Vb-selejtezők: karnyújtásnyira került Románia a pótselejtezőhöz

A Mirel Rădoi szövetségi kapitány edzette román válogatott 1–0 (0–0) arányban legyűrte a spanyol Joaquín Caparrós irányította Örményországot a J-csoport hétfői mérkőzésén a felújított fővárosi Ghencea Stadionban, ezzel a második, pótselejtezőt érő helyre lépett elő, s ezt a novemberi két mérkőzés után is megőrizheti.

A találkozót 13 576 néző tekintette meg a helyszínen. A hazai csapat ezzel a sikerrel visszavágott a Jerevánban márciusban elszenvedett 3–2-es vereségért.

A gólt a mezőny egyik legalacsonyabb játékosa, Alexandru Mitriţă fejelte a 26. percben. A találkozóra nem nevezték a Kolozsvári CFR 1907 válogatottjai közül a németek elleni összecsapáson megsérült Andrei Burcăt, Cristian Manea pedig csereként állt be. A kezdőrúgás előtt egyperces gyászszünettel megemlékeztek az egykori szövetségi kapitányról, Cornel Drăguşinról, aki vasárnap 95 éves korában elhunyt. A találkozót az olasz Daniele Orsato vezette.

Az első játékrészt a hazai csapat uralta, de az első helyzetet a vendégek hagyták ki: egy ellentámadás során Tigran Barseghian mellélőtt. Claudiu Keşerü fejese fölé szállt (3. perc), Nicolae Stanciu lövése pontatlan volt (4. perc), majd ismét Keşerü következett: a 25. percben fordulásból lőtt, de Artak Grigorian középpályás hárított. Az ezt követő szögletnél Răzvan Marin ívelte be mesterien a labdát, Alexandru Mitriţă pedig fontos gólt szerzett (1–0). Az előny növelését David Jurcsenko kapus bravúrjai vagy a román játékosok pontatlansága akadályozta meg: Alexandru Cicâldău fölé trafált (29. perc), Mitriţăt a 33. percben az utolsó pillantban szerelni tudták. Ismét Cicâldău következett, a 34. percben 20 méterről megeresztett kapáslövését hárította a kapus, majd öt percre rá Marin 25 m-es próbálkozásánál is helytállt. Az első játékrészben a lövéseknél 9–1-re állt (ebből 3–0 kapura), 73%-ban birtokolta a labdát, és 6–0-s szögletaránya volt.

Fordulás után viszont az örmények mindent bevetettek az egyenlítésért, és volt is rá néhány jó lehetőségük. Az 55. percben egy szöglet nyomán Varazdat Haroian fejesét Florin Niţă kapus védte, két percre a csapatkapitány Henrih Mhitarján hét méterről fejelt, de nem találta el jól a labdát, majd a 65. percben ugyanő lyukat rúgott 10 méterre a kaputól. Öt perccel a lefújás előtt még egy lehetősége volt az olasz AS Róma támadó középpályásának, de 25 m-es lövésbeadását Niţă megfogta. Közben Ianis Hagi kétszer tesztelte Jurcsenkót, a 60. percben hárította lövését a kapus, majd a 69. percben 18 méteres szabadrúgásnál bravúrral a felsőlécre tornázta a labdát.

Románia a statisztikák alapján minden szinten jobb volt: 58% területbirtoklás, lövések: 15–7 (ebből kapura: 5–2), szögletarány: 8–2.

A román válogatott összeállítása: Florin Niţă – Andrei Raţiu (66. perc Cristian Manea), Vlad Chiricheş (csapatkapitány), Ionuţ Nedelcearu, Nicuşor Bancu – Alexandru Cicâldău, Răzvan Marin, Nicolae Stanciu (81. perc Dragoş Nedelcu) – Ianis Hagi (81. perc Valentin Mihăilă), Claudiu Keşerü (62. perc Andrei Ivan), Alexandru Mitriţă (62. perc Olimpiu Moruţan); fel nem használt cserék: Andrei Vlad, Horaţiu Moldovan – Alin Toşca, Rus Adrián Alexandru Albu, Alexandru Maxim és Andrei Cordea.

A mérkőzés után Rădoi mester kijelentette, hogy szerződése novemberi lejártával távozik a szövetségi kapitányi posztról, bármilyen eredményt is ér el csapata.

Németország Észak-Macedónia ellen lépett pályára a katari világbajnoki selejtezők nyolcadik fordulójában, a 4–0-s idegenbeli győzelemmel bebiztosította első helyét a csoportban, és kijutott a világbajnokságra.

Nem lehetett készpénznek venni a németek diadalát Szkopjéban, mivel legutóbbi összecsapásukon – nagy meglepetésre – a macedónok 2–1-re diadalmaskodtak Németországban a márciusi selejtezők során.

