Európa Liga: Vereséggel kezdett a Vidi

A MOL Vidi FC két góllal kikapott a fehérorosz BATE Boriszovtól a labdarúgó Európa Liga csoportkörének első fordulójában, csütörtökön a budapesti Groupama Arénában.

Borítókép: Az első gól szerzője, a finn Jasse Tuominen (sárgában) és a székesfehérvári Juhász Roland küzdelme – MTI-FOTÓ

A mérkőzést 14 726 néző tekintette meg, a találkozón a dán Mads-Kristoffer Kristoffersen fújta a sípot.

Hat év szünet után szerepel újra magyar csapat az Európa Liga csoportkörében, és ismételten a székesfehérvári gárda érdekelt a második számú európai kupasorozatban. A 2012–2013-as idényben a Vidi – két győzelemmel és négy vereséggel – a belga Genk és a svájci Bázel mögött, a portugál Sporting Lisszabont megelőzve csoportja harmadik helyén zárt.

Abból az együttesből mostanra hárman maradtak hírmondónak, Paulo Vinícius, Stopira és Kovács István, ők mindannyian a kezdőcsapatban kaptak helyet. Ugyanakkor hiányzott sérülés miatt a kezdőkapus Kovácsik Ádám, az eltiltott Huszti Szabolcs és a pályafutását hirtelen befejező szerb Danko Lazovics.

A magyar bajnok kezdett aktívabban, a több labdabirtoklás mellett azonban csak távoli lövésekig jutott. Az első vendéghelyzetre a 25. percig kellett várni, ekkor Mirko Ivanics lövését öklözte ki magabiztosan Tomas Tujvel. Két perc múlva már ő is tehetetlen volt: egy szép kiugratást követően Jasse Tuominen passzolt éles szögből a hazai kapuba. A Vidi hátrányba kerülve nagyobb sebességre kapcsolt, Kovács István két alkalommal is nagy helyzetbe került, de először rosszul célzott, majd Gyenyisz Cserbiszkij védett nagyot.

A második félidőben továbbra is nagy akarattal, de sok hibával játszott a hazai csapat, míg a BATE kényelmesen őrizte előnyét. Marko Nikolics cserékkel próbálta frissíteni kissé hitehagyott csapatát, de továbbra is nagyon pontatlanul futballozott a Vidi. A fehéroroszok a 85. percben döntötték el a három pont sorsát, amikor egy szabadrúgást Jegor Filipenko bólintott a hazai kapuba. Az utolsó másodpercekben Alekszandr Filipovics kiállítása miatt tíz emberre fogyatkozott a BATE, de ennek már nem volt jelentősége.

A csoport másik mérkőzésén a Chelsea 1–0-ra győzött a Răzvan Lucescu edzette görög PAOK Szaloniki vendégeként.

A székesfehérvári együttes legközelebb két hét múlva Londonban, a Stamford Bridge-en lép pályára.

A mérkőzést követő sajtótájékoztatón a Vidi trénere, Marko Nikolics azt mondta: a fehérorosz gárda ma nem volt jobb a Vidinél, de megérdemelten nyert, mert lőtt két gólt, míg ők egyet sem.

„Az ellenfél kapuja előtt nem voltunk elég élesek, hadilábon álltunk a góllövéssel, ami nem csoda, hiszen az eddig a legtöbb találatot szerző három játékos közül Lazovics és Huszti sem állt rendelkezésére” – mondta Nikolics. Kérdésre hozzátette: kicsit kiütközött csapata tapasztalatlansága, míg a BATE profi módon, szinte minden helyzetét kihasználva nyert.

Nikolics megjegyezte, továbbra sem csak résztvevői szeretnének lenni a csoportkörnek, hanem jó versenyzőként eredményesek szeretnének lenni. Szóba hozta, hogy két hét múlva a Stamford Bridge-en lépnek pályára, és realistán, de nem előre feladva állnak a meccshez.

A BATE Boriszov edzője, Alekszej Baga szerint nagyon nehéz mérkőzésen vannak túl, mert jó csapat ellen játszottak, amely nagy nyomást helyezett rájuk.

