Nemzetek Ligája: román siker Klagenfurtban

Az első fordulóban az északírek elleni kisiklást kijavította a román labdarúgó válogatott, amely zárt kapus találkozón 3–2 (1–1) arányban legyőzte a klagenfurti Wörthersee Stadionban az osztrák nemzeti tizenegyet.

A B-divízió 1. csoportjában rendezett mérkőzésen Mirel Rădoi szövetségi kapitány csapata a négyes egyik favoritjának számító osztrákokat Denis Alibec (3. perc), Dragoş Grigore (51. perc) és Alexandru Maxim (70. perc), illetve Christoph Baumgartner (17. perc) és Karim Onisiwo (81. perc) találataival nyert.

A mester öt helyen változtatott a csapaton, így például kezdőemberként bekerült a Kolozsvári CFR 1907 mindkét válogatott játékosa, Andrei Burcă és Ciprian Deac.

Kiválóan kezdtek a vendégek, egy ellentámadásnál Florinel Coman továbbítását Denis Alibec lőtte a hálóba már a 3. percben (0–1). Az első találkozón a norvégok ellen 2–1-re győztes házigazdák átvették a játék uralmát, s a 10. percben Martin Hinteregger a kapufát találta el Christoph Baumgartner szabadrúgása után. Hét perc múlva Nicuşor Bancu hibáját kihasználva Baumgartner kapásból lőtt, a labda megpattant Dragoş Grigorén, s a kapuban kötött ki (1–1). Az osztrákok a vezetést is megszerezhették volna a 26. percben, de Baumgartner és Xaver Schlager összjátéka után utóbbi lövőhelyzetbe került, de Ciprian Tătăruşanu kapus hárított.

Fordulás után is a házigazdák támadtak, de Románia lőtt gólt. Az 51. percben a svéd Glenn Nyberg játékvezető viszonylag könnyen adott szabadrúgást a Nicolae Stanciu elleni „szabálytalanságnál”, Alexandru Maxim ívelte be a labdát a bal szélről, és a 34 születésnapját éppen hétfőn ünneplő Grigore az ötösről a kapuba lőtt (1–2). Dragoş Grigorénak ez volt az első találata a nemzeti színekben.

Két percre rá Grigore akár duplázhatott volna, de Coman szöglete után a fejese elkerülte Alexander Schlager kapuját. Osztrák helyzetek sora következett, az 57. percben Andreas Ulmer lőtt mellé, három percre rá pedig Michael Gregoritsch ellentámadása lövéssel végződött, de Tătăruşanu védett. A 64. percben Baumgartner fejese elkerülte a kaput. S ahogy a mondás szerint a ki nem használt helyzetek megbosszulják önmagukat, a 70. percben Románia növelte az előnyét: Maxim és George Puşcaş a középpályán letámadott, Stefan Posch hibáját kihasználva előbbi meglódult, majd 17 méterről magasan átemelte a labdát a kirohanó kapus felett (1–3). S az előny háromgólos is lehetett volna három percre rá, de a bokasérülést szenvedett Deac helyére beállt debütáló Gabriel Iancu szabadrúgásból a kapufát találta el. A dési születésű középpályás kénytelen lesz kihagyni a Nagyszebeni Hermannstadt elleni bajnokit, de lehet hogy a Gyurgyevói/Giurgiui Astra elleni mérkőzésre sem gyógyul meg.

A mérkőzésen Franco Foda szövetségi kapitány irányította Ausztria tovább támadott Florian Grillitsch lövését szögeltre mentették a 79. percben, majd Bancu újabb hibájánál két percre rá jött a szépítés: Karim Onisiwo a hálóba bólintotta Baumgartner beadását.

A hosszabbítás második percében mindkét fél rúghatott volna gólt, Puşcaş lövését blokkolta Hinteregger, majd Adrian Grbic lőtte fölé ideális helyzetben Stefan Lainer beadását.

Ez volt Mirel Rădoi első sikere szövetségi kapitánnyá való kinevezése óta. Október 8-án következik az Izland elleni kiszállás Reykjavíkban az Európa-bajnoki selejtezők rájátszásában. Az NL-ben október 11-én játszik legközelebb Románia Oslóban, Norvégia ellenében.

Utóbbiak öt gólig jutottak az északírek otthonában, így Románia a csoport élére állt.

A román válogatott összeállítása: Ciprian Tătăruşanu – Andrei Burcă, Vlad Chiricheş (74. perc Ionuţ Nedelcearu), Dragoş Grigore, Nicuşor Bancu – Alexandru Creţu, Alexandru Maxim, Nicolae Stanciu – Ciprian Deac (40. perc Gabriel Iancu), Denis Alibec (68. perc George Puşcaş), Florinel Coman.

Eredmények, Nemzetek Ligája, B-divízió, 1. csoport, 2. forduló: • Ausztria–Románia 2–3 (gól: Christoph Baumgartner – 17 és Karim Onisiwo – 81. perc, illetve Denis Alibec – 3., Dragoş Grigore – 51. és Alexandru Maxim – 70. perc) • Észak-Írország–Norvégia 1–5 (Paddy McNair – 6. perc, illetve Mohamed Elyounoussi – 2., Erling Braut Håland 2 – 7. és 58., valamint Alexander Sörloth 2 – 19. és 47. perc). A csoport állása: 1. ROMÁNIA 4 PONT, 2. Ausztria 3, 3. Norvégia 3, 4. Észak-Írország 1 (azonos pontszám esetén elsősorban az egymás elleni eredmény rangsorol).

*

Az olasz labdarúgó-válogatott 1–0-ra győzött a hollandok vendégeként a Nemzetek Ligája második fordulójának hétfői játéknapján. A játéknap rangadóján az olaszok szája íze szerint alakult az első félidő, Lorenzo Insigne, Ciro Immobile és az utóbb sérülés miatt lecserélt Nicolo Zaniolo révén is vezetést szerezhettek volna, ám kimaradtak a helyzetek. A ráadásban viszont jött az interes Nicolo Barella, aki ellenállhatatlanul bólintott a hazai kapuba egy bal oldali beadás után. A második játékrészben, főleg annak második felében feljavult a hollandok játéka, ám későn kezdték meg a hajrát, és Gianluigi Donnarummának is volt nagy védése, így 1–0-s olasz győzelem született.

A koronavírus-fertőzés miatt átalakított cseh együttes nem bírt a vendég skótokkal, a játéknapon csak Izrael tudott otthon pontot tartani.

Eredmények, 2. forduló:

A-divízió, 1. csoport: • Hollandia–Olaszország 0–1 • Bosznia-Hercegovina–Lengyelország 1–2. Az állás: 1. Olaszország 4 pont, 2. Hollandia 3, 3. Lengyelország 3, 4. Bosznia-Hercegovina 1.

B-divízió, 2. csoport: • Izrael–Szlovákia 1–1 • Csehország–Skócia 1–2. Az állás: 1. Skócia 4 pont, 2. Csehország 3, 3. Izrael 2, 4. Szlovákia 1.

C-divízió, 4. csoport: • Albánia–Litvánia 0–1 • Kazahsztán–Fehéroroszország 1–2. Az állás: 1. Kazahsztán 3 pont (3–1), 2. Albánia 3 (2–1), 3. Fehéroroszország 3 (2–3), 4. Litvánia 3 (1–2).