Férfi kosárlabda Nemzeti Liga: egypontos győzelemmel zárt az U-BT

A pénteki 30. fordulóval – három elmaradt mérkőzést leszámítva – véget ért a férfi kosárlabda Nemzeti Liga alapszakasza. A nagyváradi tornán érdekelt, elsőségét már korábban bebiztosító Kolozsvári U-BT a Temesvári KK ellenében aratott egypontos, „sovány” győzelemmel zárta a bajnokság ezen szakaszát, és a play-off első körében a Galaci MSC vagy a Bukaresti Dinamó lesz az ellenfele.

Az egy nappal korábbi, Nagyváradi ESK elleni vereség után pénteken a Temesvári KK együttesén „állhattak volna bosszút” a továbbra is eltiltását töltő Mihai Silvăşan tanítványai, ehelyett azonban kis híján vereséget szenvedtek az alapszakaszt a tabella hetedik helyen záró Bega-partiaktól is. Ilyenformán a bajnoki idényben a veretlenségüket a 22. mérkőzésükig őrző, ám azóta – április 19. óta – már harmadik kudarcukat is elkönyvelő kolozsváriak számára nem túl jók az előjelek a rájátszás küszöbén: pont akkorra kerültek hullámvölgybe, amikor a neheze következik. Persze, lehet azzal érvelni, hogy az utóbbi találkozóknak már nem volt tétje, ráadásul a megszokott edző is hiányzott a kispadról, sérülések is hátráltatták a csapatot, ám öt mérkőzésből hármat elveszíteni – s majdnem a negyediket is – nem túl jó előjel a hamarosan rajtoló rájátszás vonatozásában…

Visszatérve a temesvári gárda elleni mérkőzésre, az U-BT biztatóan kezdett, meglépett 5:0-ra, az első negyed derekán pedig már kilenc ponttal (21:12) is vezetett. A második játékrész elején először lett kétszámjegyű a különbség az eredményjelzőn (25:15), ezután viszont két és fél percig egyik csapat sem tudott kosarat dobni. A jeget Sherwood Terrell Brown triplája törte meg, ami megadta az alaphangot a temesváriak felzárkózásához: szünetben már csak egy pont választotta el a két csapatot (33:32 „ide”).

A harmadik negyed második percében Brown triplája már az egyenlítést jelentette (37:37), majd a játékrész végéig hol egyik, hol másik együttes vezetett. 53:58-nál úgy tűnt, a Temesvár javára billen a mérleg, de az U-BT hamar „korrigált”, és miután az utolsó tíz percet a bosnyák–horvát Andrija Sztipanovics kosara nyitotta, gyakorlatilag döntetlenről indult a végső felvonás. Ez ismét izgalmasan alakult, egyik csapat sem tudott riválisa fölé kerekedni; a több időkéréssel is megszakított hajrá – utolsó másfél perc – egyetlen kosarát Sztipanovics szerezte, zsákolása egyben eldöntötte a találkozó sorsát négy másodperccel a végső dudaszó előtt.

Végeredmény: • Temesvári KK–Kolozsvári U-BT 66:67 (15:23, 17:10, 23:20, 11:14) – a kolozsváriak legeredményesebbje a 27 pontig jutó és 5 lepattanót is szerző Andrija Sztipanovics volt megelőzve a litván Donatas Tarolist (16 pont, 6 lepattanó); a temesváriak legjobbja, Sherwood Terrell Brown 23 pontot és 6 lepattanót szerzett.További eredmények, 30. forduló: • Nagyváradi ESK–Bukaresti Steaua 81:76 • Galaci MSC–Krajovai U MSC 76:85 • Piteşti-i Argeş–Voluntari-i SK 75:84 • Zsilvásárhelyi/Tg. Jiu-i MSC–Bukaresti Dinamó 72:74 • Nagyszebeni ESK–Konstancai Athletic Neptun 84:68. A sorrend: 1. U-BT 49 PONT (23 GYŐZELEM/3 VERESÉG), 2. Nagyszeben 45 (20/5), 3. Nagyvárad 45 (20/5), 4. Voluntari 45 (19/7), 5. Krajova 44 (18/8), 6. Piteşti 42 (17/8), 7. Temesvár 40 (14/12), 8. Galac 36 (11/14), 9. Dinamó 35 (11/13), 10. Steaua 35 (9/17), 11. Focşani-i MSC 32 (6/20), 12. Zsilvásárhely 32 (6/20), 13. Csíkszeredai VSKC 29 (3/23), 14. Konstanca 28 (2/24).

A bajnokság május 10–12. között nagyszebeni „minitornával” zárul, amelyen elmaradt mérkőzéseket pótolnak, az alábbiak szerint: Nagyvárad–Galac, Dinamó–Nagyszeben és Piteşti–Dinamó; ekkor fog tehát kiderülni, hogy melyik együttes lesz az U-BT ellenfele a rájátszás első szakaszában.