Újvidékre került a kisvárdai színházi fesztivál fődíja

Marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi alkotókat is díjaztak

Újvidékre került a kisvárdai színházi fesztivál fődíja
Az Újvidéki Színház Borisz Davidovics síremléke című darabja kapta a legjobb előadásért járó fődíjat a Magyar Színházak 30. Kisvárdai Fesztiválján.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Életműdíjjal jutalmazta Vidnyánszky Éva nyugalmazott középiskolai tanárt, valamint Bíró József színművészt, a marosvásárhelyi és kolozsvári társulat tagját.

A szakmai zsűri a legjobb társulatnak a Chioggiai csetepaté című előadás bemutatásáért a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházat választotta, a legjobb színpadi zenéért járó elismerést – a Phaedra című, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház előadása zenéjéért – Bocsárdi Magor vehette át. A legjobb látvány díját szintén a Figura Stúdió Színház által színpadra állított Phaedra kapta.

A legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést Mészáros Árpád, a Borisz Davidovics síremléke című előadásban nyújtott alakításáért, a legjobb női főszereplő díját pedig Varga Andrea kapta a Hedda Gabler címszerepéért (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata).

A legjobb férfi és női mellékszereplőknek járó díjakat Erdei Gábor és Bandor Éva vehette át; előbbi színművész az Alice és a Chioggiai csetepaté című előadásokban (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház), míg színésztársát A félkegyelmű című előadásban (Komáromi Jókai Színház) nyújtott alakításáért jutalmazták.

A legígéretesebb tehetségnek alapított Teplánszky-díjat Sebestyén Hunor, a Nagyváradi Szigligeti Színház művésze kapta a Kapufa és öngól című előadásban nyújtott alakításáért.

A szakmai zsűri döntése alapján a fesztivál legizgalmasabb színházi kísérletének díjában a Hajnali 4 című előadás színpadra állításáért a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház részesült. Kisvárda polgármesterének elismerését Pál Ferenczi Gyöngyi, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze vihette haza.

A közönségdíjat a Komáromi Jókai Színház A félkegyelmű című produkciója kapta, a diákzsűri okleveleit pedig a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Augusztus, a Újvidéki Művészeti Akadémia Zabhegyező, illetve a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió koprodukciójában bemutatott A tavasz ébredése című előadásai érdemelték ki.

A jubileumi színházi fesztiválon 24 magyarországi és határon túli magyar színtársulat huszonnyolc produkciót mutatott be a kisvárdai közönségnek.