Férfi kézilabda-vb: a lengyelek legyőzésével negyeddöntőben a magyarok

A magyar férfi kézilabda-válogatott biztosította negyeddöntőbe jutását az egyiptomi világbajnokságon, miután a középdöntő második fordulójában 30–26-ra legyőzte Lengyelországot szombaton az Új Fővárosban.

A magyar válogatott eddig egyszer, 1986-ban kezdte öt győzelemmel a világbajnokságot, amelyet akkor ezüstéremmel zárt.

A magyarok ezúttal Németország, Uruguay és a Zöld-foki Köztársaság legyőzésének köszönhetően a maximális négy pontot vitték magukkal a csoportkörből a középdöntőbe, ahol nyertek Brazília ellen is, hétfőn 19 órától pedig az Európa-bajnok Spanyolországgal találkoznak, amely már szintén negyeddöntős.

A Gulyás István szövetségi kapitány irányította magyar válogatott annak tudatában kezdte a mérkőzést, hogy győzelem esetén biztosítja helyét a negyeddöntőben.

Mikler Roland büntetővédéssel kezdett, és mivel csapattársai jól védekeztek, gyors ellenakciók végén lőtt gólokkal ellépett a magyar csapat (3–1). A támadásban elkövetett hibákat védekezésben rendre javították a magyarok, ennek köszönhetően a találkozó negyedénél először vezettek három góllal (9–6). Ezt egy kisebb megtorpanás követte, több mint öt percig nem született újabb magyar gól, utána viszont sorozatban négy is (13–7). Mikler mellett Bánhidi Bence, Rosta Miklós és Lékai Máté is remekelt, Patryk Rombel lengyel szövetségi kapitány pedig még a szünet előtt kihasználta második időkérési lehetőségét, mert csapata már a hatodik gólját kapta gyors indításból.

Harminc perc után 16–10-re vezettek a magyarok, ezért a lengyelek a kapusuk lecserélésével létszámfölényes támadójátékra váltottak. Erre reagálva a magyar együttes lassította a tempót, és mivel felváltva estek a gólok, nem változott a különbség. Mateusz Kornecki egyre jobban védett, csapattársai nyitott védekezésre váltottak, és 3–0-s szériával elkezdték a felzárkózást. Kitartóan, taktikusan húzták az időt a magyarok, ismét hétgólos előnybe kerültek, és bár a hajrában ebből faragni tudott az ellenfél, a vártnál magabiztosabb magyar siker nem forgott veszélyben.

A lengyel csapat csak egyszer, 1–0-nál vezetett a meccsen.

A mezőny legeredményesebb játékosa Lékai volt, aki tíz lövésből nyolc gólt lőtt, így őt választották a meccs legjobbjának. Mikler Roland kilenc védéssel járult hozzá a sikerhez. A másik oldalon Szymon Sicko 11 lövésből ötször talált be.

A két csapat 71. egymás elleni mérkőzésén 11 döntetlen és 27 lengyel győzelem mellett a 33. magyar siker született.

Eredmények, középdöntő, 2. forduló, I. csoport, (Új Főváros): • Magyarország–Lengyelország 30–26 (16–10) – a magyar válogatott összeállítása: Mikler Roland – Lékai Máté 8, Szita Zoltán 2, Bánhidi Bence 3, Sipos Adrián, Máthé Dominik 6, Rodríguez Álvarez Pedro 3; cserék: Bóka Bendegúz 2, Rosta Miklós 4, Bodó Richárd 2, Ancsin Gábor • Spanyolország–Uruguay 38–23 (24–12) • Németország–Brazília 31–24 (16–12). A csoport állása: 1. MAGYARORSZÁG 8 PONT, 2. Spanyolország 7, 3. Németország 4 (130–99), 4. Lengyelország 4 (115–96), 5. Brazília 1, 6. Uruguay 0.

II. csoport (Kairó): • Katar–Bahrein 28–23 (13–14) • Argentína–Horvátország 23–19 (12–12) • Dánia–Japán 34–27 (19–17). Az állás: 1. Dánia 8 pont, 2. Argentína 6, 3. Horvátország 5, 4. Katar 4, 5. Japán 1, 6. Bahrein 0.

III. csoport (Gíza): Portugália–Svájc 33–29 (17–15) • Franciaország–Izland 28–26 (16–14) • Norvégia–Algéria 36–23 (17–11). Az állás: 1. Franciaország 8 pont, 2. Norvégia 6 (120–104), 3. Portugália 6 (112–100), 4. Izland 2 (106–97), 5. Svájc 2 (98–107), 6. Algéria 0.

IV. csoport (Kairó): Oroszország–Észak-Macedónia 32–20 (19–9) • Egyiptom–Fehéroroszország 35–26 (21–14) • Svédország–Szlovénia 28–28 (15–14). Az állás: 1. Egyiptom 6 pont (124–92), 2. Svédország 6 (110–97), 3. Oroszország 5 (118–105), 4. Szlovénia 5 (113–105), 5. Fehéroroszország 2, 6. Észak-Macedónia 0.

A csoportok első két helyezettje jut a negyeddöntőbe.

A 25–32. helyért, 2. forduló:

I. csoport (Gíza): • Angola–Zöld-foki Köztársaság 10–0 (játék nélkül) • Tunézia-Kongói Demokratikus Köztársaság 38–22 (17–13). Az állás: 1. Tunézia 4 pont (48–22), 2. Kongói DK 4 (54–69), 3. Angola 2, 4. Zöld-foki Köztársaság 0.

II. csoport (Új Főváros): • Marokkó–Koreai Köztársaság 32–25 (15–14) • Ausztria–Chile 33–31 (14–15). Az állás: 1. Ausztria 4 pont, 2. Chile 2 (75–66), 3. Marokkó 2 (54–61), 4. Koreai Köztársaság 0.