Nem kér újra a bezárásból a vendéglátóipar

Nem kér újra a bezárásból a vendéglátóipar
A zavaros, inkoherens újabb korlátozó intézkedéseket tekintve azt kéri a vendéglátóipar, ne erőltessék a hatóságok a szállodák, éttermek, kávézók bezárását, ami fokozott csődveszélyt jelentene. Kössék inkább védettségi igazolványhoz az éttermek, szállodák látogatását.

Ésszerű intézkedéseket kér a vendéglátóipari szereplőket tömörítő HORA országos és HORECA Kolozs megyei munkáltatói szervezet, akik közös nyílt levelükben csupa nagybetűvel hangsúlyozzák: ezt az iparágat érintette a legérzékenyebben az utóbbi több mint másfél év, amelynek hatására számos cég bezárt, csődöt mondott, ezzel párhuzamosan gyakorlatilag eltűnt a szakképzett munkaerő, amelynek már a járvány előtt is érezhető válsága még a pénzügyi krízisnél is súlyosabban érinti a vendéglátóipart. Szerintük az emberek zavarodottak, félnek és már nem bíznak a támogatási ígéretekben.

Tekintve, hogy a vendéglátóipari egységek látogatása csak védettségi igazolvánnyal engedélyezett, és a kijárási tilalom nem vonatkozik azokra, akik rendelkeznek az igazolvánnyal, értelmetlen az esetszámok növekedéséhez kötni az éttermek nyitva tartását – érvelnek a munkáltatói szervezetek, hangsúlyozva, hogy semmiféle tanulmány nem igazolja, hogy összefüggés lenne az éttermek működtetése és az esetszámok növekedése között. Végső érvként pedig azt is javasolják a döntéshozóknak, az állami költségvetés műszaki munkanélküliségért járó segélyek kifizetésével kapcsolatos költségeit mérlegeljék a vendéglátóipari adóbevételekkel összevetve.

„Szófogadóak voltunk, betartottunk minden intézkedést és szorgalmaztuk a békés, építő párbeszédet, de (...) most sarokba szorít egyes politikusok felelőtlensége, akik mintha nem értenék a gazdaság működését és mechanizmusait. Tanúi vagyunk nemcsak az óvintézkedéseket semmibe vevő eseményeknek, hanem olyan törvényeknek is, amelyeket mintha csak önmaguk számára szavaztak volna meg a politikusok, nem normális, hogy kevesek gondatlansága és hatalommal való visszaélése miatt egy egész ország a végtelenségig halogasson fontos eseményeket és bezárjon üzleti tevékenységeket.” – fogalmaznak türelmük határán hangsúlyozva, hogy korábban piackutatásokat rendeltek, elemzéseket végeztek, pereket indítottak, és nem fogadják el az értelmetlen korlátozásokat, a minden jóérzést és alapvető jogokat sértő, egymásnak ellentmondó és aberrált üzenetekkel szemben kérve, hogy folytathassák tevékenységüket, s ezáltal munkabéreket fizethessenek nehéz helyzetben levő dolgozóiknak.

Felháborítónak tartják a vendéglátóipari egységek bezáratását 6 ezrelékes esetszám meghaladása után: „ha a játékszabályok változnak, talán itt az ideje, hogy kihajítsuk az ablakon a szabályokat és megmaradt józan eszünk szerint cselekedjünk”. A nyílt levél rámutat, hogy az ígért és vállalt kompenzációs intézkedésekből csak nagyon keveset teljesített az állam, pedig szerintük nem látszatintézkedésekre, veszélyes káoszt keltő, logikátlannak tűnő korlátozásokra van szükség, hanem betartott ígéretekre és világos szabályokra: „Ezek híján azt kockáztatjuk, hogy erős frusztrációk alakulnak ki, amelyek országos szinten az intézkedések be nem tartását idézik elő.”

Az iparági szereplők azt kérik, a zöld bizonyítvány alapján engedélyezzék az éttermek, kávézók, bárok és események látogatását, a megbetegedési esetszámtól függetlenül.