Atlétikai vb: Egy magyar érem, négy döntős részvétel

A magyar csapat egy érmet szerzett és összesen négy döntős helyezést ért el a vasárnap zárult dohai atlétikai világbajnokságon.

Kalapácsvetésben Halász Bence (78,18 m) a magyar atlétika 14. érmét szerezte és a tavalyi Európa-bajnokság után ismét a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Rajta kívül döntőbe jutott az olimpiai bronzérmes Márton Anita, aki az ötödik helyen végzett (18,86 m) súlylökésben. A többi helyezés vasárnap jött össze: a gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert 83,42 méteres országos csúccsal biztosította a helyét a fináléban, ahol kilencedik lett; Nguyen Anasztázia távolugrásban 6,54 méterrel bejutott a döntőbe, és végül a 12. helyen végzett; Kozák Luca elődöntős volt 100 m gáton és 12,87 mp-es idei legjobbjával a 13. helyen zárt.

Eddig három világbajnokságon (1191, 2001, 2003) fordult elő, hogy négy ügyességi számban szerepelt magyar versenyző a döntőben – ennek és az éremszerzésnek a tükrében eredményesnek nevezhető a szereplés. Ami jobb is lehetett volna, de a szerencse nem állt a magyar csapat mellé. A 3000 m akadályon országos csúccsal olimpiai szintet elért Kácser Zita fizikai és pszichés okokra hivatkozva lemondta a részvételt, majd sérülés miatt a világranglistán negyedik hétpróbázó Krizsán Xénia is erre kényszerült. Az Eb-negyedik hétpróbázó idén elért 6619 pontos magyar rekordja bronzérmet ért volna a vb-n.

Dohában Wagner-Gyürkés Viktória részben önhibáján kívül bukott a 3000 m akadály előfutamában, a vb-ötödik Helebrandt Máté kimerültség miatt orvosi ellátásra szorult 50 km-es gyaloglásban, a gátas Szűcs Valdó öt ezreddel, Kerekes Gréta pedig három századmásodperccel maradt le az elődöntőről. Halász Bencét pedig mindössze egy centiméter választotta el az ezüsttől.

A zárónapon a román küldöttség távolugrásban jeleskedett: az olimpiai kvalifikációt már kivívott Alina Rotaru 6,71 m-es teljesítménnyel a 6. helyen végzett, ötödik ugrásával érte el ezt az eredményt.

Románia 10 atlétával vett részt a vb-n, a legjobb eredmény Alin Firfirică nevéhez fűződik, aki 66,46 m-rel negyedik lett diszkoszvetésben (37 centivel maradt le a pódiumról), s ezzel olimpiai kvótát is szerzett. Rajtuk kívül még ketten voltak döntősök: Narcis Mihăilă a 10. lett 50 km-es gyaloglásban (4:13:56 óra), Andreea Panţuroiu pedig 11. hármasugrásban (14,07 m-rel). Rajtuk kívül még Daniela Stanciu (magasugrás), Florentina Iuşco (távolugrás), Claudia Bobocea (1500 m-es síkfutás), Andrei Gag (súlylökés), Alexandru Novac (gerelyhajítás) és Bianca Ghelber (kalapácsvetés) képviselte az országot.

Az amerikai Nia Ali győzött 100 m gáton. A döntő legnagyobb esélyese a 2015-ös világbajnok, az idei ranglistavezető (12.32 mp) jamaicai Danielle Williams volt, akit a várakozások szerint a világcsúcstartó amerikai Kendra Harrison szoríthatott meg leginkább. De miközben ők egymással csatáztak, az olimpiai ezüstérmes Nia Ali elhúzott mellettük és nagyszerű idővel, 12,34 mp-cel szerezte meg a vb-címet. Ezzel az örökranglista kilencedik helyére került. Nia Ali az amerikai zászlóba burkolózva két gyermekével ünnepelt a siker után.

Férfi 1500 méteren a címvédő Timothy Cheruiyot semmit sem bízott a véletlenre, honfitársával, Ronald Kwemoijal a rajt után azonnal ellépett a mezőnytől, az utolsó kört pedig egyedül vezetve kezdte, csaknem húszméteres előnnyel, megszorítani sem tudták. Meglepetésre a legjobb európai nem az Eb-aranyérmes norvég Jakob Ingebrigtsen lett, hanem a korábbi 800-as lengyel Marcin Lewandowski, aki bejött harmadiknak.

