Felfüggesztették tisztségéből a fővárosi harmadik kerületi DGASPC igazgatóját

Felfüggesztették tisztségéből a fővárosi harmadik kerületi DGASPC igazgatóját
Jóváhagyta pénteken Bukarest harmadik kerületének polgármestere, Robert Negoiţă a kerületi szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) vezetőjének, Mihaela Ungureanunak a tisztségből való felfüggesztésére vonatkozó igénylését.

A kerületi polgármester Facebook-bejegyzése szerint az igazgató tisztségből való felfüggesztése a voluntari-i idősotthonoknál feltárt rendellenességekkel kapcsolatos nyomozás lezárásáig, a helyzet tisztázásáig tart.

Az előljáró hozzátette, támogatják a nyomozó hatóságokat a DGASPC tevékenységének kivizsgálásában. Robert Negoiţă felháborítónak tartja az idősotthonokban történteket, és reményét fejezte ki, hogy tisztázódni fog a helyzet, és a felelősök megfizetnek tetteikért".

Munkaszerződésének felfüggesztését kérte Gabriela Firea családügyi miniszter tanácsadója, Ligia Gheorghe a voluntari-i idősotthonokban történtekkel kapcsolatos ügyészségi nyomozás idejére – tájékoztatott a szaktárca.

A minisztérium közleménye szerint Ligia Gheorghe azért kérte a tisztségből való felfüggesztését, hogy ne befolyásolja Gabriela Firea miniszter és a tárca megítélését. Megjegyzik ugyanakkor, hogy Ligia Gheorghe továbbra is tanú az ügyben. Mint írják, rövid ideig kapcsolatban állt a kivizsgálás alatt álló egyesülettel, de tiszteletbeli tisztsége volt, soha nem dolgozott az idősotthonoknál, nem ismerte azok tevékenységét.

A családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségi minisztérium támogatja a hatóságokat az idősotthonokban történtek kivizsgálásában és a vétkesek felelősségre vonásában – hangsúlyozzák a közleményben, hozzátéve, hogy az időseket vagy a fogyatékkal élőket ellátó otthonok akkreditálása vagy ellenőrzése nem tartozik a tárca hatáskörébe. Gabriela Firea miniszter nem érintett az ügyben, nem volt tudomása az idősotthonokban zajló tevékenységről – szögezték le.

Kedden a DIICOT házkutatást végzett az Ilfov megyei Voluntari több bentlakásos idősotthonában, és több mint száz ott elhelyezett személyt mentettek ki, miután kiderült, hogy bántalmazták, éheztették és ingyenmunkára kényszerítették őket.

A nyomozók szerint 2020 novemberében alakult meg Ilfov megyében az a két bűnszervezet, amely az öregotthonok kiszolgáltatott, sok esetben fogyatékkal élő lakóit éheztette, kihasználta, bántalmazta, embertelen körülmények között tartotta és fizetség nélküli munkára kényszerítette. Mindemellett az előírt orvosi és higiéniai ellátást sem kapták meg az áldozatok.