US Open: A magyarok szettet nyertek, meccset nem

Babos Tímea három játszmában kikapott a 11. helyen kiemelt orosz Darja Kaszatkinától az amerikai nyílt teniszbajnokság női versenyének első fordulójában, és kiesett. Hasonlóképpen egy játszmát tudott nyerni nevesebb ellenfelével szemben Fucsovics Márton: ő négy szettes vereséget szenvedett a szerb Novak Djokovicstól.

Babos találkozója 2 óra 22 percet tartott. A világranglistán 42. helyen álló magyar teniszező az első szettben brékelőnyhöz jutott, és már 4:1-re is vezetett. Ezt követően azonban orosz ellenfele sorozatban öt gémet nyert meg, és 37 perc alatt játszmaelőnyre tett szert. A második szett közel egy óráig tartott, és Babos ezúttal is vezetett már 4:1-re. Kaszatkina azonban 5:5-nél utolérte a magyart. Utóbbi viszont jobban bírta a végjátékot, és egy újabb brékkel kiegyenlítette a szetthátrányát. A döntő játszma elején ismét a 25 éves soproni teniszezőnél volt a helyzeti előny – 3:2-es vezetését követően a szett első brékjével 4:2-re alakította az állást –, de orosz riválisa két bréket követően a nullára megnyert saját adogatógémjével megnyerte az összecsapást.

Babos másodszor találkozott Kaszatkinával, és másodszor kapott ki tőle. Az orosz tavaly Sydneyben ugyancsak három szettben kerekedett a magyar játékos fölé.

A pályára lépett román játékosok közül Sorana Cârstea (51. a világranglistán) jutott a második fordulóba, miután fordulatos meccsen 6:3, 3:6, 7:5 arányban legyűrte az amerikai Alison Riskét. A 28 éves teniszező következő ellenfele a 22. kiemelt orosz Marija Sarapova lesz, aki két szettben, 6:2, 7:6 (6) arányban nyert a veterán, közel 40 esztendős, selejtezőkből érkezett svájci Patty Schnyder ellen.

Monica Niculescu is háromjátszmás csatát vívott az izraeli Julia Gluskóval, de alulmaradt (3:6, 7:5, 6:4).

Kedden kellett volna pályára lépnie a 21. kiemelt Mihaela Buzărnescunak a cseh Marketa Vondrousova ellen, a román lány azonban az utolsó pillanatban visszalépett, mivel még nem gyógyult meg teljesen a montreali tornán megsérült bal bokája. Helyébe a selejtezők egyik szerencsés vesztese, a német Mona Barthel lépett.

Érdekesebb eredmények, 1. forduló (a 64 közé jutásért):

Nők: Kaszatkina (orosz, 11.)–Babos 6:4, 5:7, 6:4; Cârstea–Riske (SUA) 6:3, 3:6, 7:5; Glusko (izraeli)–Niculescu 3:6, 7:5, 6:4; Caroline Garcia (francia, 6.)–Konta Johanna (brit) 6:2, 6:2; Monica Puig (Puerto Ricó-i)–Stefanie Vögele (svájci) 6:0, 6:0; Kristina Mladenovic (francia)–Tamara Zidansek (szlovák) 6:0, 6:3; Carla Suarez Navarro (spanyol, 30.)–Nicole Gibbs (amerikai) 5:7, 6:3, 6:4; Sarapova (orosz, 22.)–Schnyder (svájci) 6:2, 7:6 (6); Jelena Osztyapenko (lett, 10.)–Andrea Petkovic (német) 6:4, 4:6, 7:5; Madison Keys (amerikai, 14.)–Pauline Parmentier (francia) 6:4, 6:4; Alekszandra Krunics (szerb)–Bacsinszky Tímea (svájci) 6:2, 3:6, 6:0; Kirsten Flipkens (belga)–CoCo Vandeweghe (amerikai, 24.) 6:3, 7:6 (3); Dominika Cibulková (szlovák, 29.)–Arantxa Rus (holland) 4:6, 6:2, 6:3; Angelique Kerber (német, 4.)–Margarita Gasparian (orosz) 7:6 (5), 6:3; Petra Kvitova (cseh, 5.)–Yanina Wickmayer (belga) 6:1, 6:4; Arina Szabalenka (fehérorosz, 26.)–Danielle Collins (amerikai) 6:0, 4:6, 6:4; Naomi Oszaka (japán, 20.)–Laura Siegemund (német) 6:3, 6:2; Kiki Bertens (holland, 13.)–Kristina Plískova (cseh) 6:0, 7:5; Katerina Siniakova (cseh)–Anett Kontaveit (észt, 28.) 6:7 (3), 6:3, 7:5; Caroline Wozniacki (dán, 2.)–Samantha Stosur (ausztrál) 6:3, 6:2.Fucsovics Márton jól játszott, a második játszmát megnyerte, ám összességében négy szettben kikapott Novak Djokovicstól az első fordulóban, így kiesett.

