Alkotmányos konfliktus a kormány és a DNA között

Súlyos vereséget szenvedett a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az alkotmánybíróságon azt követően, hogy a vádhatóság eljárást indított a hírhedt, Btk.-módosító 13-as sürgősségi kormányrendelet ügyében. A taláros testület kimondta, hogy a DNA túllépte hatáskörét és alkotmányos természetű jogi konfliktus keletkezett a kormány és a vádhatóság között.

Valer Dorneanu az alkotmánybíróság elnöke elismerte ugyan, hogy az ügyészségnek minden lehetséges bűncselekményt fel kell derítenie, értékelése szerint azonban a DNA egy politikai döntés törvényességét és időszerűségét kezdte vizsgálni, holott ez nem tartozik hatáskörébe. Dorneanu szerint a rendelet elfogadása körülményeinek kivizsgálására az alkotmánybíróság lett volna illetékes. Azt is nehezményezte, hogy a vádhatóság már a rendelet parlamenti elfogadása előtt elindította a vizsgálatot. – A DNA vizsgálata akadályozta a kormány működését és zavart okozott a három hatalmi ág (törvényhozás, végrehajtó hatalom és igazságszolgáltatás) közötti kapcsolatokban – jelentette ki a testület elnöke.

Közölte, hogy a taláros testület nagy többséggel döntött, jelezve, hogy nem volt teljes egyetértés az alkotmánybírák között. A DNA magánszemélyek feljelentése nyomán
indított ismeretlen személy ellen nyomozást szinte azonnal, hogy a kormány elfogadta az azóta hatályon kívül helyezett 13-as sürgősségi kormányrendeletet. Mint ismert, a DNA az igazságügyi minisztérium akkori vezetőjét, Florin Iordache tárcavezetőt, alacsonyabb beosztású személyeket is kihallgatott, de más kormánytagokat is behívott, mint például Graţiela Gavrilescut, aki a parlamenti kapcsolatokért felelős miniszteri tisztséget tölti be.

A vádhatóság mintha előre megneszelte volna, hogy az alkotmánybíróság Călin Popescu Tăriceanu szenátusi házelnök beadványa mellett dönt, és már tegnap reggel, az alkotmánybírósági tárgyalás előtt közölte: nincs illetékességük az ügyben, ugyanis a korrupciógyanú esete nem áll fenn. A DNA átpasszolta az ügyet a legfőbb ügyészségnek, amelynek elvileg folytatnia kellene a vizsgálatot a DNA által kijelölt úton. A DNA ugyanis tegnapi közleményében részletesen leírta, hogy milyen körülmények között született meg január 31-én a késői órákban a sokat vitatott rendelet.

A DNA szerint a kormánynak a szükséges öt engedély közül csak kettő állt a rendelkezésére a kormányülés eredetileg meghirdetett időpontjáig, és éppen emiatt halasztották el az ülés kezdetét. Az ügyészek szerint Graţiela Iordache minisztériuma eredetileg negatív véleményezést adott a rendeletről, mivel nem volt megindokolva, hogy miért kell sürgésségi rendeletben dönteni a Btk.-módosításról. Az ügyészek szerint Florin Iordache este 9 és 10 óra között győzte meg Gavrilescut, hogy saját nevében vállalja az újabb, immár kedvező véleményezést, amit az ügyészek szerint csak másnap iktattak az igazságügyi minisztériumban, majd az ügyészségi vizsgálat elkezdése után ezek a véleményezések állítólag eltűntek a minisztériumból. Éppen ezért a DNA szerint ebben az ügyben fennáll a bűnpártolás, az iratok megsemmisítése, a csalás és a szándékos félretájékoztatás bűncselekményének alapos gyanúja.

A legfőbb ügyészség az alkotmánybírósági határozatot követően közölte, csak az indoklás ismeretében dönt a DNA-tól átvett vizsgálat esetleges folytatásáról.

Tantárgyolimpia tétel lett a hírhedt 13-as rendelet

A különböző tantárgyversenyek megyei szakaszán több furcsa tételt kellett kidolgozniuk a gyermekeknek. Beszterce-Naszód megyében az angol tantárgyversenyen a fiataloknak 200-250 szavas értekező esszét kellett írniuk arról, hogy a több heten át tartó utcai tiltakozást kiváltó 13-as sürgősségi kormányrendelet miként befolyásolta a nemzetbiztonságot. A kiindulópontot az angol The Guardian újságban az ügyről megjelentetett cikk képezte, amely a 13-as kormányhatározatnak a romániai belpolitikára való hatását taglalta. A szülői szövetségek megbotránkozva vették tudomásul ezeket a szerintük nem megfelelő tételeket, amelyek nem a gyermekek képességeit mérik fel. A besztercei tanfelügyelőség tegnapi reakciójában közölte, hogy a témát javasló tanár eredeti próbált lenni.

A román nyelv és irodalom megyei tantárgyverseny egyik Kolozs megyében is megszabott feladata az volt, hogy a gyermekek írjanak feljelentést Marin Preda román író ismert regényének (Moromeţii) főszereplője, Ilie Moromete ellen. A Kolozs megyei tanfelügyelőség tegnap az ügyet úgy kommentálta: a román nyelvoktatásért felelős tamfelügyelő nem mérte fel, hogy „ilyen súlyos témáról” van szó.

A tanügyminisztérium is helytelennek minősítette ezeket a feladatokat, és bejelentette, hogy ezt követően még a megyei szakaszon is a minisztérium állítja össze a tételeket a 2017/2018 tanévtől kezdődően.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Ha valaki azt hitte, hogy angyalok és démonok folytatnak nyílt hatalmi harcot egymással immár csaknem egy hónapja, akkor a tegnapi fejleményeknek mindenképpen kijózanító hatásuk van. Egyfelől az igazságszolgáltatás, ezen belül főleg a korrupcióellenes ügyészség, másfelől a kormány és a parlament folytat élet-halál harcot egymással, miután a kormány által vitatható eljárás révén elfogadott hírhedt 13-as rendelettel aktivizálódott az évek óta lappangó, de igazán most akuttá vált kegyetlen harc, ami az erőforrások fölötti ellenőrzésről és a hatalom birtoklásáról szól.
Máskép(p)