Australian Open: Fucsovics bravúrral a második fordulóban

Fucsovics Márton a papírformát borítva négy szettben legyőzte hétfőn a 13. kiemelt kanadai Denis Shapovalovot a Melbourne-ben rendezett ausztrál nyílt teniszbajnokság első fordulójában, ezzel bejutott a legjobb 64 közé.

A világranglistán 67., 27 éves magyar játékos remekül kezdte a mérkőzést, rögtön az első játékban brékelte ellenfelét, aki a kiemelési számának megfelelő helyet foglalja el az ATP rangsorában is. Fucsovics tartotta előnyét, majd 5:3-nál újra elvette 20 esztendős riválisa adogatójátékát, így 40 perc alatt előnybe került.

A második szett már szorosabban alakult, mindkét fél magabiztosan adogatott, egyikük sem vesztett szervajátékot, így következhetett a rövidítés. Ez is kiegyenlített csatát hozott, s ugyan Fucsovicsnak 7–6-nál volt egy játszmalabdája, végül Shapovalov a harmadik lehetőségét kihasználva kiegyenlítette a szettállást.

Úgy tűnt azonban, sokat kivett belőle a második felvonás, mert a harmadikban szinte csak a magyar teniszező volt a pályán, háromszor is brékelt, a saját szerváját pedig minden alkalommal hozta, és egy 6:1-es játszmával újra előnybe került.

A folytatásban – a meccs során először – Fucsovics is elvesztette az adogatógémjét, mindjárt a negyedik szett első játékában, de 4:3-nál sikerült visszabrékelnie, majd az újabb rövidítésben ezúttal ő összpontosított jobban: a második meccslabdáját kihasználva, 3 óra 17 perc alatt legyőzte jóval esélyesebbnek tartott ellenfelét.

A magyar teniszező leginkább stabilabb adogatásának köszönheti, hogy megnyerte a találkozót, emellett az észak-amerikai vetélytárs sokkal több ki nem kényszerített hibát követett el, szám szerint 62-t, míg ő csupán 35-öt.

„Örülök, hogy győzelemmel tértem vissza az Australian Openre és pláne egy ilyennel! Karrierem egyik legnagyobb győzelmével... – írta Facebook-oldalán Fucsovics. – Négy szettben vertem Shapovalovot, aki a jövő nagy sztárja lesz. Nagyon jól játszottam ma. Igyekszem fenntartani ezt a jó formát. Köszönöm a szurkolást mindenkinek, aki ott volt a Margaret Court Arénában és a tv előtt! Szerdán második kör.”

A bravúros siker után Fucsovicsra a tavalyi U21-es világbajnokság 18 éves olasz győztese, Jannik Sinner vagy a selejtezőből főtáblára került ausztrál Max Purcell vár. Előbbi a 82., utóbbi a 216. a világranglistán.

Eredmény, 1. forduló (a 64 közé jutásért): Fucsovics–Shapovalov (kanadai, 13.) 6:3, 6:7 (7), 6:1, 7:6 (3).

A múlt heti női selejtezőkben nyolc román teniszező (hét nő és egy férfi) próbált szerencsét, főtáblára azonban csak Monica Niculescu jutott. Patricia Maria Ţignek, Irina Maria Barának és Jaqueline Cristiannak az első, Laura Paar a második, Ana Bogdan és Elena-Gabriela Ruse az utolsó selejtezőfordulóban vérzett el, a férfiak mezőnyében pedig Marius Copil számára a második forduló jelentette a végállomást. A második körben búcsúzók 32 500 ausztrál dolláros csekkel és 8 világranglistaponttal vigasztalódhattak, a főtábla küszöbére jutók pedig 50 ezer ausztrál dollárral és 30 WTA-ponttal lettek gazdagabbak. Magyar részről Jani Réka-Luca és Bondár Anna már a selejtező első fordulójában búcsúzott.

Niculescu a francia Alize Cornet ellen kezd, rajta kívül három román női versenyző alanyi jogon főtáblás: Simona Halep, Sorana Cârstea és Irina-Camelia Begu.

A negyedik kiemelt Halep az amerikai Jennifer Brady ellen lép pályára, míg Begu ellenfele a kilencedik favorit holland Kiki Bertens.

A 29 esztendős Cârstea viszont már a második fordulóra készülhet, mivel hétfőn 103 perc alatt két szettben, 6:2, 7:6 (5) arányban legyőzte a négy évvel idősebb, 32. kiemelt cseh Barbora Strycovát. A fővárosi lány mindkét adogatását jobban hozta, uralta a nyerő labdák statisztikáját (32–15), igaz, több ki nem kényszerített hibát is követett el. Egyetlen korábbi találkozójukat az isztambuli nyolcaddöntőben Strycova nyerte. Cârstea eddigi jutalma 128 ezer ausztrál dollár és 70 világranglistapont, következő ellenfele pedig a mindössze 15 esztendős amerikai Cori Gauff, aki honfitársát, a veterán, 39 esztendős Venus Williamset búcsúztatta 7:6 (5), 6:3-mal.