EL-selejtezők: Topolyai tragikomédia és fehérvári továbbjutás

Megfeleződött a pályára lépett magyar és romániai csapatok száma

A labdarúgó Európa Ligában a Fehérvár és az FCSB továbbjutott, a Honvéd és a Botoşani-i FC búcsúzott.

A Székesfehérvári MOL Fehérvár FC továbbjutott a labdarúgó Európa Liga selejtezőjének második fordulójából, miután csütörtökön egy soványka góllal nyert a máltai Hibernians Paola vendégeként Ta’Qaliban.

Nagy fölényben, a labdát sokat birtokolva futballozta végig az első félidőt a magyar csapat, a helyzetei is megvoltak, de nem tudott élni velük. A szünet után sem változott a játék képe, sőt, a fehérváriak még nagyobb nyomás alá helyezték riválisukat és végül egy szöglet után a 61. percben megérdemelten szereztek vezetést az északmacedón Boban Nikolov révén (0–1). Nem sokkal később az ukrán Ivan Jevhenovics Petrjak dönthette volna el a párharcot a fehérváriak javára, de hatalmas lehetőséget rontott el. A hajrában ugyan próbálkozott a máltai együttes, amelynek az utolsó percekben többször volt esélye egyenlíteni, de csak kapufáig jutott.

A házigazdák csapatából a nigériai Shola Haruna Shodiya a 93. percben piros lapot kapott a bolgár Ivajlo Sztojanov játékvezetőtől.

Márton Gábor együttese a jövő csütörtöki következő körben a francia Stade Reims csapatával játszik az összecsapást a magyar bajnoki ezüstérmes otthonában rendezik.

*

A Budapesti Honvéd hazai pályán, az Új Hidegkuti Nándor Stadionban 2–0-ra kikapott a svéd Malmö FF csapatától, így búcsúzott a sorozattól. A skandináv bajnokságban listavezető rivális Ola Toivonen első félidő végén szerzett lesgóljával jutott vezetéshez (Anasztasziosz Papapetru görög játékvezető megadta a találatot), ez volt a Honvéd történetének századik bekapott gólja a második számú európai kupasorozatban (0–1). A hajrában az izlandi Arnór Ingvi Traustason biztosította be a továbbjutást (0–2).

Eredmények, Európa Liga-selejtező, 2. forduló: • Hibernians Paola (máltai)– Székesfehérvári MOL Fehérvár FC 0–1 (gól: Boban Nikolov – 61. perc) • Budapesti Honvéd–Malmö FF (svéd) 0–2 (Ola Toivonen – 43. és Arnór Ingvi Traustason – 86. perc).

Nem jött össze a Botoşani-i FC-nek, hogy a következő körben a legendás angol Tottenham Hotspurral harcoljon, mivel az északmacedón KF Shkëndijától is kikapott pályaválasztóként. A svéd Mohammed Al-Hakim vezette összecsapás gyakorlatilag két perc alatt eldőlt, a mérkőzés elején Besart Ibraimi átemelte a labdát a kifutó zsombolyai Pap Eduárd felett, betalált, s ezzel be is állította a végeredményt (0–1).

*

A szerbiai Zentán a koronavírus megtizedelte FCSB tragikomédiába illő mérkőzésen 11-es rúgásokkal jutott tovább a házigazda Topolyai SC (Backa Topola) ellen. A mindössze három cserepados játékossal kiálló, a kényszerhelyzetben Mihai Pintilii irányította fővárosiak 0–2-ről álltak fel, majd emberelőnyhöz jutottak, és a hajrában fordítottak. De nem tudtak tartósan élni elehetőséggel, a Szabó Zoltán edzette házigazdák minden esetben utolérték őket, a hosszabbításban már kettős emberhátrányban is tudtak egyenlíteni. A rendes játékidő 3–3, a kétszer 15 perces hosszabbítás 6–6-os grundfocieredményt hozott, a büntetőrúgásokat 5–4-re nyerte az FCSB, a mindössze 19 éves Răzvan Ducan kivédte a 11-es a harmadik sorozatban.

A gólokon Dejan Milicsevics (10. perc), Borko Duronjics (14. perc), Goran Antonics (51. perc), Szasa Tomanovics 2 (90. + 5. és 117. perc) és Janko Tumbaszevics (105. + 1. perc), illetve Florinel Coman (25. perc), Dennis Man 3 (50., 63. és 105. perc, a második 11 m), Bojan Balaz (93. perc, öngól) és Adrian Petre (108. perc) osztozott.

Az összecsapást a holland Dennis Higler vezette.

A bukarestiek következő ellenfele a cseh Slovan Liberec lesz szeptember 24-én a fővárosi Nemzeti Arénában.

