Negyven év után győztes magyar rajt az Eb-selejtezőkön

A magyar labdarúgó-válogatott a vendég bolgár csapat felett aratott könnyed, 3–0-s győzelemmel kezdte hétfőn az Európa-bajnoki selejtezősorozatot.

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese már a hetedik percben vezetést szerzett Vécsei Bálint góljával, az előnyt a csapatkapitány Szoboszlai Dominik duplázta meg szabadrúgásból, míg a szünet előtt Ádám Martin jószerivel eldöntötte az összecsapást. Az olasz szakember Varga Barnabás személyében újoncot is avatott a találkozón.

A magyarok napra pontosan negyven év után kezdték ismét győzelemmel az Eb-selejtezőket, illetve hazai pályán 48 esztendő után múlták felül újra Bulgáriát. A magyar nemzeti együttes legközelebb június 17-én Montenegró vendége lesz.

A budapesti Puskás Arénában 65 ezer néző tekintette meg a találkozót, amelyet a török Halil Umut Meler vezetett.

A csapatok kivonulásakor a hazai szurkolótábor állandó támogatásáról biztosította a magyar válogatottat, ugyanis olyan koreográfiával fogadta kedvenceit, hogy az egyik kapu mögötti lelátón a 12-es szám rajzolódott ki azzal a szöveggel, hogy „együtt az újabb európai kalandozásért!”

A fagyos időben rendezett találkozón az egyből letámadó magyarok korán vezetést szereztek remek szögletvariációnak köszönhetően. A 7. percben a bal oldali szögletet Sallai Roland a kaputól 20 méterre álló Szoboszlai Dominikhez gurította, a középpályás szép csel után betört a büntetőterületre, majd visszajátszott az ekkor már középen álló Sallaihoz, akinek 7 méteres lövését Daniel Naumov még védte, ahogy aztán Orbán Willi közeli próbálkozását is, de a második kipattanót Vécsei Bálint két méterről már a hálóba gurította (1–0).

A gól után többnyire a két tizenhatos között folyt a játék, de a hazai együttes megindulásai voltak veszélyesebbek, Ádám Martin távoli lövésénél például nagyot kellett védenie a bolgár kapusnak. Az enyhe magyar mezőnyfölény aztán ismét góllá érett újabb pontrúgásnak köszönhetően, ezúttal Szoboszlai 25 méteres szabadrúgásból volt eredményes a 26. percben, a labda a kapus érintésével a bal felső sarokban kötött ki (2–0).

A szünetig hátralévő időben is Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai veszélyeztettek, egy ízben Orbán fejelhetett közelről, de éppen a bolgár kapus kezében kötött ki a labda. A biztos előny birtokában egyre nagyobb kedvvel és önbizalommal futballozó magyar csapat – különösen Szoboszlai volt elemében – többször is tudott gyors akciót vezetni, ezek veszélyesek voltak, de eleinte az utolsó passzok és lövések nem sikerültek, mígnem a szünet előtt egy ilyen kontra végén a harmadik gólját is megszerezte a válogatott. A 39. percben Szoboszlai szép cselsorozat után indította Bolla Bendegúzt, akit megelőzött a becsúszó Valentin Antov, de éppen Ádám elé tolta a labdát, a magyar csatár pedig kissé jobbról, 8 méterről a jobb alsó sarokba helyezett (3–0).

A térfél- és a hármas csere sem segített a szerb Mladen Krsztajics szövetségi kapitány irányította bolgárokon, ugyanis újabb magyar helyzetekkel indult a játékrész, azonban Sallai próbálkozásai közül az elsőt védte a vendégkapus, a második pedig fölé szállt. Az SC Freiburg támadója ezt követően is agilisan futballozott, de sehogy sem járt szerencsével, negyedórán belül a harmadik helyzetét is kihagyta, pontosabban Naumov védett. A 60. perctől már kevésbé erőltette a támadásokat a magyar csapat, átengedte a területet a bolgároknak, akik ennek ellenére sem tudtak helyzetet kialakítani, sőt még ekkor is inkább a magyar kontrákban volt benne a gólveszély. Újabb találat viszont már nem esett, mert egy ízben a bolgár védelem a gólvonalról tisztázott, ám így is rendkívül magabiztos sikerrel rajtolt a magyar válogatott.

A magyar válogatott összeállítása: Dibusz Dénes – Lang Ádám, Orbán Willi, Szalai Dominik – Bolla Bendegúz (87. perc Nego Loïc), Nagy Ádám (73. perc Kleinheisler László), Vécsei Bálint (87. perc Kalmár Zsolt), Kerkez Milos – Sallai Roland (73. perc Csoboth Kevin), Szoboszlai Dominik – Ádám Martin (59. perc Varga Barnabás); fel nem használt cserék: Demjén Patrik, Hegyi Krisztián – Ferenczi János, Mocsi Attila, Gazdag Dániel, Németh András, Botka Endre.

