek, kezeléssel a vércukorszint kordában tartható.