A világranglistán 41. magyar játékos az esélytelenek nyugalmával kezdhette mérkőzését a US Open centerpályáján a 13-szoros Grand Slam-tornagyőztes riválissal szemben, ám a találkozó első játékaiban kissé érezni lehetett rajta a megilletődöttséget. Djokovics ugyanis rögtön elvette az adogatását, majd az első játszmában magabiztosan őrizte előnyét, s 6:3-ra nyert.

A nyíregyházi sportoló az első játszma közepétől egyre bátrabban és pontosabban játszott, Djokovics pedig látványosan szenvedett a nagy melegben. A második játszma közepén aztán nagy fordulat állt be a mérkőzésen, Fucsovics 3:2-nél elvette riválisa adogatását, aki később ápolást is kért, ám ezt követően sem talált magára, és 6:3-mal Fucsovics egyenlíteni tudott.

A harmadik szett nagyszerűen kezdődött magyar szempontból, a még mindig gondokkal küzdő szerb ugyanis nagyon enerváltan, míg Fucsovics egyre jobban teniszezett, 1:1-nél újra brékelt, s egészen a játszma hajrájáig biztosan tartotta előnyét. Djokovics 4:3-nál – egy szerencsés, majd több szép ponttal – visszavette az adogatást, fordított, majd 5:4-es vezetésénél kihasználta Fucsovics hibáit, és megnyerte a harmadik szettet.

Ezt követően a hőség miatt tíz perc pihenőt kaptak a játékosok, ami nem jött jól Fucsovics Mártonnak. A folytatásban ugyanis szétesett a játéka, s 0:6-tal zárta a szettet és a háromórás mérkőzést.

Nem járt szerencsével a legjobb román férfi teniszező, Marius Copil sem, aki a hetedik kiemelt horvát Marin Csiliccsel küzdött. Egy szoros (7:5), majd egy simán elvesztett szett (6:1) után, a harmadik felvonásban 1–1-es állásnál az aradi teniszező orvosi problémák miatt feladta a mérkőzést

Mind a nőknél, mind a férfiaknál a győztesek eddigi nyereménye 93 ezer dollár és 70 világranglistapont, a vesztesek 54 ezer dolláros csekkel és 10 WTA-ponttal vigasztalódhatnak.

Férfiak: Djokovics (szerb, 6.)–Fucsovics 6:3, 3:6, 6:4, 6:0; Csilics (horvát, 7.)–Copil 7:5, 6:1, 1:1-nél Copil feladta; Györe László/Laslo Djere (szerbiai)–Leonardo Mayer (argentin) 6:4, 6:4, 4:6, 2:1-es állásnál Mayer sérülés miatt feladta; Roger Federer (svájci)–Yoshihito Nishioka (japán) 6:2, 6:3, 6:4; Julien Benneteau (francia)–Marco Cecchinato (olasz, 22.) 2:6, 7:6 (5), 6:3, 6:4; Diego Schwartzman (argentin, 13.)–Federico Delbonis (argentin) 6:2, 7:6 (6), 6:2; Alexander Zverev (német, 4.)–Peter Polansky (kanadai) 6:2, 6:1, 6:2; Richard Gasquet (francia, 26.)–Juicsi Szugita (japán) 6:3, 6:1, 6:3; Lucas Pouille (francia, 17.)–Yannick Maden (német) 7:6 (6), 6:2, 7:5; Pablo Carreno Busta (spanyol, 12.)–Malek Jaziri (tunéziai) 7:5, 6:2, 6:2; Fabio Fognini (olasz, 14.)–Michael Mmoh (amerikai) 4:6, 6:2, 6:4, 7:6 (4); Hje-on Csung (dél-koreai, 23.)–Ricardas Berankis (litván) 4:6, 7:6 (6), 6:0, 2:0-s állásnál Berankis feladta a meccset.