Koronavírus-járvány: előre nem látható gazdasági kihatás

Egyes ágazatokban máris érződik a korlátozások negatív hatása

Koronavírus-járvány: előre  nem látható gazdasági kihatás
Üres utcák és tömegközlekedési eszközök, bezárt mozik, vendéglők és szállodák, sorok a gyógyszertárak előtt és az üzletek pénztárainál – egy évvel ezelőtt nem gondoltuk volna, hogy Kolozsvárnak ezt az arcát is látni fogjuk, mint ahogyan most nem tudjuk felmérni, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében hozott korlátozások mekkora kárt fognak okozni a gazdaságban. A globális jelentések máris eurómilliárdokról beszélnek, de országos és helyi szinten sem lesz elhanyagolható a gazdasági visszaesés: a kormánynak sürgősen a gazdaság megsegítését szolgáló intézkedéseket kell kidolgoznia. Vannak olyan ágazatok – például a turizmus, a vendéglátás, a szolgáltatások –, ahol a baj már „kopogtat”, s szakértők szerint számos kis- és középvállalkozás, de még nagyvállalatok is a csőd szélére kerülhetnek, ugyanakkor komoly munkanélküliségi hullám is kialakulhat. De ez még a jövő titka – interjúalanyaink a jelen nehézségeiről beszéltek.

Egyre több cég szünetelteti ideiglenesen a személyes ügyintézést ügyfélszolgálati irodáiban a koronavírus további terjedésének megakadályozása érdekében. Eközben sok helyen fokozatosan bevezetik az irodai munkatársaknál az otthoni munka, a home office lehetőségét, hogy így csökkentsék a megbetegedés kockázatát. Ám olyan cég is van, amelynek a tevékenysége teljesen leáll vagy ellehetetlenedik: vendéglők, panziók, szállodák, turisztikai cégek, mozik stb.

A közeljövő egyik valószínűsíthető forgatókönyve további bezárásokat vetít előre: több európai országban bezárták a szórakozóhelyeket, a bevásárlóközpontokat és a sportlétesítményeket is, de még a nyitott tereken sem tartózkodhatnak többen száznál. Ugyanakkor felfüggesztettek számos – ha nem éppen az összes – repülőjáratot, nemzetközi vagy éppen településközi busz- és vasúti járatot. Gyakorlatilag tehát az élelmiszerüzleteken és a gyógyszertárakon kívül szinte mindent bezártak, így aztán nem kell gazdasági szakembernek lenni ahhoz, hogy lássuk: a koronavírus-járványnak súlyos gazdasági következményei lesznek. Ezt mutatja az is, hogy a járvány által elsőként sújtott Kína ipari termelése az adatok feljegyzésének kezdete, 1990 januárja óta soha nem látott ütemben, éves összevetésben 13,5 százalékkal zuhant január–februárban.

Arról, hogy milyen jelenleg a gazdasági hangulat, kolozsvári kisvállalkozókat kérdeztünk.

„Lelassult az élet”

Papp Domokos, a legrégebbi kolozsvári taxicég, a Pritax társtulajdonosa eléggé borúlátóan nyilatkozott a kialakult helyzetről. 

– Lelassult az élet, s nálunk is ez érezhető. Csak az ül taxiba, akinek feltétlenül el kell mennie a város egyik részéből a másikba, így nagyon megcsappant a munka. Március 12-én észleltük először, hogy nagyon lecsökkent a rendelések száma. A diszpécserszolgálaton kívül működtetjük a Clever elnevezésű okostelefonos applikációt, ezen már az év elejétől érezhető volt a visszaesés – fogalmazott a cégvezető, aki azt is elmondta a Szabadságnak, hogy több, bérelt személygépkocsin dolgozó taxisofőr beszüntette a munkát, mert ilyen ütemben még a jármű tulajdonosának fizetendő összeget sem keresik meg. – Nem éri meg, hogy csak a bér kifizetéséért és az üzemanyag ellenértékének a fedezéséért dolgozzanak. Inkább otthon ülnek, s valami mással foglalkoznak, amiből esetleg pénz is jöhet. Várjuk a jobb időket – mondta.