Eredmények, Európa Liga-selejtező, 2. forduló: • Botoşani-i FC–KF Shkëndija (északmacedón) 0–1 (gól: Besart Ibraimi – 2. perc) • FK Topolyai SC (Backa Topola)–FCSB 6–6 (Dejan Milicsevics – 10., Borko Duronjics – 14., Goran Antonics – 51., Szasa Tomanovics 2 – 90. + 5. és 117., valamint Janko Tumbaszevics – 105. + 1. perc, illetve Florinel Coman – 25., Dennis Man 3 – 50., 63. és 105., a második 11 m, Bojan Balaz – 93., öngól, továbbá Adrian Petre – 108. perc; kiállítva Dajan Ponjevics – 44. és Szilágyi Vladimir – 103. perc), hosszabbítás után, 11-esekkel 4–5. A büntetőrúgásokat értékesítette Tomanovics, Djuro Zec, Goran Antonics és Vaszilije Djurics, illetve Olimpiu Moruţan, Ovidiu Perianu, Ionuţ Panţâru, Adrian Petre és Dennis Man, elhibázta Mihajlo Banjac.

*

A magyar légiósok közül többen is főszerepet vállaltak csapatuk továbbjutásában. A Gyurcsó Ádámmal felálló Hajduk Split az északmacedón Renova otthonában aratott 1–0-s sikerrel jutott tovább. A magyar szélső kezdőként 66 percet kapott.

A német Bernd Storck által irányított Dunaszerdahelyi AC, Schäfer Andrással és Kalmár Zsolttal a kezdőben egy fordulatos meccsen, hosszabbítás után verték 5-3-ra a cseh Jablonec csapatát. Mindkét magyar válogatott játékos végig a pályán volt.

Az Apollon Limasszol magyar válogatott védője, Szalai Attila góljával győzte le az OFI Kréta együttesét, és ennek köszönhetően jutott tovább (a csapat román csatára Florentin Matei az első félidőben kapott játéklehetőséget).

A Vida Kristopherrel kezdő lengyel Piast Gliwice 3–2-re nyert a vendég osztrák Hartberg ellen, így bejutott a harmadik fordulóba. A magyar futballista kezdőként 78 percet kapott.

A Holman Dáviddal felálló Slovan Pozsony/Bratislava 11-esekkel búcsúzott a finn Kuopio együttesével szemben. A vendég szlovák együttes a 111. percben ugyan vezetést szerzett, de a hazai csapat a hosszabbítás utolsó percében egyenlített. A magyar középpályást a 103. percben lecserélték.

*

A román idegenlégiósok közül Liviu Antal lőtte 26. percben a litván FK Zalgiris Vilnius akkor még egyenlítő, de mint később kiderült becsületgólját, együttese 3–1-re kapott ki a norvég Bodö/Glimt otthonában. Antal végigjátszotta a meccset.

A Glasgow Rangersnél Ianis Hagi egész végig a pályán volt, a skót csapat 5–0-ra elszórakozott gibraltári ellenfelével, a Lincolnnal. Ifjabb Hagi gólpasszal segített együttesét a negyedik találatnál.

Dorin Rotariu 57 perc játéklehetőséget kapott a FC Asztanánál, a kazah együttes hazai pályán 1–0-ra kikapott a montenegrói Buducsnost Podgoricától.

Cristian Ganea 70 percet töltött a pályán Szalonikiben az Arisznál, csapata 2–1-es vereséget szenvedett az ukrán Kolos Kovalivkától.

Az AC Milan magazbiztosan, 2–0-ra verte az ír Shamrock Roverst Dublinban, a román válogatott Ciprian Tătăruşanu a cserepadon kapott helyet.

Amint az borítékolható volt, a svéd Djurgårdens IF lesz a Kolozsvári CFR 1907 ellenfele, az északiak viszont a vártnál nehezebben gyűrték le a gibraltári Europa FC-t 2–1 arányban. A vendégek a 40. percben büntetőt hibáztak Liam Walker révén, a skandináv bajnok két percre rá viszont megszerezte a vezetést, az angol Curtis Edwards góljával. A spanyol Adrián Gallardo Valdés egyenlített (57. perc), majd a gibraltáriak emberhátrányba kerültek, a 62. percben a spanyol Álex Quillo kapott piros lapot. Hét percre rá a norvég Frederik Ulvestad büntetőjével eldőlt a továbbjutás.

A találkozókat zárt kapuk előtt játszották. A főtáblára jutáshoz még két párharcot kell nyerni.

Szerdán játszották: • B36 Tórshavn (feröeri)–The New Saints (walesi) 2–2 – 11-esekkel: 5–4 • Hammarby IF Stockholm (svéd)–Lech Poznan (lengyel) 0–3 • Progres Niederkorn (luxemburgi)–Willem II. Tilburg (holland) 0–5.

