Elsősegély kalauz I: utazó házi patika

Elsősegély kalauz I: utazó házi patika
A nyár, a meleg, a vakáció gyereknek, felnőttnek egyet jelent a szabadsággal, kirándulásokkal, az igazi nagy kalandokkal. Függetlenül attól, hogy merre, mekkora társasággal és hova kirándulunk indulás előtt javasolt átgondolni az elsősegély alapismereteinket és átvizsgálni, ellenőrizni a már meglévő elsősegélydobozunk tartalmát. Ha életünk első nagy nyári kalandjára készülünk, érdemes összeállítani egy utazó házi patikát, az autóban található, kötelező egészségügyi láda mellé. Annak ellenére, hogy időigényes feladat, a megléte életmentő lehet vészhelyzetben. Új, havonta jelentkező egészségügyi rovatunkban Simai Enikő gyermekgyógyász, kardiológus rezidens szolgál hasznos tanácsokkal, ezúttal elsősegélynyújtás terén.

A hirtelen bekövetkező egészségkárosodáskor az esetek többségében nincs jelen egészségügyi szakember, ezért az akkor és ott jelen lévő személyeknek kell gyors döntéseket hozniuk és sokszor életmentő lépéseket tenniük. Ezért fontos, hogy az egészségügyi doboz könnyen elérhető helyen legyen mind az autóban, mind az utazótáskában. A csapat minden tagjának tudnia kell, hogy ez pontosan hogy néz ki, hol található és mit tartalmaz. Utazás előtt javasolt átbeszélni a csapattagokkal, családos kiránduláskor a nagyobb gyerekekkel is, hogy adott helyzetben mit és hol találunk, hogy bizonyos élethelyzetekben mi a teendő: mikor szükséges szaksegítség riasztása, melyek azok a tünetek, amelyek nem igénylik a szakember segítségét. Ma már nem jelent nehézséget tájékozódni az úti cél sajátosságairól, az esetleges környezeti stb. veszélyekről. A megelőzés gyakran hasznosabb lehet, mint bármely elsősegély-tanfolyam elméleti anyaga.

Minden vészhelyzetben fontos szerep jut az elsősegélynyújtónak: ő az, aki felismeri a bajt, segítséget hív és a szakemberek érkezéséig ellátja a sérültet. Ezen három lépés időrendi betartása a hatékony mentés szempontjából fontos. A helyzeti pánik legyőzése után életmentő lehet a beteg állapotára vonatkozó riasztó jelek felismerése, ugyanis a segítségkéréskor megadott információk iránytűként szolgálnak a helyszínre érkező mentősöknek. Az első két lépés viszonylag könnyen megvalósítható. A helyszíni segítségnyújtás elméleti és jó esetben némi gyakorlati tudást igényel. Ismeretek hiányában fontos, hogy a segítségnyújtó a sérült szempontjából csak a legszükségesebb lépéseket tegye meg, az életmentőnek számító lépéseket, azokat, amelyekről biztosan tudja, hogy nem árthat vele a sérültnek.

Egy jól összeállított elsősegélycsomag sok mindent tartalmaz és könnyű. Tartalmára vonatkozóan nincsenek általános szabályok (kivétel: az autóban található, kötelező elsősegélydoboz). Összeállításakor figyeljünk arra, hogy legyen benne mindenből, amire szükségünk lehet, de kerüljük a mennyiségi túlzásokat. Érdemes kikérni a szakember, elsősegélynyújtásban jártas személy vagy tapasztalt kirándulók véleményét. Hivatalosan gyógyszert egy másik személynek csak orvos vagy ápoló adhat. A csomagba csak olyan gyógyszereket tegyünk, amelyeket ismerünk, használtunk már és beváltak, vagy amelyről kikértük a szakember véleményét. A gyógyszerekből csak néhány szemet tegyünk, jól zárható műanyag zacskóba, lehetőleg doboz nélkül, de a gyógyszerlevélen olvasható legyen a megnevezés vagy hatóanyag.

Utazó házi patika alapcsomag: lista a doboz tartalmáról, valamint a listán található gyógyszerek adagolási módjáról (gyerek, felnőtt) és azok legfontosabb mellékhatásairól. Lázmérő, lázcsillapító: gyereknek, felnőttnek, fájdalomcsillapító-tabletta/krém/spray, hányinger, hányás elleni szer, hasmenés elleni szer, hashajtó, rehidratáló oldat elkészítésére por, probiotikum, gyomorsav megkötő szer, antihisztaminikum tartalmú szer: tabletta/csepp/szirup/krém, napkrém, cukor, só, előzőleg kipróbált (hatóanyagai biztosan nem okoznak senkinek a csapatból allergiás reakciót) rovar- és kullancsriasztó szer. Annak ellenére, hogy az autó egészségügyi ládájában kötelező hogy legyen, de annak a tartalma főleg  kötszerekből áll, előfordulhat, hogy jó ha van pluszban: kézfertőtlenítő, gumikesztyű, sebfertőtlenítő szer, sebtapasz, kötszer különböző méretben, rugalmas pólya (gumifásli).  A krónikus gyógyszeres kezelés alatt állók ne feledkezzenek meg a saját gyógyszereikről!

Az autóban található egészségügyi láda tartalmára itt nem térünk ki, annak tartalmát jól meghatározott szabályok szerint időnként frissíteni vagy pótolni kell.

Természetesen az úti céltól függően az alapcsomag kiegészíthető.  Akinek kedve és ideje engedi összeállíthat a kettő kombinációjából egy túlélőkészletet, amelyet bármikor, bármilyen jellegű kirándulásra magával vihet a jövőben. (A szerző a Promedical Center gyermekgyógyásza)