Mint megtudtuk, hatalmas jövedelemkiesés érte a taxisokat egyrészt a bölcsődék, az óvodák és az iskolák, illetve az egyetemek bezárásával is: számottevő volt azon szülők száma, akik taxival vitték gyermeküket iskolába, majd ezután munkahelyükre is taxival mentek tovább. 

– Én most éppen dolgozom, ám szombaton és vasárnap én sem voltam Kolozsváron: falun tevékenykedtem. Csökkent az ügyfelek, s velük együtt csökkent a taxisok száma is – tette hozzá a Pritax társtulajdonosa.
– Hangsúlyozni szeretném, hogy rendszeresen fertőtlenítjük a gépkocsik teljes belterét, a kilincseket. Ugyanakkor megkérjük az ügyfeleket, hogy a hátsó ülésen foglaljanak helyet. Eddig is a kliensek 95 százaléka oda ült; kulturáltan viselkednek, ez a dolgok rendje, nagyon kevesen ülnek előre. Aki mégis megtenné, annak szólok, hogy ha nem veszi zokon, jobb lenne hátul helyet foglalni – írta körül a helyzetet Papp Domokos, aki maga is tart attól, hogy valamelyik ügyféltől elkaphatja az új koronavírust.

– Ugyanúgy tartok ettől a lehetőségtől, mint más. Nem válogathatjuk meg, kit engedünk be az autóba. Nem tudjuk, honnan jön, hova megy, fertőzött-e vagy sem. Van védőmaszk nálam, de nem tettem fel… A fiaim azt mondták, nem kellene dolgoznom: gondolnom kellene magamra és a családomra, unokáim is vannak. Töröm a fejemet, mi legyen, hogy legyen. Kimehetnék falura, ott is sok a meló, távol kellene maradni a várostól…

Megcsappant az utazási kedv

Az egyik kolozsvári utazási iroda munkatársa lapunknak elmondta: a cég minden alkalmazottja otthonról dolgozik.

– Próbáljuk túlélni a kritikus időszakot. Ritkán akad valami munka, aki valahova is utazott volna, lemondja, mert attól tart, ott ragad, vagy hazaérkezésekor karanténba kell vonulnia. Sajnos nem igazán vannak új megrendelések, mindenki fél. Egyre több helyre nem is lehet már utazni, például Németországba, Spanyolországba és természetesen Olaszországba. Thaiföld és Vietnám visszavezette a vízumot. Szerencsére a legtöbb európai légitársaság megengedi az utazási dátum egyszeri, ingyenes módosítását – tette hozzá a szakember. Közölte: amennyiben a légitársaság törölte a járatot, akkor az utas térítésmentesen cserélhet dátumot vagy visszaigényelheti a pénzét.

– A szállásnál bonyolultabb a helyzet: a gyakorlat azt mutatja, hogy a szállást előre lefoglalók nem kapják vissza a pénzüket. Érdekes, hogy néhány napja kezdenek megjelenni olyan ajánlatok, amelyek lehetővé teszik, hogy 100 eurós minimális előlegért az utasok maximum 14 nappal az indulás előtt visszamondhassák az utazást, s visszakapják az előleget is – tette hozzá az utazási iroda képviselője.

A turisztikai ágazat másik képviselője is megerősítette: sok utas lemondja, vagy elnapolja a már befizetett utazását. A Natura Travel vezetője, Bánffy Béla szerint úgy tűnik, általános félelem uralkodott el, ami az utazásokat illeti, hiszen nemcsak azon országok esetében mondják le vagy kérik a halasztást, ahol koronavírus-járvány fenyeget, hanem a kevésbé veszélyeztetett térségek esetén is. 

