Számos ingatlantulajdonosra róttak ki többletadót

Épülhet a park a Csillagvizsgáló utca környékén

Számos ingatlantulajdonosra róttak ki többletadót
Ötvennégy leromlott (?) állapotú ingatlan vagy elhanyagolt telek esetében rótt ki többletadót a tegnapi ülésén a kolozsvári tanács. Az emelt adó 200%-tól 500%-ig terjed az ingatlan állapotának függvényében. A legtöbb, összesen 31 épület esetében 200%-os emelt adót vezet be az önkormányzat, de 16 esetben 300%-os, egy esetben 400%-os és 6 esetben 500%-os adóemelést is jóváhagytak. Oláh Emese alpolgármester elmondta: a tulajdonosoknak közel egy év áll rendelkezésükre, hogy az önkormányzat alkalmazottai által felmért hibákat kijavítsák az ingatlanaikon. Amint a tulajdonosok elvégzik a javításokat, az önkormányzat eltörli az emelt adót. „Az ingatlanok kijavítása mindannyiunk érdeke, hogy ne veszélyeztessék a járókelők testi épségét a homlokzatokról leeső épületelemek” – fogalmazott Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere. A városi tanácsosok megszavazták a Csillagvizsgáló utca környékén építendő park műszaki-gazdasági mutatóit is.

Amint az néhány éve szokássá vált – és a törvény is lehetővé teszi –, Kolozsvár önkormányzata december végén szavaz a többletadó kirovásáról, amivel a következő évben a leromlott állagú ingatlanok tulajdonosait sújtja.

Megtudtuk: a többletadóztatásra vonatkozó határozatot 2016-ban fogadta el a városi tanács. Az azóta eltelt időszakban 2325 belvárosi ingatlant mértek fel, és róttak ki tulajdonosaikra többletadót. Ebből idén 242 ingatlant mértek fel.

Az egyik ilyen ingatlan tulajdonosa egy kolozsvári magyar lakos, aki a belvárosban él. Az 54 ingatlantulajdonos közül ő volt az egyetlen, aki szót kért az online tanácsülésen, türelmesen várt, míg a városi tanácsosok egy órán át eszmét cseréltek a város költségvetésével kapcsolatosan, majd kifejtette érveit. Az önkormányzat is felkészült a vitára, hiszen jelen volt a szakosztály képviselője is, aki aztán válaszolt az ingatlantulajdonos kérdéseire. Maga az önkormányzati tisztségviselő is elismerte, hogy a jelzett személy alig valamivel haladta túl a „büntetőküszöböt”. Pontosabban: ahhoz, hogy ne büntessék meg, a vizsgálat során legtöbb 25 pontot kellett volna elérnie, ám az ingatlant 30 pontra értékelték. Ezenkívül azt is elismerték, hogy az ingatlan állagának felmérésekor több kritérium esetében is csak a minimális szintet haladta meg az ingatlan állapota. Válaszában a lakos kifejtette: házának egyik tűzfala tényleg nincs levakolva, de annak helyrehozatalához szükség lesz a szomszéd beleegyezésére is. Az egyik USR-s tanácsos kérte, hogy ebben az esetben adjanak haladékot a kérelmezőnek, ám végül a tanács ezt elutasította. Rácz Béla Gergely tanácsos kifejtette: az RMDSZ-es tanácsosok készek segíteni a bajba jutott lakoson.

– A tanácsülésen az volt a benyomásom, hogy mégis civilizált városban élünk, ahol felszólalhatok és elmondhatom a problémám. Elmondtam az ülésen is, és most is kifejtem, hogy az, aki a ház tűzfalát fényképezte, a házam mögötti hátsó sikátorban állhatott, hiszen az csak onnan látható, és csak akkor lehet úgy lefényképezni, ahogy nekem most megmutatták, ha a fényképezőgépet a kétméteres kerítésen túlra emelik. A tűzfal hosszú, ahhoz egy másik ház volt építve, ami összeomlott a szomszéd területén. A tűzfal helyrehozatalába bele kell hogy egyezzen a szomszéd is. Sajnos, az a gyanúm, hogy csak perrel tudom majd  kieszközölni az engedélyét – mondta kérdésünkre a lakos.   

– Az is igaz, hogy a házon vannak apró repedések, de ezek akkor jelentek meg, amikor néhány évvel ezelőtt egyszerre csak hatalmas cölöpöket ástak. Akkor azt mondták: kórház, majd bevásárlóközpont épül oda. Végül semmit sem építettek.  Akkor a környező házak – így a közelben levő tüdőkórház – falán is repedések jelentek meg. Amúgy a mellettem álló ház sokkal rosszabb állapotban van, mint az enyém, de annak tulajdonosát nem sújtották többletadóval – nyilatkozta lapunknak az a kolozsvári magyar férfi, akit jövőre 200%-os épületadóval sújt a polgármesteri hivatal.

A rengeteg többletadó megszavazása után a kolozsvári tanács jóváhagyta a Csillagvizsgáló/Observatorului utca környékén megépítendő park műszaki-gazdasági mutatóit is. Hasonló tervezetet ugyan már valamikor tavaly is elfogadtak, ám mivel a terület egy része magánkézben volt, az önkormányzatnak ki kellett sajátítania azt. A terület tulajdonosa – egy ingatlanbefektető cég, amely több emeletes tömbházat akart oda építeni – beperelte a polgármesteri hivatalt. A per elhúzódott, majd továbbiak követték, ám az önkormányzat megnyerte a pereket.

– Ez az első olyan projekt Romániában, amikor a városi önkormányzat telekkisajátítást végez, hogy parkot hozzon létre. Az elmúlt évben tizenkét per indult ezért a polgármesteri hivatal ellen, de megnyertük. Sajnos, a tavalyi sarokszámokhoz képest most egymillió lejjel többe fog kerülni a park létrehozása. A park 12 095 négyzetméteren, azaz valamivel több mint egy hektáron terül majd el. Ebből zöldövezetet alakítunk ki 8658 négyzetméteren, a sétányok 2244 négyzetmétert foglalnak el, a fitneszrészleg pedig 414 négyzetmétert tesz ki. Játszóteret 471 négyzetméteren hozunk létre. Az időseknek szánt rész 152, míg a beszélgetésekre, találkozásokra alkalmas hely 153 négyzetméteren terül el. A befektetés összértéke 19,7 millió lej. A munkálatokat elsősorban saját forrásból fedezzük, de más törvényes forrásokat is felhasználhatunk – nyilatkozta Emil Boc.

A telektulajdonos cégnek fizetendő kártérítés tízmillió lej. A munkálatokat meg kell hirdetnie az önkormányzatnak, a kivitelezés a jelenlegi tervek szerint mindössze kilenc hónapot fog tartani.