Olaszországi választások: megosztottak a külföldi reakciók

Olaszországi választások: megosztottak a külföldi reakciók
A Giorgia Meloni vezette Olaszország Fivérei (Fratelli d'Italia) és szövetségeseik, Matteo Salvini Ligája, valamint Silvio Berlusconi Forza Italia nevet viselő pártja abszolút többséget szereztek az olasz parlamentben, így elkezdhetik a tárgyalásokat az új kormány megalakításáról, ami legkorábban október végére várható.
Meloni pártjára a választópolgárok több mint 26%-a szavazott a rekordalacsony, mindössze 64 százalékos részvétel mellett zajlott választásokon, míg a pártszövetség 44 százalékos támogatottságot szerzett, ami biztosítja számukra a többséget mindkét házban. Giorgia Meloni, aki 45 évesen az Európai Unió egyik alapító országának első posztfasiszta vezetője lehet, igyekezett megnyugtatni Olaszországot és a világot, hogy "minden olaszért fognak kormányozni" – fogalmaz az Agerpres tájékoztatójában.

Ami a külföldi reakciókat illeti, a francia elnökség tudatta, hogy tiszteletben tartja az olaszok "demokratikus és szuverén választásának" eredményét, és szorgalmazta, hogy "szomszédos országként és barátként" folytassák a közös munkát. Berlin a maga részéről arra számít, hogy Olaszország továbbra is "Európa-párti marad".

Az Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken az olasz választások után kijelentette, türelmetlenül várják, hogy együtt dolgozhassanak az új olasz kormánnyal, és kiemelte az emberi jogok tiszteletben tartásának jelentőségét.

Moszkvában Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt nyilatkozta, "készek vagyunk üdvözölni minden olyan politikai erőt, amely képes túllépni a hazánkkal szemben kialakult, gyűlölettel teli főáramlaton".

Lelkes támogatásáról biztosította Melonit a Brüsszelben az EU fekete bárányának tekintett Lengyelország és Magyarország is, mint ahogyan Spanyolország szélsőjobboldali pártja, a Vox és a francia Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National) is.

Silvio Berlusconi szintén nyugtató szándékkal nyilatkozott a jövendőbeli kormányról, azt ígérve, hogy "garantálni fogja annak európai és atlantista irányultságát". Emellett hangsúlyozta, hogy "a történelmi szövetségesekkel, az Egyesült Államokkal és a nagy uniós országokkal való jó kapcsolat elengedhetetlen Olaszország jövője szempontjából".

A legnagyobb olasz baloldali alakulat, a Demokrata Párt vezetője, Enrico Letta azonban úgy fogalmazott, hogy "szomorú nap ez Olaszország számára", ugyanakkor bejelentette, hogy lemond elnöki tisztségéről a párt soron következő kongresszusán.