Australian Open: Babosék újra az elődöntőben

Babos Tímea és a francia Kristina Mladenovic sorozatban harmadszor jutott elődöntőbe női párosban az ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A második helyen kiemelt, világbajnoki címvédő duó kedden az amerikai Cori Gauffot és Caty McNallyt verte két szettben, 1 óra 20 perc alatt.

Babosék brékkel kezdték a mérkőzést, majd 4:2-es vezetésük után ismét elvették ellenfelük szervajátékát, így 26 perc alatt szettelőnyhöz jutottak. A második játszmában 1:1 után kerültek lépéselőnybe, majd 5:3-nál brék-, illetve meccslabdához jutottak, amivel azonban nem tudtak élni. A befejezés azonban így sem váratott magára sokáig: a következő szervagémjük során három mérkőzéslabdához jutottak, ezekből a harmadikat használták ki a 15 éves Gauff és a 18 éves McNally ellen.

„Bennünk volt az, hogy megmutassuk a fiataloknak: messze vannak még attól, hogy párosban is a legjobbak között legyenek” – mondta a Tennis love and game oldalnak a soproni játékos, aki sorozatban a tizedik GS-negyeddöntőjét vívta párosban. „Coco Gauffot sztárként kezelik, amit meg is érdemel a korához és az eredményeihez képest, de párosban még nem tett le semmit az asztalra. Ami a meccset illeti, az első szettben leteniszeztük őket a pályáról, aztán próbáltak agresszívebbek lenni, megzavarni minket, de mi is rá tudtunk tenni egy lapáttal. Kiki remekül játszott, jól szervált, és a hálónál is sokat segített az én szerváimnál” – tette hozzá.

Babos elárulta, hogy sosem játszanak együtt partnerével az Australian Opent megelőzően, és most is a novemberi vb-döntő volt az utolsó tétmeccsük Melbourne előtt.

Babosék két éve megnyerték az évnyitó Grand Slam-tornát, tavaly pedig a döntőben maradtak alul.

A páros ellenfele a legjobb négy között a hetedik helyen kiemelt, tajvani Hao-Csing Csan és Latisa Csan lesz. Utóbbiak a 3. favorit Elise Mertens, Arina Szabalenka (belga, fehérorosz) kettősön jutottak túl 7:6 (7), 6:2 arányú győzelemmel, előzőleg pedig 110 perc alatt a románok közül még párosban versenyben levő Monica Niculescut és japán párostársát, Miszaki Dojt verték 7:6 (5), 6:4-re. Niculescuék 62 ezer ausztrál dolláros csekkel és 240 világranglistaponttal vigasztalódhatnak.

Eredmények, női páros, negyeddöntő: Babos, Mladenovic (magyar, francia, 2.)–Gauff, McNally (amerikai) 6:2, 6:4; Hao-Csing Csan, Latisa Csan (tajvani, 7.)–Mertens, Szabalenka (belga, fehérorosz, 3.) 7:6 (7), 6:2.

Fajta Péter egyesben és párosban is megnyerte első mérkőzését a juniorok között a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A junior világranglistán 34. magyar vasárnap a román Sebastian Gimát verte 6:3, 6:3-ra. A 17 éves Fajta – aki élete első Grand Slam-tornáján szerepel – később éppen Gima oldalán diadalmaskodott 6:2, 6:2-re egy szabadkártyás hazai duó, Derek Pham és Eward Vo felett.

A folytatás egyesben jól sikerült, Fajta második győzelmével bejutott a nyolcaddöntőbe, miután a kilencedik kiemelt olasz Flavio Cobollit 6:3, 6:2-re legyőzte. Fajta és Gima párosban 6:3, 6:2-re kikapott a 7. favorit Arthur Fery, Felix Gill brit duótól a 16 között.

Búcsúzott a 13. helyen kiemelt Nicholas David Ionel, aki a selejtezőkből érkezett amerikai Alexander Bernardtól kapott ki az első körben 6:1, 5:7, 6:3-ra. A román teniszező párosban az osztrák Leandro Riedi oldalán nyolcaddöntőbe jutott, miután röpke 49 perc alatt 6:3, 6:2 arányban legyőzte a francia Giovanni Mpetschi Perricard, Max Westphal duót. A második körben hasonló gyorsasággal 43 perc alatt „elintézték” az orosz Jegor Agafonov, Jevgenyij Filipov kettőst (6:2, 6:2), így a negyeddöntőben az olasz Francesco Maestrelli, Samuel Vincent Ruggieri páros ellen készülhetnek.

