Ismét inog Ludovic Orban pártelnöki széke

Ismét inog Ludovic Orban pártelnöki széke
Továbbra sem csillapodnak a kedélyek a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), amelyben közvetlenül a kormánykoalíció decemberi megalakulása után erősödtek fel a Ludovic Orban pártelnökkel szembeni elégedetlenségek. Most a liberálisok három meghatározó vezetője bírálta ismét Orbant, akit leváltanának a PNL éléről.

A vele szembeni első nyilvános bírálatot a nacionalista nézeteiről hírhedt Rareș Bogdan, a PNL egyik első alelnöke, EP-képviselője fogalmazta meg, aki egy interjúban kijelentette, hogy Orban egyedül vezette a pártot, és őt tette felelőssé a választások elvesztéséért. Bogdan szerint a liberálisoknak új vezetőre van szükségük, a párt irányítását olyan reformpárti személyiségek köré kell szervezni, akiknek jó a megítélésük.

Bogdan úgy véli, hogy a PNL elnöke elbízta magát, „a fejébe szállt a dicsőség”, egy személyben hozott meg döntéseket, s „elhitte magáról, hogy alfa farkas, aki nélkül nem működik az ország”. A politikus sajnálatát fejezte ki azért, hogy nem követelte közvetlenül a választás után Orban leváltását a PNL éléről.

Hasonlóan radikális véleményt fogalmazott meg Robert Sighiartău, a párt főtitkára, aki szerint Orban elérte teljesítményének felső határát, ezért változásra van szükség a párt élén. Úgy vélte, hogy az elmúlt egy évben, az Orban-kormány idején nem működtek jól a dolgok, a döntéseket önkényesen hozta meg a pártelnök, s olyan személyek kerültek a kormányba, akiket nem érdemeik szerint, hanem lojalitásuk alapján választott ki Orban. Sighiartău szerint a PNL elnöke marginalizálta a párt olyan fontos területi vezetőit, mint Emil Boc kolozsvári vagy Ilie Bolojan volt nagyváradi polgármester, jelenleg a Bihar megyei tanács elnöke.

A változás mellett tette le voksát Raluca Turcan, a párt másik első alelnöke is, aki jelenleg munkaügyi miniszter. Turcan diplomatikusabban fogalmazott másik két kollégájával ellentétben, de elismerte, hogy változásra van szükség a PNL élén. Ugyanakkor csitítani akarta az elégedetlenkedőket, hangsúlyozta, a pártnak megerősödve kell kikerülnie a következő tisztújító kongresszusból, ehhez viszont az szükséges, hogy ne a nyilvánosság előtt bírálják egymást a felek, hanem a párton belül tisztázzák a nézeteltéréseket.

A liberálisok az idén kongresszust tartanak, még nem ismert ennek időpontja, ezek a nyilatkozatok gyakorlatilag azt jelzik, az ünnepek utáni „fegyverszünet” véget ért, és elkezdődött a párton belüli kampány, amelynek a tétje az, hogy ki lesz a fő kormánypárt következő elnöke. Mint ismert, a PNL-ben akkor erősödött fel az Orban-ellenes hangulat, amikor decemberben fontos minisztériumokat engedett át a két kisebb koalíciós partnernek, az USR-PLUS-nak és az RMDSZ-nek. Orban kollégái azt nehezményezték, hogy erről a volt kormányfő egyedül határozott, nem kérte ki a párt többi vezetőjének a véleményét, s mindezt azért tette, hogy szerezze meg magának a képviselőház elnöki tisztségét, hiszen korábban Klaus Iohannis lemondatta a miniszterelnöki funkcióról. Ezáltal Orban azt kockáztatta, hogy a pártelnöki tisztség mellett egyetlen fontos tisztséggel sem rendelkezett volna az új kormánykoalícióban.