Férfi kézilabda-vb: magyar vereség a spanyoloktól

A magyar férfi kézilabda-válogatott a hatszoros aranyérmes Franciaországgal találkozik az egyiptomi világbajnokság szerdai negyeddöntőjében, mivel 36–28-ra kikapott az Európa-bajnok Spanyolországtól a középdöntő harmadik, utolsó fordulójában, hétfőn, és így csoportja második helyén végzett.

A Gulyás István szövetségi kapitány irányította magyarok a Zöld-foki Köztársaság, Uruguay és Németország legyőzésének köszönhetően a maximális négy pontot vitték magukkal a csoportkörből a középdöntőbe, ahol Brazília és Lengyelország ellen is nyertek, így az utolsó forduló eredményeitől függetlenül – a spanyolokkal együtt – biztosították a továbbjutásukat.

A szerdai francia–magyar negyeddöntőt Alexandriában rendezik 21.30-tól.

A magyar keretből ezúttal Mikler Roland, Bánhidi Bence, Rodríguez Álvarez Pedro és Lékai Máté maradt ki taktikai okok miatt. A csapat annak tudatában lépett pályára, hogy győzelem és döntetlen esetén a legutóbbi két világbajnokságon ezüstérmes Norvégiával, vereség esetén pedig Franciaországgal játszik a negyeddöntőben.

A kulcsemberek hiánya az első percekben rányomta bélyegét a magyarok játékára: sok volt a hiba a mezőnyben, támadásban pedig a rontott lövés, ezt kihasználva a spanyolok kilenc perc alatt 7–2-re elhúztak. Ezt követően emberhátrányba kerültek, a kapusuk helyett mezőnyjátékost küldtek be, a magyar csapat pedig labdaszerzések után többször is az üres kapuba lőtt, így négy perc alatt sikerült egyenlítenie (7–7).

A játék képén és a hibák – leginkább a labdaeladások – számán látszott a tétnélküliség, ezért a magyarok szakmai stábja húsz perc után, 14–10-es hátránynál időt kért. Az ellenfél lendületét ez sem törte meg, a jobbszélső Ferran Solé találataival újra elhúzott az Európa-bajnok.

A szünet után Borbély Ádámmal, Bodó Richárddal, Bóka Bendegúzzal és Máthé Dominikkal frissült a csapat, de a játék továbbra is nagyon akadozott, a védekezés és a támadójáték sem működött hatékonyan. A spanyolok könnyedén szerezték góljaikat, 14 perc alatt 7–0-s sorozatot produkáltak, ezzel eldöntötték a meccset (28–16).

A folytatásban Gulyás István időkérése után 6–1-es sorozattal sikerült némileg csökkenteni a hátrányt, de a súlyos vereség ekkor már nem volt elkerülhető. A magyar csapat ezzel elveszítette százszázalékos mutatóját, a spanyolok viszont továbbra is veretlenek a tornán.

A mezőny legeredményesebb játékosa Ferrán Solé volt nyolc góllal, Aleix Gómez hétszer talált be. Gonzalo Pérez de Vargas 17, Székely és Borbély három-három alkalommal védett. Bodó Richárd mind a hat lövését elhibázta.

A két együttes 38. egymás elleni meccsén 13 magyar siker és öt döntetlen mellett 20. alkalommal nyertek a spanyolok.

Brazília és Japán győzelemmel búcsúzott az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokságtól. A középdöntő harmadik, utolsó fordulójában a brazilok a magyar érdekeltségű I. csoportban húsz góllal nyertek Uruguay ellen. A kairói II. csoportban a japánok 29–25-re győzték le Bahreint. Mindkét mérkőzés tét nélküli volt, ugyanis már korábban eldőlt, hogy ezek közül egyik csapat sem jut negyeddöntőbe.

Argentína meglepetésre 26–25-re kikapott Katartól. A kairói II. csoportban a dél-amerikaiak szombaton 23–19-re nyertek az Európa-bajnoki ezüstérmes Horvátország ellen (a mérkőzés után menesztették Lino Cervar szövetségi kapitányt a horvátok), ezzel megteremtették maguknak az esélyt a negyeddöntőbe jutásra. Ennek biztosításához le kellett volna győzniük Katart. Az első félidőben 11–4-re, a másodikban pedig 19–15-re is vezettek a dél-amerikaiak, ám ezt követően az ellenfelük fordított, és izgalmas hajrában egy góllal győztek.

A 2015-ben ezüstérmes Katar válogatottja negyeddöntőbe jutott, mivel a címvédő és olimpiai bajnok Dánia 38–26-ra legyőzte az Európa-bajnoki ezüstérmes Horvátországot. A horvátokkal legutóbb 2002-ben fordult elő, hogy nem végeztek az első hat között az aktuális világversenyen.

Eredmények, középdöntő, 3. (utolsó) forduló, I. csoport (Új Főváros): • Spanyolország–Magyarország 36–28 (21–14) – a magyar válogatott összeállítása: Székely Márton – Hanusz Egon 1, Ancsin Gábor 4, Rosta Miklós 2, Topic Petar 1, Szita Zoltán 2, Sunajko Stefan 4; cserék: Balogh Zsolt 5, Győri Mátyás 5, Nagy Bence 2, Hornyák Péter 1, Borbély Ádám, Máthé Dominik 1, Bodó Richárd, Bóka Bendegúz • Brazília–Uruguay 37–17 (18–7) • Lengyelország–Németország 23–23 (12–11). A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 9 pont, 2. MAGYARORSZÁG 8, 3. Németország 5 (153–122), 4. Lengyelország 5 (138–119), 5. Brazília 3, 6. Uruguay 0.

II. csoport (Kairó): • Japán–Bahrein 29–25 (19–12) • Katar–Argentína 26–25 (12–13) • Dánia–Horvátország 38–26 (17–15). A végeredmény: 1. Dánia 10 pont, 2. Katar 6, 3. Argentína 6, 4. Horvátország 5, 5. Japán 3, 6. Bahrein 0.

Pontazonosságnál a gólkülönbség rangsorolt, a csoportok első két helyezettje jut a negyeddöntőbe.

A 25–32. helyért, 3. forduló:

I. csoport (Gíza): • Kongói Demokratikus Köztársaság–Zöld-foki Köztársaság 10–0 (játék nélkül) • Tunézia–Angola 34–29 (14–13). A végeredmény: 1. Tunézia 6 pont, 2. Kongói DK 4, 3. Angola 2, 4. Zöld-foki Köztársaság 0 – utóbbi visszalépett.