Japán sztrájkot hirdettek a Főtérről kiszorult kézművesek

Az Erdélyi Kézmíves Céh (EKC) tegnap japánsztrájkot szervezett, miután a márciuska vásárt szervező magáncég a Főtéren olyan bérleti díjat szabott, amit a kézművesek egyáltalán vagy csak nagyon nehezen tudtak volna kifizetni. Emiatt más, alacsonyabb bérű helyszínt kellett találniuk termékeik eladására. Az EKC arra kérte tagjait, hogy tegnap 12 és 14 óra között karjukon fehér szalaggal és a tiltakozás szövegének kihelyezésével, valamint a munkaeszközeik asztalukra való kihelyezésével tiltakozzanak. Az EKC azt kifogásolta, hogy a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal a márciuskavásár szervezésének jogát átruházta egy kereskedelmi cégre, amely az eddigi bérleti díjnak a többszörösét kérte a résztvevőktől, amit sok kézműves mester nem tudott megfizetni, így „kiszorult” a Főtérről.

Ottjártunkkor nem láttunk egyetlen fehér karszalagos kézművest sem a főtéri, sem a Bánffy-palota udvarán áruló személyek között. Mi több, a Bánffy-palota udvarán áruló többségi eladók, akik a Kolozs Megyei Népművészek Egyesületének tagjai, vehemensen tiltakoztak a japánsztrájk ötlete ellen. Szilveszter Éva Zsuzsa kézműves pedig a Néprajzi Múzeum udvarán árult: csak őt láttuk fehér karszalaggal tegnap. – A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal átadta a főtéri vásár szervezési jogát egy profitorientált magáncégnek, amely nagyon magas árat kért tőlünk: az eddigi ár hatszorosát, amennyiben csak márciuskát értékesítünk. Azoktól a cégeknek, akik többféle terméket, például élelmiszert is árusítottak, 4000 lejes részvételi díjat szabtak meg a kéthetes időszakra. A profitorientált cég miatt a Főteret elárasztották tucatárukat kínáló cégek, és ez értékvesztéssel jár. Sérelmezzük, hogy a polgármesteri hivatal nem tanácskozott a vásárról azokkal a szervezetekkel, mint például az EKC, amely évek óta szervezte Kolozsváron az ilyen vásárokat – magyarázta interjúalanyunk.

Viorica Ciobanu, a Kolozs Megyei Népművészek Egyesületének elnöke elmondta: csak egyénileg ért egyet az EKC-tiltakozással, egyesületi elnökként nem. – A bérleti díjak növelése, a vásár ilyenszerű szervezése megosztotta a kézműveseket is. Ezért állítom azt, hogy elnökként nem foglalhatok állást sem pro, sem kontra az ügyben. A következő nagygyűlésünk alkalmával megbeszéljük a továbbiakat – nyilatkozta az elnök, aki szerint a kézművesek azért sem árulhattak volna a Főtéren, mivel az önkormányzat ragaszkodott ahhoz, hogy az eladók ne standokon, hanem faházikókban áruljanak. A kézművesek pedig már rendelkeznek szabványstanddal, ami szintén jelentős befektetést igényelt számukra.

Oana Buzatu, a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal szóvivője elmondta: a főtéri vásár megszervezésére csak egyetlen, ploieşti-i szakcég nyújtott be ajánlatot, amit az önkormányzat elfogadott. A visszajelzésektől függően döntenek majd arról, hogy a továbbiakban hogyan járnak el vásárok szervezésekor. A szóvivő szerint a faházikók az eladók számára is előnyösek, mert védelmet biztosítanak az időjárás ellen, másrészt az őrzött Főtéren, a házikóból nem lophatják el árujukat.