Navalnij az utolsó szó jogán: „Oroszország boldog lesz”

Navalnij az utolsó szó jogán: „Oroszország boldog lesz”
Helybenhagyta a moszkvai városi bíróság szombaton azt az alsóbb szintű határozatot, amely letöltendőre változtatta az Alekszej Navalnij ellenzéki politikusra korábban kiszabott felfüggesztett szabadságvesztést az úgynevezett Yves Rocher-ügyben.

A verdikt értelmében Navalnijnak a korábban házi őrizetben eltöltött idő figyelembe vételével a rá kiszabott három és fél évből valamivel több, mint két és fél évet kell letöltenie, másfél hónappal kevesebbet, mint amennyit február 2-án első fokon kapott. Ha egyéb ügyekben nem szabnak ki rá újabb büntetést, a politikusnak 2023 júliusában vagy augusztusában kell szabadulnia. Azonban más eljárások is folynak ellene, egyebek között azon a címen, hogy saját céljaira fordította az általa alapított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítványnak (FBK) befizetett támogatását.

Navalnij felfüggesztett szabadságvesztésének letöltendőre változtatását az orosz büntetés-végrehajtás kérte azt állítva, hogy hatvanszor sértette meg a feltételes szabadlábra helyezéssel járó kötelmeket, ebből az ügyész szerint ötvenszer 2016-ban.

A politikus védői szombaton a szabadon bocsátását kérték a moszkvai városi bíróságtól, azon az alapon, hogy Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) úgynevezett ideiglenes intézkedést rendelt el, és követelte Moszkvától a bebörtönzött orosz ellenzéki politikus azonnali szabadon bocsátását. A bíróság a politikus életét fenyegető kockázatok jellegére és mértékére, illetve fogva tartása általános körülményeire hivatkozott.

Az orosz igazságügyminisztérium szombaton hivatalos választ küldött az EJEB-nek, amely szerint a bíróság túllépte hatáskörét, és döntését nem tényekre alapozva hozta meg. A tárca szerint a Navalnij ügyvédjeinek Strasbourghoz intézett folyamodványa  nincs összhangban az Emberi Jogok Európai Egyezményének vonatkozó cikkével. A levél szerint Moszkva idejében a bíróság rendelkezésére bocsátotta a politikus fogva tartására vonatkozó adatokat, de a testület ezeket nem vette figyelembe.

Navalnij az utolsó szó jogán felszólalva azt hangoztatta, hogy az EJEB határozata alapján el kell őt engedni, és a megmérgezését követően nem rejtőzködött az orosz büntetés-végrehajtás elől, az egész világ tudta, hogy hol tartózkodik. Az Yves Rocher-ügyben rá kiszabott felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje lejárt és önként tért vissza Oroszországba.

„Mi egy nagyon boldogtalan ország vagyunk. A szerencsétlenség körében vagyunk, amelyből nem tudunk elmenekülni. Természetesen el akarunk, ezért azt javaslom, hogy változtassuk meg a jelszót – nem elég, hogy Oroszország szabad legyen, de Oroszországnak boldognak kell lennie. Oroszország boldog lesz” – mondta beszédének politikai felhangú lezárásaként.

A pert kilenc európai nagykövetség képviselői követték nyomon a tárgyalóteremben. Az Európai Unió fontolóra vette, hogy az eljárás miatt újabb szankciókat vezet be Oroszországgal szemben.

Navalnijt szombaton egy másik perben egy második világháborús veterán megrágalmazása címén is bűnösnek találták. A bíróság 850 ezer rubel pénzbüntetésre kötelezte. A bíró emellett átküldte az orosz Nyomozó Bizottságnak (SZK) a vádlott azon kijelentéseinek jegyzőkönyvét, amelyekkel Navalnij az ügyész szerint megsértette a bíróságot és az ügyészt, ami egy újabb eljárás alapja lehet.

A sértett fél, a 94 éves Ignat Artyomenko, az állami RT televízió egy politikai kampányfilmjében szerepelt, amely a tavalyi alkotmányreform-szavazásra agitált. Ennek szereplőit az ellenzéki politikus „lakájoknak”, „árulóknak” és „az ország szégyenének” nevezte. A tárgyaláson elutasította a bocsánatkérést. A bíró szerint bebizonyosodott, hogy a sértett senkit sem árult el. Az utolsó szó jogán – szombaton másodszor – elmondott beszédében Navalnij rámutatott, hogy a veterán az elmúlt négy évben hét alkalommal kapott az államtól élelmiszersegélyt, összesen 11 ezer rubel értékben, amit a per költségei sokszorosan meghaladtak. Az eljárást figyelemelterelésnek nevezte, és ismét kitért a palotára, amelyet állítása szerint Vlagyimir Putyin elnöknek építettek fel Gelendzsikben, mint mondta, a nyugdíjasok elvont pénzből.

„Önök megalázzák megsértik a veteránokat azzal hogy őt (Artyomenkót) bábuként használták fel” – mondta, és kifejezte reményét, hogy aki ezt tette, „a pokolban fog megégni” és „elnyeri méltó büntetését”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az azt feszegető kérdésre, hogy a letöltendő büntetésre ítélés után milyen lesz Navalnij politikai jövője, azt mondta, „ez egyáltalán nem a mi (Kreml) dolgunk”. Azt hangoztatta, hogy Oroszországban a törvény rendelkezik az állampolgárok választó és megválaszthatósági jogáról, mindenki esetében azonos módon. „Nagyon sokoldalúnak” nevezte Oroszország politikai életét, megjegyezve, hogy van, aki a politikai harcot törvényes kereteken belül és van, aki az illem határain átlépve folytatja.

„Elvileg elegendő pluralizmus van nálunk a politikai küzdőtéren és a Kremllel sokan opponálnak” – mondta Peszkov.     

Alekszej Navalnijt a moszkvai repülőtéren vették őrizetbe január 17-én, amikor hazatért németországi gyógykezeléséről, miután több nyugati laboratórium szakvéleménye szerint augusztusban Oroszországban megmérgezték. Ezen intézkedés és a politikus elítélése hatására három, engedély nélküli tömegtüntetés is volt az országban. Ezeknek több mint tizenegyezer részvevőjét őrizetbe vették a hatóságok.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Orosz rakéta- és dróntámadás érte az ukrán fővárost és a nyugat-ukrajnai Lviv régiót vasárnap – közölték ukrán tisztviselők. Készültségbe helyezték a lengyel ügyeletes légierőt, mivel az egyik orosz rakéta megsértette Lengyelország légterét.
Külpol
A Crocus City Hall kulturális központban elkövetett bűncselekmény minden elkövetője, szervezője és megrendelője el fogja nyerni büntetését - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton sugárzott televíziós üzenetében.
Külpol