A szerb labdarúgó-válogatott 2–0-ra győzött Montenegróban hétfőn a magyar érdekeltségű Európa-bajnoki selejtezőcsoportban. A kvalifikációs sorozatot egyaránt győzelemmel kezdő balkáni együttesek meccsén az első találat a 78. percben született, videózás után adták meg az olasz Torinói Juventus csatárának, Dusan Vlahovicsnak a gólját, majd a 96. percben is ő villant, bebiztosítva így az idegenbeli sikert.

Eredmények, Európa-bajnoki selejtező, G-csoport, 2. forduló: • Magyarország–Bulgária 3–0 (gól: Vécsei Bálint – 7., Szoboszlai Dominik – 26. és Ádám Martin – 39. perc) • Montenegró–Szerbia 0–2 (Dusan Vlahovics 2 – 78. és 96. perc). Litvánia szabadnapos volt. A csoport állása:

1. Szerbia       2       2       0       0       4–0   6

2. Magyarország   1       1       0       0       3–0   3

3. Montenegró         2       1       0       1       1–2   3

4. Litvánia      1       0       0       1       0–2   0

5. Bulgária     2       0       0       2       0–4   0

A világbajnoki ezüstérmes Franciaország 1–0-ra nyert Dublinban, a vendégek gólját Benjamin Pavard szerezte az 50. percben. Az írek elleni találkozón kezdőként szerepelt, a 65. percben cserélték le Olivier Giroud csatárt, az olasz AC Milan játékosa 36 évesen és 178 naposan korrekorder lett a gall kakasos válogatottnál. Ő vezeti a francia válogatottnál a góllövőlistát is 55 találattal.

A B-csoport másik meccsén a hollandok az első ötven percben csak egyszer találtak be Gibraltár ellen, de aztán további két góllal érvényesítették az emberelőnyüket.

A csütörtökön a Puskás Arénában barátságos meccsen 1–0-ra alulmaradt észtek sokáig győzelemre álltak Ausztriában, ám végül pont nélkül távoztak Linzből.

A svédek a sérült veterán Zlatan Ibrahimovic nélkül is könnyedén verték hazai pályán Azerbajdzsánt.

Eredmények, Európa-bajnoki selejtező, 2. forduló:

B-csoport: • Hollandia–Gibraltár 3–0 (gól: Memphis Depay – 23., valamint Nathan Ake 2 – 50. és 82. perc; kiállítva: Liam Walker – 51. perc, Gibraltár) • Írország–Franciaország 0–1 (Benjamin Pavard – 50. perc). Görögország szabadnapos volt. A csoport állása: 1. Franciaország 6 pont/2 mérkőzés, 2. Görögország 3/1 (3–0), 3. Hollandia 3/2 (3–4), 4. Írország 0/1 (0–1), 5. Gibraltár 0/2 (0–6).

E-csoport: • Lengyelország–Albánia 1–0 (gól: Karol Swiderski – 41. perc) • Moldovai Köztársaság–Csehország 0–0 (a hazai csapat kapuját a II. ligás Dési Egyesülés hálóőre, Dorian Railean védte). A Feröer szigetek szabadnapos volt. Az állás: 1. Csehország 4 pont/2 mérkőzés, 2. Lengyelország 3/2, 3. Moldovai Közt. 2/2, 4. Feröer szigetek 1/1, 5. Albánia 0/1.

F-csoport: • Svédország–Azerbajdzsán 5–0 (gól: Emil Forsberg – 38., Bahlul Mustafazada – 65., öngól, Viktor Gyökeres – 79., Jesper Karlstrom – 88. és Anthony Elanga – 89. perc) • Ausztria–Észtország 2–1 (Florian Kainz – 68. és Michael Gregoritsch – 88. perc, illetve Rauno Sappinen – 25. perc; a 17. percben Gregoritsch 11-est hibázott). Belgium szabadnapos volt. Az állás: 1. Ausztria 6 pont/2 mérkőzés, 2. Belgium 3/1 (3–0), 3. Svédország 3/2 (5–3), 4. Észtország 0/1 (1–2), 5. Azerbajdzsán 0/2 (1–9).

Borítókép: Vécsei Bálint (jobbról a második) kezdte meg a gólok sorát – FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

A magyar labdarúgó-válogatott szombaton 0–0-s döntetlent játszott Montenegró vendégeként Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen. Marco Rossi szövetségi kapitány csapata a pontosztozkodással – jobb gólkülönbségének köszönhetően – megőrizte második helyét a csoportban Montenegró előtt, amely eggyel több mérkőzést játszott. A nemzeti együttes négy találkozó után is nyeretlen Montenegróval szemben, viszont idegenben a harmadik meccsen először nem kapott ki.