Csütörtökön: • Kaisar Kizilorda (kazah)–APOEL Nicosia (ciprusi) 1–4 • FK Ventspils (lett)–Rosenborg Trondheim (norvég) 1–5 • Coleraine (északír)–Motherwell (skót) 2–2 – 11-esekkel: 0–3 • FC Dunaszerdahelyi AC 1904 (szlovákiai)–FK Jablonec (cseh) 5–3 – hosszabbítás után • Viking Stavanger (norvég)–FC Aberdeen (skót) 0–2 • Linfield Belfast (északír)–Floriana FC (máltai) 0–1 • NK Eszék/Osijek (horvát)–FC Bázel (svájci) 1–2 • Servette Genf (svájci)–Stade Reims (francia) 0–1 • Sfântul Gheorge Suruceni (moldáv)–Partizán Belgrád (szerb) 0–1 – hosszabbítás után • Arisz Szaloniki (görög)–Kolos Kovalivka (ukrán) 1–2 • Borac Banja Luka (bosnyák)–Rio Ave (portugál) 0–2 • FK Kukësi (albán)–VfL Wolfsburg (német) 0–4 • Piast Gliwice (lengyel)–TSV Hartberg (osztrák) 3–2 • Shamrock Rovers (ír)–AC Milan (olasz) 0–2 • Sileks Kratovo (északmacedón)–Drita (koszovói) 0–2 • Standard Liége (belga)–Bala Town (walesi) 2–0 • NS Mura Muraszombat (szlovéniai)–AGF Aarhus (dán) 3–0 • Flora Tallinn (észt)–KR Reykjavík (izlandi) 2–1 • Olimpija Ljubljana (szlovén)–NK Zrinjski Mostar (bosnyák) 2–3 – hosszabbítás után • Gap Connah’s Quay Nomads (walesi)–Dinamó Tbiliszi (grúz/georgiai) 0–1 • CSZKA Szófia (bolgár)–BATE Boriszov (fehérorosz) 2–0 • Djurgårdens IF (svéd)–Europa FC (gibraltári) 2–1 • Laci (albán)–Hapoel Beer-Seva (izraeli) 1–2 • Lokomotív Tbiliszi (grúz/georgiai)–Dinamó Moszkva (orosz) 2–1 • Makkabi Haifa (izraeli)–Kairat Almati (kazah) 2–1 • OFI Kréta (görög)–Apollon Limasszol FC (ciprusi) 0–1 • Inter Club d’Escaldes (andorrai)–Dundalk FC (ír) 0–1 • KuPS Kuopio (finn)–Slovan Pozsony/Bratislava (szlovákiai) 1–1 – 11-esekkel: 4–3 • Bodö/Glimt (norvég)–Zalgiris Vilnius (litván) 3–1 • IFK Göteborg (svéd)–FC Koppenhága (dán) 1–2 • Lokomotív Plovdiv (bolgár)–Tottenham Hotspur (angol) 1–2 • Neftcsi Baku (azeri)–Galatasaray Isztambul (török) 1–3 • Riteriai Trakai (litván)–Slovan Liberec (cseh) 1–5 • FC Ararat-Armenia (örmény)–Fola Esch (luxemburgi) 4–3 – hosszabbítás után • Lincoln Red Imps (gibraltári)–Glasgow Rangers (skót) 0–5 • Renova Dzepciste (északmacedón)–Hajduk Split (horvát) 0–1 • FC Asztana (kazah)–Buducsnost Podgorica (montenegrói) 0–1 • Teuta Durres (albán)–Granada (spanyol) 0–4 • Riga FC (lett)–SP Tre Fiori (San Marinó-i) 1–0 (a mérkőzést csütörtökön elkezdték, ám a a 21. percben félbeszakadt, a folytatást pedig elhalasztották, mert a viharos erejű szél megrongálta a stadion reflektorait – végül pénteken délelőtt fejezték be a találkozót).

Pénteken sorsoltak a svájci Nyonban az Európa Liga play-off párosítását készítették el. Ennek értelmében a Djurgårdens IF (svéd)–Kolozsvári CFR 1907 párharc továbbjutója KuPS Kuopio (finn)–Suduva (litván) mérkőzés győztesét fogadja október 1-jén. Tehát amennyiben a vasutasok továbbjutnak, a csoportkör kapujában pályaválasztók lesznek – a feljutásról szintén egy meccs dönt. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az FCSB–Slovan Liberec (cseh) párharc nyertese az APOEL Nicosia (ciprusi)–NK Zrinjski Mostar (bosnyák) találkozó továbbjutójával játszik pályaválasztóként.

A belga Standard Liége-zsel vagy a szerbiai Vojvodina Újvidékkel játszik idegenben a Székesfehérvári MOL Fehérvár FC.

A csoportmérkőzéseket október 22. és december 10. között bonyolítják le.