Hosszú Katinka aranyérmes 200 méter vegyesen, Burián, Cseh és Milák döntős

Hosszú Katinka aranyérmet nyert 200 méter vegyesen, míg 200 méter háton Burián Katalin egyéni csúccsal a második, 100 méter pillangón Cseh László a legjobb, Milák Kristóf pedig a negyedik idővel jutott döntőbe szerdán a glasgow-i úszó Európa-bajnokságon.

A 200 méter vegyes világ- és olimpiai bajnoka, világcsúcstartója 2:10,17 perces idővel, nagy küzdelemben győzött, ezzel sorozatban ötödször lett a kontinens legjobbja ebben a versenyben. A másik magyar döntős, Jakabos Zsuzsanna 2:13.37-tel a nyolcadik helyen végzett.

Hosszú az első női úszó, aki Európa-bajnokságon négyszer védte meg címét. A férfiaknál Cseh Lászlónak sikerült hasonló, 2004 és 2012 között 400, 2006 és 2014 között pedig 200 méter vegyesen nyert ötször egymás után.

A délutáni program utolsó előtti döntőjét a háromszoros olimpiai bajnok a második, Jakabos pedig a hatodik idővel várta.  Hosszú a döntő miatt „beáldozta” a 200 méter hátat, így pihenten vághatott neki a négy hossznak. A pillangó után második volt egyetlen századdal lemaradva brit riválisa mögött, háton az élre állt és hét tizedes előnyt szedett össze. Ez mellen eltűnt, azaz dönthetett a gyors, ami óriási küzdelmet hozott, s végül nyolc századdal Hosszú diadalmaskodott.
„Ez a szívemből jött. Nagyon szerettem volna megnyerni ezt a versenyt, és hihetetlenül boldog vagyok, hogy sikerült – nyilatkozott a célba érkezést követően. – Igazi kihívás volt, a döntő megmutatta, hogy a körülmények ellenére képes vagyok keményen versenyezni.”

A nap másik magyar érdekeltségű fináléjában a Németh Nándor, Kozma Dominik, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn négyes hatodik lett 4 x 100 méteres vegyes gyorsváltóban. A staféta a délelőtt folyamán hetedik eredményt ért el, akkor Bohus Richárd, Lobanovszkij Maxim, Verrasztó Evelyn Szilágyi Liliána volt az összeállítás.

Az elődöntőben érdekelt magyarok közül elsőként Burián úszott. Plagányi Zsolt tanítványa délelőtt bőven spórolt az erejével, de így is futamgyőztes lett és a második időt úszta. Már akkor jelezte, hogy délután is „vigyáznia kell”, hiszen fizikális adottságai miatt nincsenek olyan erőtartalékai, mint a riválisoknak. Az előfutamhoz hasonlóan ezúttal is könnyedén haladt előre, a végén olasz ellenfelével még egy kicsit „meghúzták” egymást, ennek köszönhetően 2:07,65-ös egyéni csúccsal (2:08,38 volt a korábbi) érte el – másodikként – a falat.

„Esküszöm, megint tartalékoltam, alig hittem a szememnek, amikor célba érkeztem. Most sem úsztam olyan gyorsan az első százat, csak utaztam az olaszon, a fordulókat meg sem csináltam igazán erősen. Az utolsó ötvenet felpörgettem, de szerencsére nem úsztam ki magam” – mondta Burián, aki megjegyezte, úgy érzi, szárnyal a medencében.

Férfi 100 méter pillangón a szám címvédője, Cseh László, illetve a 200-on győztes Milák Kristóf állt rajtkőre. Elsőként a 14-szeres Európa-bajnok veterán klasszis ugrott medencébe, szoros versenyben, az utolsó métereken jól hajrázva szerezte meg a futamgyőzelmet 51,65 másodperccel.

„Ez jobb volt, mint eddig bármi, de az első ötven még mindig nem állt össze. Sajnos látszik, hogy nem tudok eléggé ellazulni fejben. Annál többet edzeni, amennyit a magyar bajnokság óta edzettem, nem lehet szerintem. Egyértelmű, hogy pont annyi feszültség van bennem, ami megtöri az úszásomat. Ezt kell kijavítani a következő években” – mondta.

A 18 éves Milák tavaly Budapesten ezüstérmet szerzett a világbajnokságon ebben a számban, most 51,76-tal negyedikként került a döntőbe. A szám harmadik magyar versenyzője, Biczó Bence az előfutamokban 54,53 másodperccel a negyedik lett futamában, ezzel 45. helyen fejezte be a versenyt.

Sztankovics Anna 50 méter mellen a délelőtti előfutamban egyetlen tizedre volt saját országos csúcsától, ezt az idejét azonban megközelíteni sem tudta este, és 31,34 másodperccel a 11. helyen végzett.

Még a délelőtt folyamán férfi 50 méter gyorson Bohus Richárd lépett vissza, Németh Nándor 22,77 másodperccel a 26., Holoda Péter egy századdal rosszabb idővel (22,78) közvetlenül mögötte a 28. helyen végzett. Itt szerepelt a román küldöttség utolsó versenyzője, George-Adrian Raţiu (23,11), aki a 71 nevezett versenyző közül a 40. helyen végzett holtversenyben az ír Calum Bainnel.

Szilágyi Liliána 50 méter pillangón, 27,09-es idejével a 21. lett.

Szerdai eredmények:

Férfiak:800 m gyors: 1. Mihajlo Romancsuk (Ukrajna) 7:42,96 perc, 2. Gregorio Paltrinieri (Olaszország) 7:45,12, 3. Florian Wellbrock (Németország) 7:45,60.50 m mell: 1. Adam Peaty (Nagy-Britannia) 26,09 mp, 2. Fabio Scozzoli (Olaszország) 26,79, 3. Peter John Stevens (Szlovénia) 27,06.200 m hát: 1. Jevgenyij Rilov (Oroszország) 1:53,36 perc – Európa-csúcs, 2. Radoslaw Kawecki (Lengyelország) 1:56,07, 3. Matteo Restivo (Olaszország) 1:56,29.Nők:   100 m gyors: 1. Sarah Sjöström (Svédország) 52,93 másodperc, 2. Femke Heemskerk (Hollandia) 53,23, 3. Charlotte Bonnet (Franciaország) 53,35.

200 m vegyes: 1. HOSSZÚ KATINKA 2:10,17 perc, 2. Ilaria Cusinato (Olaszország) 2:10,25, 3. Maria Ugolkova (Svájc) 2:10,83, ..., 8. JAKABOS ZSUZSANNA 2:13,37.4 x 100 m vegyes gyorsváltó: 1. Franciaország 3:22.07 perc, 2. Hollandia 3:23,97, 3. Oroszország 3:24,50, ..., 6. MAGYARORSZÁG (NÉMETH NÁNDOR, KOZMA DOMINIK, JAKABOS ZSUZSANNA, VERRASZTÓ EVELYN) 3:29,30.