A Nationalelf az első kijutó csapat a jövő novemberi katari tornára, az alanyi jogon induló rendező, Katar mellett. Saját sikere mellett még arra volt szüksége a csoportelsőséghez, hogy Örményország pontokat veszítsen Romániában, ami be is következett.

A csoport harmadik találkozóján is 4–0-s eredmény született az izlandi–liechtensteini találkozón.

Románia november 11-én Izland elleni hazai találkozóval és három napra rá a liechtensteini kiszállással zárja a világbajnoki-selejtezők csoportmérkőzését.

Európai vb-selejtezők, 8. játéknap, J-csoport: • Románia–Örményország 1–0 (gól: Alexandru Mitriţă – 26. perc) • Izland–Liechtenstein 4–0 (Stefan Thordarson – 19., Albert Gudmundsson 2 – 35. és 79., valamint Andri Gudjohnsen – 89. perc; kiállítva: Alexander Marxer – 63. perc, Liechtenstein) • Észak-Macedónia–Németország 0–4 (Kai Havertz – 50., Timo Werner 2 – 70. és 74., továbbá Jamal Musiala – 84. perc). A táblázaton:

1.      Németo.      8       7       0       1       23–3 21

2.      Románia     8       4       1       2       11–8 13

3.      É.-Maced.   8       3       3       2       15–10         12

4.      Örményo.   8       3       3       2       8–11 12

5.      Izland         8       2       2       4       11–15         8

6.      Liechtenst.  8       0       1       7       2–23 1

Ezen a játéknapon a pályára sem lépő belgáknak volt még esélyük, hogy biztos résztvevőkké váljanak, de Wales begyűjtötte a három pontot Észtországban, így a világelső egyelőre nem jutott ki Katarba.

A H-csoportban az dőlt el, hogy az orosz és a horvát csapat végez az első két helyen, már csak a sorrend a kérdés köztük, miután előbbi Szlovéniában 2–1-re nyert, míg utóbbi 2–2-es döntetlent játszott a vendég szlovákokkal. Lépéselőnyben a Szbornaja van, amely két ponttal előzi meg az előző vb-n ezüstérmes riválisát.

A csoportokból az első jut ki a 2022-es katari világbajnokságra, a második pedig pótselejtezőt játszhat a részvételért. Mellettük a Nemzetek Ligájából a két legjobb olyan csoportgyőztes csatlakozik a pótselejtező mezőnyéhez, amely a vb-selejtezők során nem végez az első két helyen. A 12 csapat egymérkőzéses elődöntő-döntő rendszerben küzd majd meg a fennmaradó három helyért.

Európai vb-selejtezők, 8. játéknap:

E-csoport: • Észtország–Wales 0–1 (gól: Kieffer Moore – 12. perc) • Fehéroroszország–Csehország 0–2 (Patrick Schick – 22. és Adam Hlozek – 65. perc). A csoport állása: 1. Belgium 16 pont/6 mérkőzés, 2. Csehország 11/7 (12–9), 3. Wales 11/6 (8–7), 4. Észtország 4/6, 5. Fehéroroszország 3/7.

G-csoport: • Hollandia–Gibraltár 6–0 (Virgil van Dijk – 9., Memphis Depay 2 – 21. és 45. + 4., Denzel Dumfries – 48., Arnaut Danjuma – 75., valamint Donyell Malen – 86. perc; a 19. percben Depay 11-est hibázott) • Lettország–Törökország 1–2 (Merih Demiral – 70. perc, öngól, illetve Serdar Dursun – 76. és Burak Yilmaz – 99. perc, 11 m) • Norvégia–Montenegró 2–0 (Mohamed Elyounoussi 2 – 29. és 96. perc; kiállítva: Marko Vesovics – 96. perc, Montenegró; a találkozót a nagykárolyi Kovács István vezette). Az állás: 1. Hollandia 19 pont, 2. Norvégia 17, 3. Törökország 15, 4. Montenegró 11, 5. Lettország 5, 6. Gibraltár 0.

H-csoport: • Ciprus–Málta 2–2 (Fotisz Papulisz – 7. és Pierosz Szotiriu – 80. perc, illetve Zach Muscat 2 – 53. és 98. perc) • Horvátország–Szlovákia 2–2 (Andrej Kramarics – 25. és Luka Modrics – 71. perc, illetve Ivan Schranz – 20. és Lukas Haraslin – 45. perc; a mérkőzést az aradi Ovidiu Alin Haţegan vezette) • Szlovénia–Oroszország 1–2 (Joszip Ilicsics – 40. perc, illetve Igor Divejev – 28. és Georgij Dzsikija – 32. perc). Az állás: 1. Oroszország 19 pont, 2. Horvátország 17, 3. Szlovákia 10 (9–8), 4. Szlovénia 10 (9–9), 5. Málta 5 (8–17), 6. Ciprus 5 (3–13).

Borítókép: A PAOK Szaloniki középpályása, Alexandru Mitriţă (20-as) meglepő fejesgólja