Jégkorong Divízió I/A-vb: Legyőzte a litvánokat a magyar válogatott

Harmadik mérkőzésén megszerezte első győzelmét a magyar válogatott, s ezzel nagy lépést tett a bennmaradás felé a nurszultani (asztanai) divízió I/A jégkorong-világbajnokságon. A magyar gárda a csütörtöki játéknapon a litván csapat ellen nyert; a két együttes korábban 13 alkalommal találkozott, 12 magyar győzelem mellett egy litván siker született.

Mindkét csapat két vereséggel kezdte a tornát: Majoross Gergely megbízott szövetségi kapitány együttesét a dél-koreai válogatott 5–1-re, a fehérorosz pedig 3–1-re múlta felül, míg a litvánok a fehéroroszoktól (4–3) és a házigazda kazahoktól (3–1) kaptak ki. Így azzal a tudattal léphettek jégre a felek, hogy a vesztes csapat rendkívül nehéz helyzetből várja az utolsó két fordulót.

A magyar válogatottnak kedvezett, hogy kedden játszotta második mérkőzését, a litvánoknak viszont – akiknél három csatár nem tudta vállalni a játékot – csak bő 17 óra pihenőidő jutott a kazah-meccs lefújásától.

Erőteljesen kezdett a magyar válogatott, mezőnyben és a kapu előtt is fölényben volt, s egy emberhátrányt is kivédekezett, majd – a vb-n először – megszerezte a vezetést: Nagy Krisztián átadásából a remekül érkező Bartalis István volt eredményes.

A kemény játék miatt néhány feszült perc után következett, majd ismét Bartalis villant: a kék vonalról indulva túljutott két védőn, majd a kapust látványos csellel megtévesztve második gólját szerezte. A harmad végéhez közeledve újra emberelőnybe kerültek a litvánok, s éltek is a lehetőséggel, kihasználva, hogy számukra szerencsésen pattant a korong.

A második húsz perc elején először játszhatott emberelőnyben a magyar válogatott, s ki is használta azt: Vas János lövése után kijött a pakk a litván hálóőrről, Erdély Csanád pedig közelről nem hibázott. Ezt követően is veszélyesebben játszott a magyar csapat, s a két, Csíkszeredában született csatár összjátékával tovább növelte előnyét: Bartalis koronglopása után betalált Sofron István is. A keret legeredményesebb tagjának ez volt a 100. pontja nemzeti színekben, 44 gólpassz mellett 56. gólját lőtte. A játékrész kihasználatlan magyar fórral zárult.

A harmadik harmad tempója visszafogottabb volt, gólt nem láthatott az 513 néző. A magyar csapat biztos előnye tudatában nyugodtan játszhatott a játékrészben, s az ellenfél pedig nem tudott már megújulni, noha az utolsó másfél percben hat a négy ellen támadott. Megszerezte tehát első győzelmét a kazah fővárosban a magyar válogatott, s ezzel nagy lépést tett a bennmaradás felé.

A magyar válogatott pénteken a szlovén együttessel mérkőzik, s végül a házigazda kazahok ellen zárja a vb-t vasárnap. Az első két helyezett játszhat majd a 2020-as, svájci elit vb-n, az utolsó pedig kiesik a divízió I/B-be.

Eredmények, 3. forduló: Magyarország–Litvánia 4–1 (2–1, 2–0, 0–0), Fehéroroszország–Szlovénia 4–1 (1–0, 0–0, 3–1), Kazahsztán–Koreai Köztársaság 4–1 (2–0, 1–0, 1–1). Az állás: 1. Fehérororszország 9 pont (11–5), 2. Kazahsztán 9 (10–4), 3. Koreai Köztársaság 6, 4. MAGYARORSZÁG 3, 5. Szlovénia 0 (6–12), 6. Litvánia 0 (5–11).

Románia: négyből négy

Közben Románia válogatottja az észt fővárosban, Tallinnban a divízió I/B-világbajnokságon szerepel, eddig szenzációsan: mind a négy eddigi mérkőzését annak ellenére megnyerte, hogy papírforma szerint esélyesebb ellenféllel csapott össze. Románia rendre a házigazdákkal, majd Japánnal és Lengyelországgal játszott, előbbieket hosszabbítás után 4–3-ra, Japánt 3–2-re győzte le. Szerdán Lengyelország ellenében Rokaly Szilárd és Anton Butocinov góljaival kétszer is vezetett, végül a szabályos játékidő 2–2-vel ért véget, majd a hosszabbításban Pavlo Borysenko szerezte meg a győztes gólt a románoknak, akik így a lengyelekkel együtt 7–7 ponttal vezetik a csoportot. A csütörtöki folytatásban Ukrajna és 5–1-es siker következett (a román válogatott góljain: Péter Balázs, Bíró Gergő Mircea Constantin, Anton Butocinov és Rokaly Szilárd osztozott), a feljutásért már csak Hollandiát kell megvernie, a győztes feljut a divízió I/A csoportba.