Szolganép szellem: a populizmus terjedése Romániában

A YouGov nevű nemzetközi politikai szervezet és David Sanders az Essex-i Egyetem professzora által készített felmérése szerint Románia lakosságának 82% támogatja az autoriter populizmust, amellyel a felmérésben szereplő 12 európai állam (Litvánia, Németország, Spanyolország, Svédország, Olaszország, Nagy-Britannia, Dánia, Finnország, Hollandia, Franciaország, Lengyelország, Románia) élvonalába került. A globalizáció válságának korában és a nemzetközi sajtó által egy kategóriába sorolt populista politikusok (D. Trump, N. Farage, M. Le Pen, N. Hofer) felemelkedésének idején ez aligha kellene meglepő legyen. Mégis ez az arány olyannyira mély félelemről tanúskodik, amellyel érdemes kicsit közelebbről is foglalkozni.

Kezdjük talán azon egyszerű kérdéssel: mi a populizmus? Jean – Pierre Rioux francia történész már 2007-ben jól prognosztizálta a jelenség majdani elterjedését. Szerinte ez a jelenség jelen van úgy a bal, mint a jobboldali politikai diskurzusokban és elsősorban a globalizáció és neoliberális gazdaságpolitika vezető elitje ellen szólítja fel a tömeget (népet – populációt – innen a szó eredete is). A nép ügyvédjeként fellépő, a társadalom elnyomott, Rioux szerin, „vad” rétegeit megcélzó retorika számos alkalommal az éppen aktuális félelmekre és ki nem mondott frusztrációkra épít – őszintesége miatt, pontosan emiatt népszerű. Chantal Delsol egy kiváló tanulmányában, amelyet a BBTE egyik oktatója, Sergiu Mișcoiu által a populizmusról szerkesztett kötetében közölt kifejti: a fogalmat ugyan már a XIX. században „kitalálták”, maga a jelenség azonban ennél jóval régebbi. Szinonimája az ókori társadalmakban is létező demagógia. Ez utóbbival ellentétben azonban, a populizmus az ellentétekre, a két táborra szakadásra apellál. Fő alapja az idiotizmus – a szó legszorosabb, mondhatni ógörög értelmében. Idiótának lenni ógörögül ugyanis annyit tesz, mint ellenszegülő egyén, szerény valaki, aki elkülönül a démosztól, a társadalomtól vagy annak oligarcháitól.

A 2008 – as gazdasági világválságot követően az emberek hite megtorpant a neoliberális gazdaság és a globalizáció értékrendjében, majd az ezt követő európai menekültválság új hullámot adott a populista politikai pártok elterjedésére. Így állhatunk ma ott, hogy az Európai Unió idén eggyel kevesebb taggal zárja 2016-ot, a világ vezető gazdasági nagyhatalmát egy populista szólamokkal nyert üzletember vezeti és decemberben talán Ausztriában, Adolf Hitler szülőföldjén is győzni fog Norbert Hofer szélső-jobboldali politikus. Mindezt csak követni látszik a Franciaországban töretlenül haladó Marine Le Pen és a német AFD felemelkedése is.  De hogy került ennek a szomorú történetnek az élvonalába Románia? 

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!