„Jól használtuk ki a helyzeteinket, és ez döntött” – fűzte hozzá.

Kérdésre közölte, hogy igazán meglepő taktikai húzást nem látott a Viditől, azt játszották a fehérváriak, amit a korábbi európai kupameccseiken, miközben Lazovics és Huszti hiánya nem könnyítette meg a dolgukat.

A szakvezető rendkívül fontosnak nevezte a három pont megszerzését, ugyanakkor azt is jelezte, hogy mindkét együttesnek van még öt meccse, s a továbbjutás kérdése sem dőlt még el.

A két együttes összeállítása:

MOL VIDI FC: Tujvel – Fiola (64. perc Hodzics), Juhász Roland, Vinícius, Stopira – Nego, Hadzics, Nikolov (78. perc Berecz) – Kovács István, Milanov (75. perc Hangya) – Marko Scsepovics; vezetőedző: Marko Nikolics (Szerbia).

BATE: Cserbiszkij – Poljakov, Milunovics, Filipenko, Filipovics – Baga, Jablonszkij, Dragun – Ivanics (67. perc Gordejcsuk), Tuominen (61 perc Szkavis), Sztaszevics (88. perc Volodko); vezetőedző: Alekszej Baga.

Eredmények, Európa Liga csoportkör, L-csoport, 1. forduló: • MOL Vidi FC–BATE Boriszov (fehérorosz) 0–2 (Jasse Tuominen – 27. és Jegor Filipenko – 85. perc; kiállítva: Alekszandr Filipovics – 94. perc) • PAOK Szaloniki (görög)–Chelsea (angol) 0–1 (gól: Willian 7. perc).*

A Kádár Tamást foglalkoztató Dinamó Kijev Kleinheisler László csapatát, az Asztanát fogadta. Mindkét magyar válogatott játékos végig pályán volt a 2–2-es döntetlennel zárult összecsapáson.

Szántó Tamás térdsérülése miatt kihagyta együttese, a Bécsi Rapid hazai találkozóját a G-csoportban, ám a bécsiek nélküle is elbírtak a Szpartak Moszkvával.

A Red Bull Salzburg 3–2-re nyert Lipcsében. A hazaiaknál Gulácsi Péter a kispadon kapott helyet, a vendégeknél Szoboszlai Dominik sérülés miatt hiányzott az összecsapásról, amelyen bár kétgólos hátrányból egyenlíteni tudott a német csapat, végül mégis három ponttal távozott az osztrák gárda.

A Razgrad Ludogorecben két román játékos, Claudiu Keşerü csatár és Cosmin Moţi hátvéd végigjátszotta a mérkőzést (előbbi gólt is lőtt a 8. percben szabadrúgásból), a sérült Dragoş Grigorét nem nevezték. A bolgár együttes 2–0-ra is vezetett, de nevesebb ellenfele, a Bayern Leverkusen megfordította a találkozó állását.

A cseh Slavia Prága csapatában Alexandru Băluţă a 79. perctől kapott játéklehetőséget, együttese 1–0-ra legyőzte a Girondins Bordeaux-t. Az olasz SS Lazio keretében nem nevezték Ştefan Radut, a rómaiak 2–1-re legyőzték a ciprusi Apollont.