Férfi 10 000 méteren három afrikai ország futói osztoztak a dobogón. Az ugandai Joshua Cheptegei bírta a legjobban a hajrát és a világ idei legjobbjával, 26:48.36 perccel győzött etióp és kenyai ellenfele előtt.

A női távolugrást a német Malaika Mihambo úgy nyerte, hogy egyedüliként repült hét méter fölé, sőt 7,30-cal az örökranglista 11. helyére került. Meglepetésre amerikai versenyző nem szerzett érmet.

Férfi gerelyhajításban a szezon felfedezettje, a granadai Anderson Petters meglepte nevesebb ellenfeleit, elsőre 86,89 métert ért el és ennél senki sem dobott nagyobbat. A ranglistavezető (90,61 m) észt Magnus Kirt úgy lett második, hogy megsérült, és nem tudta befejezni a versenyt. A címvédő német Johannes Vetternek be kellett érnie a bronzzal.

A női 4 x 400-as váltóban nem férhetett kétség az Egyesült Államok elsőségéhez: az amerikai staféta – a 400 m gáton világcsúccsal győztes Dalilah Muhammaddal és az ezüstérmes Sydney McLaughlinnel – hatalmas fölénnyel diadalmaskodott.

A vb zárószáma, a férfi 4 x 400-as váltó szintén amerikai sikert és rajt-cél győzelmet hozott, bár a jamaicai csapat próbálta szorongatni a nagy esélyest, de többre nem telt az erejével. Így Jamaicának továbbra sincs aranya ebben a számban, míg az amerikaiak tizedik elsőségüket gyűjtötték be.

Az éremtáblázat élén az Egyesült Államok végzett 29 éremmel (14 arany, 11 ezüst, 4 bronz), Kenya (11 érem, 5–2–4) és Jamaica (12 érem, 3–5–4) előtt. A vb-n 43 ország atlétái állhattak fel a dobogóra, köztük Magyarországról a bronzérmes kalapácsvető Halász Bence. Ebben az összesítésben nem szerepelnek az orosz versenyzők, akik semlegesként indulhattak.

Eredmények:

Férfi 1500 m: 1. Timothy Cheruiyot (Kenya) 3:29,26 perc, 2. Taoufik Makhloufi (Algéria) 3:31,38, 3. Marcin Lewandowski (Lengyelország) 3:31,46.Férfi 10 000 m: 1. Joshua Cheptegei (Uganda) 26:48,36 p., 2. Yomif Kejelcha (Etiópia) 26:49,34, 3. Rhonex Kipruto (Kenya) 26:50,32Férfi gerelyhajítás: 1. Anderson Peters (Granada) 86,89 méter, 2. Magnus Kirt (Észtország) 86,21, 3. Johannes Vetter (Németország) 85,37, ..., 9. RIVASZ-TÓTH NORBERT 79,73.Férfi 4 x 400 m váltó: 1. Egyesült Államok (Fred Kerley Michel Cherry, Wilbert London, Rai Benjamin) 2:56,69 perc, 2. Jamaica 2:57,90, 3. Belgium 2:58,78.

Női 100 m gát: 1. Nia Ali (Egyesült Államok) 12,34 másodperc, 2. Kendra Harrison (Egyesült Államok) 12,46, 3. Daniella Williams (Jamaica) 12,47.Női távolugrás: 1. Malaika Mihambo (Németország) 7,30 m, 2. Marina Bek-Romancsuk (Ukrajna) 6,92, 3. Ese Brume (Nigéria) 6,91, …, 6. ALINA ROTARU 6,71, ..., 12. NGUYEN ANASZTÁZIA 6,26.Női 4 x 400 m váltó: 1. Egyesült Államok (Phyllis Francis, Sydney McLaughlin, Dalilah Muhammad, Wadeline Jonathas) 3:18,92 p., 2. Lengyelország 3:21,89, 3. Jamaica 3:22,37.