Spanyol és francia szakaszgyőzelem a Dakaron

A motorosoknál a spanyol Joan Barreda Bort, az autósoknál pedig a francia Cyril Despres, David Castera egység nyerte a második szakaszt a 40. Dakar-ralin (a Peugot tarolt, az első három helyet az oroszlános márka képviselői szerezték meg). A magyar Szalay Balázs és navigátora, Bunkoczi László a 42. helyen végzett.

A Dél-Amerika három országát érintő tereprali-viadalon a mezőny Pisco városában és környékén versenyzett vasárnap. Alig rajtolt el a második szakasz, máris jött a hír, hogy a fiatal, de rendkívül tehetséges amerikai Bryce Menzies szanaszét törte az autóját – hat szaltó után állt meg, utóbb kiderült, hogy navigátora, Peter Mortensen a bokáját törte a balesetben.

Despres viszont gond nélkül teljesítette a szakaszt és az összetettben is átvette a vezetést csapattársa, a tizenháromszoros Dakar-győztes Stéphane Peterhansel előtt.

A motorosoknál a gyári Honda-alakulat pilótája, Joan Barreda Bort megszerezte a huszadik Dakar-szakaszgyőzelmét, méghozzá remek hajrájának köszönhetően, s az összetettben is az élre állt. A magyarok közül csak a romániai Gyenes Emánuel (37.) és Dési János (88.) ért célba a mezőnnyel. A tizedik Dakarján versenyző szabadkai Saghmeister Gábor éjfél körül érte el a tábort. Horváth Lajos viszont a hírek szerint a verseny feladására kényszerül.

40. Dakar-rali, 2. nap, Pisco–Pisco (össztáv: 278 km, ebből gyorsasági szakasz: 267 km):

Autósok: 1. Cyril Despres, David Castera (francia, Peugeot 3008 Maxi) 2:56:51 óra, 2. Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret (francia, Peugeot 3008 Maxi) 48 másodperc hátrány, 3. Sebastien Loeb, Daniel Elena (francia, Peugeot 3008 Maxi) 3:08 perc h., …, 42. SZALAY BALÁZS, BUNKOCZI LÁSZLÓ (OPEL CROSSLAND X) 2:59:24 ÓRA H.Összetettben: 1. Despres, Castera 3:21:18 óra, 2. Peterhansel, Cottret 27 mp h., 3. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (dél-afrikai, német, Toyota Hilux) 5:44 p. h., …41. SZALAY, BUNKOCZI 3:04:20 ó.Motorosok: 1. Joan Barreda Bort (spanyol, Honda) 2:56:44 óra, 2. Adrien Van Beveren (francia, Yamaha) 2:54 p h., 3. Matthias Walkner (osztrák, KTM) 4:24 p. h., …37. GYENES EMÁNUEL (ROMÁNIAI, KTM) 34:34 P. H., …88. DÉSI JÁNOS (KTM) 1:32:25 Ó. H., …118. SAGHMEISTER GÁBOR (SZERBIAI, KTM) 2:52:02 Ó. H.Összetettben: 1. Barreda Bort 3:18:36 óra, 2. Van Beveren 2:30 p h., 3. Walkner 4:50 p h., …35. GYENES 41:51 P. H., …100. SAGHMEISTER 3:07:12 Ó. H., …108. DÉSI 3:40:29 Ó. H.A mezőny Perun, Argentínán és Bolívián halad keresztül, 9000 kilométert teljesít, és a végig versenyben maradók 14 szakasz után január 20-án az argentínai Córdobában érnek célba.

Hétfőn a Pisco és San Juan de Marcona közötti 502 kilométeres etap – ebből 296 km gyorsasági – várt a versenyzőkre.

Fedőkép: Szalayék is megküzdöttek a homokdűnékkel – Fotó: DAKAR.HU

Az autósoknál a háromszoros győztes katari Nasszer al-Attijah volt a leggyorsabb hétfőn a Szaúd-Arábiában rendezett Dakar-rali második szakaszán, míg a motorosoknál a spanyol Juan Barreda Bort szakaszgyőzelmével az összetettben is átvette a vezetést.
A Szalay Balázs, Bunkoczi László páros a huszadik helyen fejezte be a Peruban rendezett Dakar-ralit, amelyet az autósoknál összetettben – pályafutása során harmadszor – a katari Nasszer al-Attijah nyert meg.
Jövőre ismét a Dakar-ralin indul Szalay Balázs, illetve az Opel Dakar Team, amely a jubileumi, negyvenedik versenyen januárban a világ legjobb tereprali-versenyzőivel méreti meg magát Dél-Amerikában.
Május utolsó hétvégéjén már lehet országos bajnoki versenyt rendezni Magyarországon autósportban – döntött ülésén a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) elnöksége.