A-csoport: • Razgrad Ludogorec (bolgár)–Bayer Leverkusen (német) 2–3 (gól: Claudiu Keşerü – 8. és Marcelinho – 31. perc, illetve Kai Havertz 2 – 38. és 69. perc, valamint Isaac Kiese Thelin – 63. perc) • AEK Larnaca (ciprusi)–FC Zürich (svájci) 0–1 (Benjamin Kololli – 61. perc, 11 m; kiállítva: Pa Modou Jagne – 84. perc, FC Zürich)B-csoport: • Celtic Glasgow (skót)–Rosenborg Trondheim (norvég) 1–0 (Leigh Griffiths – 87. perc) • RB Lipcse (német)–Red Bull Salzburg (osztrák) 2–3 (Konrad Laimer – 70. és Yussuf Poulsen – 82. perc, illetve Munas Dabbur – 20., Amadou Haidara – 22. és Fredrik Gulbrandsen – 89. perc).C-csoport: • Slavia Prága (cseh)–Girondins Bordeaux (francia) 1–0 (Jaromir Zmrhal – 35. perc) • FC Koppenhága (dán)–Zenit Szentpétervár (orosz) 1–1 (Pierosz Szotiriou – 63. perc, illetve Robert Mak – 44. perc).D-csoport: • Dinamó Zágráb (horvát)–Fenerbahce Isztambul (török) 4–1 (Ivan Szunjics – 16., Izet Hajrovics 2 – 27. és 57., továbbá Daniel Olmo – 60. perc, illetve Roman Neustaedter – 47. perc) • Spartak Nagyszombat/Trnava (szlovákiai)–RSC Anderlecht Brüsszel (belga) 1–0 (Matej Oravec – 79. perc).E-csoport: • Arsenal (angol)–Vorszkla Poltava (ukrán) 4–2 (Pierre-Emerick Aubameyang 2 – 32. és 56., Danny Welbeck – 48., továbbá Mesut Özil – 74. perc, illetve Vlagyimir Csesznakov – 77. és Viacseslav Sarpar – 94. perc) • Sporting Lisszabon (portugál)–Karabah/Qarabag (azeri) 2–0 (Raphinha – 54. és Jovane Cabral – 88. perc).F-csoport: • Olimpiakosz Pireusz (görög)–Real Betis Sevilla (spanyol) 0–0 (kiállítva: Konsztantinosz Cimikasz – 73. perc, Olimpiakosz) • F91 Dudelange (luxemburgi)–AC Milan (olasz) 0–1 (Gonzalo Higuaín – 59. perc).G-csoport: • Bécsi Rapid (osztrák)–Szpartak Moszkva (orosz) 2–0 (Artem Tyimofejev – 50., öngól és Thomas Murg – 68. perc) • Villarreal CF (spanyol)–Glasgow Rangers (skót) 2–2 (Carlos Bacca – 1. és Gerard Moreno – 69. perc, illetve Scott Arfield – 67. és Kyle Lafferty – 76. perc).H-csoport: • SS Lazio (olasz)–Apollon Limasszol (ciprusi) 2–1 (Luis Alberto – 14. és Ciro Immobile – 84. perc, 11 m, illetve Emilio Jose Zelaya – 87. perc) • Olympique Marseille (francia)–Eintracht Frankfurt (német) 1–2 (Lucas Ocampos – 3. perc, illetve Lucas Torro – 52. és Luka Jovics – 89. perc; kiállítva: Jetro Willems – 59. perc, Eintracht).I-csoport: • KRC Genk (belga)–FF Malmö (svéd) 2–0 (Leandro Trossard – 37. és Mbwana Samata – 71. perc) • Besiktas Isztambul (török)–Sarpsborg (norvég) 3–1 (Ryan Babel – 51., Enzo Roco – 69. és Jeremain Lens – 82. perc, illetve Kristoffer Zachariassen – 94. perc).J-csoport: • Akhisarspor (török)–FK Krasznodar (orosz) 0–1 (Viktor Claesson – 26. perc) • FC Sevilla (spanyol)–Standard Liége (belga) 5–1 (Ever Banega 2 – 8. és 84., a második 11 m, Franco Vazquez – 41., valamint Wissam Ben Yedder 2 – 49. és 70. perc, illetve Moussa Djenepo – 39. perc).K-csoport: • Dinamó Kijev (ukrán)–FK Asztana (kazah) 2–2 (Viktor Cigankov – 11. és Denis Garmas – 45. perc, illetve Marin Anicsics – 21. és Roman Murtazaev – 95. perc) • Stade Rennes (francia)–Jablonec (cseh) 2–1 (Ismaila Sarr – 31. és Hatem Ben Arfa – 91. perc, 11 m, illetve Michal Travnik – 54. perc).