Elmondta: a már előre lefoglalt utazásoknál a foglalók visszaigénylése több tényezőtől függ, mivel a légitársaságoknál, szállodáknál, hajótársaságoknál más-más szabályok léteznek erre vonatkozóan. Ami a törölt járatokat pillanatnyilag illeti: a légitársaságok többnyire visszatérítik a jegy árát, vagy ingyenes halasztást engedélyeznek. Az időpontok módosítása általában csak illeték befizetésével lehetséges, de jelenleg a légitársaságok, vagy adott esetben a szállást adók és az utazásszervezők is eltekintenek a módosítási díjaktól. 

A koronavírus okozta pánikot egyaránt megszenvedik tehát utasok és utazási irodák is, egyik félnek sem szerencsés ez a helyzet; még akkor sem, ha a szállásadóknál ingyenesen lehet lemondani, halasztani, hiszen megtörténhet, hogy az új időpontban ugyanazon a helyen és ugyanazon az áron már nem lehet majd találni megfelelő szállást. 

Fizetés nélküli szabadság a pilótának

A Romániában tevékenykedő egyik légitársaság pilótáját arról kérdeztük: mennyire érinti a járatok törlése, kell-e mennie dolgozni.

– Az elkövetkező időszakban valamikor fizetés nélküli szabadságon leszek, ez már szinte biztos. Céges javaslat alapján kértem, nem köteleztek rá – fogalmazott a légitársaság pilótája, aki elmondta: ezekre a napokra egy meglehetősen elszigetelt faluba utazik, aztán a terv szerint majd ismét munkába áll, ha semmi sem változik közben. 

Csak sürgősségi esetek a fogászaton

A fogorvosok, fogorvosi rendelők egy része – mint például az általunk megkérdezett Filodent – lemondták a pácienseket, csak a sürgős eseteket látják el.

Egy kolozsvári szájsebész a Szabadságnak elmondta: minden pácienst úgy kezel, mintha fertőzött lenne, s megteszi az orvosi szabályzatok által előírt óvintézkedéseket. 

– A sürgősségi eseteket mindenképpen fogadnunk kell. Ugyanakkor azok is fordulhatnak hozzánk, akiknek a patológia miatt halaszthatatlan fogorvosi eljárásra van szükségük. Elvileg csak a sürgős eseteket fogadjuk, de amennyiben valakin látjuk, hogy szenved, beavatkozunk. Az utóbbi napokban legalább felére csökkent a páciensek száma – fogalmazott. Elmondta: valamennyi esetet alaposan felmérnek, van, akinek halasztást javasolnak, mások nevét várójegyzékre írják fel. 

– Szigorú, alapos és észszerű betegosztályozás történik, ez alapján látjuk el a pácienseket. Fontos, hogy a beteg ne szenvedjen, elég neki a pánikhelyzet. Félnek fogorvoshoz jönni. Hogy félek-e attól, hogy elkapom a vírust? Mindegyik pácienst úgy kezelem, mintha fertőzött lenne. Fertőtlenítem az eszközöket, minden elővigyázatossági intézkedést megteszek, hogy se én, se a kollégáim ne betegedjenek meg, és hogy senkit se fertőzzünk meg.

„SZOKOTT ÉRKEZNI FERTŐTLENÍTŐ ÉS KÉK SZESZ”
Miközben egyes cégek felfüggesztik tevékenységüket, mások pedig ügyfélhiányra panaszkodnak, a gyógyszertárak személyzete nem győzi a munkát. Az egyik belvárosi gyógyszertár munkatársa úgy fogalmazott: miután sok az ügyfél, az üzlethelyiségben eléggé „feszült és mozgalmas” a hangulat. „Természetesen leginkább védőmaszkot, fertőtlenítőszert és kék szeszt keresnek az ügyfelek. Utóbbi két termékből szokott érkezni az üzletbe a raktárból, maszk már rég nincs. Úgy tudom, vannak olyan gyógyszertárak, ahova ki is írták az ajtóra, milyen termékek nem kaphatók. Nálunk továbbra is van C-vitamin” – tette hozzá.

(Borítókép: Balázs Bence)