Stratégiai partnerségre lépett a BBTE és Hargita Megye Tanácsa

Stratégiai partnerségre lépett a BBTE és Hargita Megye Tanácsa
Keretszerződéssel erősítette meg együttműködését a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem és Hargita Megye Tanácsa – jelentették be az egyetem és a megyei önkormányzat képviselői szerdai online sajtótájékoztatójukon.

Markó Bálinttól, a BBTE rektor-helyettesétől megtudtuk: hasonló szerződést már kötöttek a Beszterce-Naszód Megyei Tanáccsal és más városok önkormányzatával is. Hozzátette: a BBTE nyitott hasonló szerződések megkötésére, mivel úgy ítélik meg, hogy ezzel elősegítik a megyék fejlesztését, főleg az uniós alapok lehívásában nyújtott támogatás által. Közben pedig a fiatal szakemberek számára lehetőség adódik szakmai gyakorlatra, továbbképzésre, életterük kialakítására. A sajtótájékoztatón résztvevő rektor-helyettesek – Soós Anna, Markó Bálint – illetve az egyetem oktatói – Rüsz-Fogarasi Enikő (történelem), Szász Levente (közgazdaság), Balogh Márton (közigazgatás) – mind az együttműködés pozitívumaira mutattak rá.  

A ma aláírt szerződés egy több éve tartó együttműködést szentesített a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) és a Hargita Megyei Tanács között. – A tapasztalatom az, hogy az az együttműködés lesz hatékony, amelynek van előélete és konkrétuma. Hargita megyében szükség van a BBTE által felkínált tudásra, bennünk pedig olyan partnerekre találtak, akikre bátran lehet támaszkodni – fogalmazott Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke.

A tanácselnök szerint a BBTE-vel megkötött együttműködés főleg az uniós alapok lehívásának megkönnyítésére és a tanárképzésre lesz jótékony hatással. Amellett, hogy a Hargita megyei BBTE-hallgatóknak biztosítanak lehetőséget szakmai gyakorlatra, szívesen fogadják azokat a fiatalokat is, akik nem Hargita megyei illetőségűek, de az egyetem elvégzése után ott akarnak letelepedni. – Nagy szükség van képzett magyar szakemberekre az uniós pályázatok összeállításakor is, hogy Hargita megye ne vívjon szélmalomharcot a Kárpátokon túli pályázatíró cégekkel – mutatott ré Borboly. Megtudtuk: Hargita Megye Tanácsa már aláírt hasonló együttműködési szerződést a Sapientia EMTÉ-vel és a gödöllői Szent István Egyetemmel. Borboly Csaba szerint a három egyetem szakterületei jól kiegészítik egymást, és a 13 testvérmegyével való együttműködés is gyümölcsöző. A Hargita Megyei Tanács illetékesei most dolgoznak a megye tízéves fejlesztési stratégiáján, amelyben szintén számítanak a BBTE támogatására. Borboly arról is beszámolt, hogy a medve-kérdésben és a pár évvel ezelőtti sáskainvázió idején is kikérték a BBTE szakembereinek segítségét.

 – A BBTE számára azért fontos a Hargita Megyei Tanáccsal való együttműködés, mert igen sok odavalósi hallgató látogatja egyetemünk magyar tagozatának igen gazdag kínálatát. Örömmel hallottuk, hogy támogatnák azokat a fiatalokat, akik a kolozsvári képzés után visszatérnének letelepedni – mondta Soós Anna, a magyar tagozatért felelős rektor-helyettes. Úgy vélte, ez az igazi fejlődés lehetősége: a fiatalok egyetemi tanulmányaik elvégzése után a megye fejlődését segítik. – A felkínált szakmai gyakorlat lehetősége jó perspektívát kínál. Remélem, hogy az együttműködés oktatási és kutatási szempontból is hasznos lesz – vélekedett a rektor-helyettes. 

– Kiemelten fontos a Hargita megyével és a helyi önkormányzatokkal való kapcsolat, főleg azokon a településeken, ahol a BBTE kihelyezett tagozatot működtet. Jelenlétünk azonban nem a klasszikus értelemben vett akadémiai jelenlét, hanem modern és aktív együttműködés a helyi önkormányzatokkal, gazdasági szereplőkkel az illető helység vagy megye fejlődése érdekében – jegyezte meg Markó Bálint minőségbiztosításért felelős rektor-helyettes. Hozzátette: az elkövetkező időszakban terveznek együttműködési szerződést kötni a Kovászna megyei hatósággal, de formalizálják kapcsolatukat azokkal az erdélyi megyékkel, városokkal, ahol a BBTE-kirendeltség működik.

Markó Bálint azt is elmondta: változatos oktatási formákkal, felnőttképzési tanfolyamokkal is tudják támogatni egy-egy település gazdasági szereplőit.

Rüsz-Fogarasi Enikő, a BBTE Történelem és Filozófia Karának dékán-helyettese hozzátette: a megyei tanáccsal való együttműködés nem csak szakmai gyakorlatra teremt lehetőséget, hanem régészeti ásatásokat végzésére, konferenciák szervezésére, egyszóval a BBTE „kapcsolatban áll Hargita megye népével”. 

 – Azok a Hargita megyei fiatalok, akik a közgazdaság karon tanultak, nem csak saját jövőjüket alapozták meg ezzel, hanem a térség fejlődéséhez is hozzájárultak mutatott rá Szász Levente, a Közigazgatási és Gazdálkodástudományi Kar dékán-helyettese, aki csíkszeredai származása révén külön örül ennek az együttműködésnek. – Közös kutatási programot bonyolíthatunk le Hargita megyei vállalatokkal, közintézményekkel, szakgyakorlatot szervezhetünk hallgatóink számára – sorolta az együttműködés előnyeit a dékán-helyettes. Hozzátette: hallgatóik egy csoportja, amelyben egy Hargita megyei diák is helyet kapott, éppen részt vesz egy Washington-i online zajló esettanulmány-versenyen.  

Balogh Márton, a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kar oktatója azt emelte ki, hogy a kar jelentős segítséget nyújthat a Hargita megyei önkormányzatoknak a dolgozók továbbképzését illetően, ami az uniós alapok lehívását is megkönnyíti.