Menteni próbálja bérpótlékait a mentőszolgálat személyzete

Országos sztrájk kirobbantását helyezték kilátásba

Menteni próbálja bérpótlékait  a mentőszolgálat személyzete
A Kolozs Megyei Mentőszolgálat száznál több alkalmazottja tiltakozott tegnap az intézmény udvarán a munkájukat egyre inkább ellehetetlenítő körülmények miatt. A személyzethiány és kiöregedett autópark mellett az új bérezési törvény sem kedvez a sürgősségi ellátásban dolgozóknak, hiszen január elsejétől 30 százalékra csökkentenék az eddigi 75 százalékos veszélyességi pótlékukat, ami jelentős – 50 százalékos – jövedelemcsökkentést eredményezne. A mentőszolgálatnál dolgozók létszámbővítést, új mentőautóautókat és fizetéseik megtartását követelték a tiltakozáson, Kolozsváron és országszerte. – Meg akarjuk kongatni a vészharangot, mert a továbbiakban is a lakosság szolgálatában szeretnénk állni. Létszámbővítést kérünk, mivel 55 százalékos a személyzethiány, új mentőautókat kérünk, mert 2000-ben gyártott járműveket használunk, és a kockázati besoroláshoz is ragaszkodunk – sorolta Rareş Ghilea szakszervezeti vezető a tegnapi tiltakozáson.

Követeléseikre október 2-ig várnak választ a szakszervezeti tagok, amennyiben a kormány figyelmen kívül hagyja figyelmeztetésüket, országos sztrájk kirobbantását tervezik. – A veszélyességi pótlék ilyen mértékű csökkentése mellett nem tudjuk megtartani a személyzetet. Rendkívül nehéz helytállni ekkora személyzethiány mellett, többszáz ügyeletet kell teljesítenünk évente, ha nem ezret. Nagy problémát jelent a kiöregedett autópark, mert hiába jönne a személyzet, ha nincsenek megfelelő járműveink. Ezen kívül sofőrökre, mentősökre is szükség lenne, nélkülük nem tudunk mihez kezdeni – fogalmazott a szakszervezeti elnök.
A Kolozs Megyei Mentőszolgálat a megye 20 százalékát szolgálja ki, tavaly 114 ezer esetben riasztották a mentősöket, és ehhez még hozzáadódnak a 112-es sürgősségi hívószámon bejelentett, sürgősségi ellátást igénylő esetek.  Országszerte összesen 10 600 alkalmazottja van a mentőszolgálatoknak, akiket tavaly hárommillió esethez riasztottak, ami rengeteg Rareş Ghilea szerint.Az ország több más megyéjében is szerveztek tiltakozást, többek között Szeben, Galac, Brassó és Beszterce-Naszód megyében került sor hasonló megmozdulásra.
A besztercei mentőszolgálat 153 alkalmazottjából közel száz részt vett a tegnapi figyelmeztető sztrájkon. A mentőszolgálat képviselői szerint az érvényes normatívák szerint 355 alkalmazottat kellene foglalkoztasson az intézmény. Emellett a 36 mentőautóból 25-öt már hat éve ki kellett volna selejtezni, ezért életveszélyesek a betegekre és a személyzetre nézve is.
Dr. Sanda Tomşa a besztercei mentőszolgálat szakszervezeti vezetője elmondta: amennyiben jelentősen csökken a mentőszolgálatok személyzetének bére, nem tudják majd biztosítani a sürgősségi szolgáltatásokat.  – Az új bérezési törvény által megszabott legtöbb 30 százalékos pótlék tartalmazza az éjszakai ügyeletért, a műszakért, a hétvégéért, az ünnepnapokért és ügyeletekért járó jutattásokat is. Ahhoz, hogy el tudjuk látni a megye sürgősségi eseteit, nagyon sok túlórát kell bevállalnunk. A pótlékok korlátozásával nem tudjuk majd biztosítani a megye optimális sürgősségi közbelépések számát – magyarázta Tomşa.