A viadal honlapja szerint véget ért ugyanakkor egyesben Tóth Amarissa Klára szereplése az Australian Openen, aki a nyitókörben 6:1, 6:4-re kikapott az orosz Jelina Avaneszjantól. Párosban a Romániát képviselő Fatima Ingrid Amartha Keita, az izraeli Shavit Kimchi oldalán továbbjutott az első fordulóból, miután döntő rövidítésben 4:6, 6:4, 17–15 arányban legyűrte a hazaiak képviselőit, Jessie Culleyt és Taylah Prestont. A folytatás is kiválóan sikerült, a román–izraeli kettős 67 perc játék után 7:5, 6:1-gyel búcsúztatta a nyolcadik favorit Daeyon Back, Weronika Baszak (dél-koreai, lengyel) párost.

Tóth párosban is befejezte szereplését az Australian Openen, miután a német Eva Lyssel a második fordulóig jutottak: az első körben 6:1, 6:4-re verték a második kiemelt Polina Kugyermetova, Robin Montgomery (orosz, amerikai) duót, utána viszont 3:6, 6:2, 10–7 arányban vereséget szenvedtek a Ziva Falkner, Matilda Mutavzic (szlovén, brit) kettőstől. Utóbbiak a negyeddöntőben Keitákkal játszanak.

*

Stanislas Wawrinka szetthátrányból fordítva, öt játszmában legyőzte a negyedik helyen kiemelt Danyiil Medvegyevet, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon. A 15-ként rangsorolt, 34 éves svájci játékos – a torna 2014-es bajnoka – 3 óra 25 perc alatt búcsúztatta orosz riválisát, a tavalyi US Open döntősét, akit sokan a végső győzelemre is esélyesnek tartottak. Wawrinka a negyeddöntőben a 7. favorit német Alexander Zverevvel találkozik majd.

A világelső Rafael Nadal továbbjutásával teljessé vált a negyeddöntős mezőny férfi egyesben. A 19-szeres Grand Slam-győztes Nadal ugyan a mostani tornán először szettet vesztett, de végül négy játszmában megverte a hazai közönség előtt szereplő Nick Kyrgiost. Két rövidítést is a maga javára fordított és 3 óra 38 perc alatt nyerte meg a magas színvonalú találkozót.

Mindkét játékos megemlékezett a vasárnap elhunyt legendás kosarasról, Kobe Bryantről: Kyrgios egy 8-as számú Los Angeles Lakers-mezben jött be a pályára, míg Nadal a meccs utáni interjúban beszélt szomorúan az amerikai sportemberről.

A 2009-ben bajnok Nadal 12. alkalommal szerepelhet a legjobb nyolc között az Australian Openen, ezúttal az osztrák Dominic Thiem lesz a következő ellenfele.

Roger Federer hősies küzdelemben jutott tovább az Australian Open negyeddöntőjében, sérülten játszva, a negyedik szettben hét meccslabdát hárítva győzte le öt játszmában az amerikai Tennys Sandgrent. A 38 éves svájci klasszis a 16 között Fucsovics Mártont búcsúztatta, az elődöntőben a szerb Novak Djokoviccsal találkozik, aki a kanadai Milos Raonicot búcsúztatta három játszmában.

A nőknél búcsúzott a 2016-ban győztes Angelique Kerber, ezzel biztossá vált, hogy idén új női bajnokot avatnak a Melbourne Parkban. A német játékos szoros csatában maradt alul az orosz Anasztaszija Pavljucsenkovával szemben.

Eredmények:

Férfiak, nyolcaddöntő: Wawrinka (svájci, 15.)–Medvegyev (orosz, 4.) 6:2, 2:6, 4:6, 7:6 (2), 6:2; Thiem (osztrák, 5.)–Monfils (francia, 10.) 6:2, 6:4, 6:4; A. Zverev (német, 7.)–Rubljov (orosz, 17.) 6:4, 6:4, 6:4; Nadal (spanyol, 1.)–Kyrgios (ausztrál, 23.) 6:3, 3:6, 7:6 (6), 7:6 (4).

Negyeddöntő: Federer (svájci, 3.)–Sandgren (amerikai) 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (8), 6:3; Djokovics (szerb, 2.)–Raonic (kanadai, 32.) 6:4, 6:3, 7:6 (1). A további program: Nadal–Thiem és Wawrinka–A. Zverev.

Nők, nyolcaddöntő: Halep (4.)–Mertens (belga, 16.) 6:4, 6:4; Kontaveit (észt, 28.)–Swiatek (lengyel) 6:7 (4), 7:5, 7:5; Muguruza Blanco (spanyol)–Bertens (holland, 9.) 6:3, 6:3; Pavljucsenkova (orosz, 30.)–Kerber (német, 17.) 6:7 (5), 7:6 (4), 6:2.

Negyeddöntő: Barty (ausztrál, 1.)–Kvitova (cseh, 7.) 7:6 (6), 6:2; Kenin (amerikai, 14.)–Dzsabúr (tunéziai) 6:4, 6:4. A további program: Kontaveit–Halep és Muguruza Blanco–Pavljucsenkova.

Borítókép: A magyar–francia kettős menetel Melbourne-ben