Ukrajna az ötödik Eb-résztvevő

Az ukrán labdarúgó-válogatott kijutott a 2020-as Európa-bajnokságra, mivel a selejtezősorozat hétfői játéknapján 2–1-re legyőzte a címvédő portugál csapatot.

A találkozón 11-esből betaláló Cristiano Ronaldo megszerezte karrierje 700. gólját. A történelemben ő a hatodik, az aktív labdarúgók közül pedig az egyetlen, aki elérte ezt a számot.

A csoport másik továbbjutó helyéért óriási küzdelem várható a novemberi dupla fordulóban, ugyanis a szerbek egy pontra csökkentették a hátrányukat a portugálok mögött azzal, hogy idegenben szintén 2–1-re legyőzték Litvániát.

Anglia is nagyot lépett a részvétel felé hatgólos bulgáriai sikerével, a találkozót kétszer, a 28. és a 43. percben félbe kellett szakítani a hazai szurkolók rasszista megnyilvánulásai miatt. Ebben az ötösben Koszovó is versenyben maradt a vendég montenegróiak legyőzésével.

A nap rangadóján, a francia–török meccsen 1–1-es döntetlen született, így egyik válogatott sem jutott ki a kontinensviadalra, de mindkettő jó helyzetből várhatja az utolsó két fordulót, mivel előnyük négy pont az ezúttal Andorrát felülmúló Izland előtt. A törökök ellen kivizsgálás indul a mérkőzés előtti katonai szalutálás miatt (amivel véleményt nyilvánítottak a szíriai incidens kapcsán).

Eredmények, Eb-selejtezők, 8. játéknap:

A-csoport: • Koszovó–Montenegró 2–0 (gól: Amir Rrahmani – 10. és Vedat Muriqi – 34. perc) • Bulgária–Anglia 0–6 (Marcus Rashford – 7., Ross Barkley 2 – 20. és 32., Raheem Sterling 2 – 45. + 3. és 69., valamint Harry Kane – 85. perc); Bulgária szabadnapos volt. A csoport állása: 1. Anglia 15 pont/6 mérkőzés, 2. Csehország 12/6, 3. Koszovó 11/6, 4. Montenegró 3/7, 5. Bulgária 3/7.B-csoport: • Ukrajna–Portugália 2–1 (Roman Jaremcsuk – 6. és Andrij Jarmolenko – 27. perc, illetve Cristiano Ronaldo – 72. perc, 11 m; kiállítva: Tarasz Sztyepanenko – 72. perc, Ukrajna) • Litvánia–Szerbia 1–2 (Donatas Kazlauskas – 79. perc, illetve Alekszandar Mitrovics 2 – 49. és 53. perc); Luxemburg szabadnapos volt. Az állás: 1. (és kijutott) Ukrajna 19 pont/7 mérkőzés, 2. Portugália 11/6, 3. Szerbia 10/6, 4. Luxemburg 4/6, 5. Litvánia 1/7.H-csoport: • Moldovai Köztársaság–Albánia 0–4 (Sokol Cikalleshi – 22., Keidi Bare – 34., Lorenc Trashi – 40. és Rei Manaj – 90. perc) • Izland–Andorra 2–0 (Gylfi Sigurdsson – 38. és Kolbeinn Sigthorsson – 65. perc) • Franciaország–Törökország 1–1 (Olivier Giroud – 76. perc, illetve Kaan Ayhan – 82. perc). Az állás: 1. Törökország 19, 2. Franciaország 19, 3. Izland 15, 4. Albánia 12, 5. Andorra 3 (1–16), 6. Moldova 3 (2–22).Azonos pontszám esetén elsősorban az egymás elleni eredmény rangsorol.Korábban a belgák, az olaszok, az oroszok és a lengyelek biztosították részvételüket. Az Eb-t rendhagyó módon 12 ország egy-egy városában, köztük Budapesten és Bukarestben rendezik (három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek adnak majd otthont).

A 2020-as Eb biztos résztvevői: Belgium, Olaszország, Oroszország, Lengyelország, Ukrajna.

A 2020-as Eb biztos pótselejtezős csapatai a Nemzetek Ligája alapján: Skócia (C-divízió), Grúzia/Georgia és Fehéroroszország (D-divízió).

*

A szlovák labdarúgó-válogatott 1–1-es döntetlent játszott Paraguay csapatával felkészülési mérkőzésen. A pozsonyi találkozón az Európa-bajnoki selejtezősorozatban vasárnap szabadnapos hazaiaknak Robert Bozenik szerzett vezetést az 59. percben, majd a vendégek a 85. percben egyenlítettek Alejandro Romero révén. Az Eb-selejtezőben a szlovákok a harmadik helyen állnak a horvátok és a magyarok mögött, de egy mérkőzéssel kevesebbet játszottak, akárcsak a negyedik helyezett Wales és az utolsó Azerbajdzsán. A szlovákok még Horvátországba utaznak, majd az azerieket fogadják, míg a magyarok Walesben lépnek pályára az utolsó játéknapon.

Borítókép: Cristiano Ronaldo hiába döntött meg újabb rekordot