Komoly fennakadásokat okozott a Balkánon és Kelet-Európában tomboló hóvihar

Komoly fennakadásokat okozott a Balkánon és Kelet-Európában tomboló hóvihar
Nem csak a Balkánon és a Kelet-Európában volt ítéletidő, hanem Európa más térségeiben is. Ukrajnában, Bulgáriában és Olaszországban halálos áldozatok is voltak. A rendkívüli hidegre való tekintettel Bukarestben hétfőn és kedden nem lesz tanítás.

Görögország: Fűtés nélküli sátrakban a menekültek

A Balkán-félsziget déli részét és Görögországot elérő Alex nevű ciklon egyes helyeken szinte teljesen megbénította a kompközlekedést - jelentette az ERT görög állami rádióadó. A téli időjárás különösen nehezen érinti azt a több ezer menekültet és migránst a görög szigeteken, akik közül számosan fűtés nélküli sátrakban dacolnak a fagyokkal és a hóval - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága.

Hótakaró a Vezúvon

Olaszországba hótakaró borítja az adriai-tengerparti Riccione strandjait és a nápolyi Vezúv tetejét is. A polgári védelem riasztást adott ki Emilia-Romagna és Puglia tartományban. A rendkívüli hidegben két hajléktalan megfagyott, egy nő pedig balesetben vesztette életét. 

Felmérések szerint ez Olaszországban az utóbbi húsz év leghidegebb tele. Szicíliában a heves hullámzás miatt nem járnak hajók a szigetekre. Az olasz katasztrófavédelem vasárnapig riasztást adott ki Emilia-Romagna és Puglia tartományban a heves szél miatt. Rómában a széllökések fákat csavartak ki, egy nő megsérült egy rá dőlő fától.

Moszkvában vasárnap -40 fokra számítanak

Moszkvában is különösen kemény fagyokról számoltak be a helyi hatóságok. A nap folyamán mínusz 30 Celsius-fokra zuhant a hőmérséklet, ami mintegy 12 Celsius-fokkal alacsonyabb a januárban megszokottnál. Az előrejelzések szerint vasárnap akár mínusz 40 Celsius-fok is lehet az orosz fővárosban.

Az orkánerejű szél komoly fennakadásokat okozott Horvátországban a tengeri-, légi- és  szárazföldi közlekedésben is, fákat csavart ki, villamos felsővezetékeket szakított le, emiatt több ezer háztartás marad áram nélkül Közép-Dalmáciában. Dubrovnikban leállt a légi közlekedés. Le kellett zárni a város nyugati végén található Franjo Tudjman hidat, és a hajók sem tudják megközelíteni a kikötőt.

Teljesen lebénult a kompközlekedés Split környékén is, a szigetekről nem lehet megközelíteni a szárazföldet. Néhol három méter magasra is felcsapnak a hullámok. A viharos erejű szél háztetőket szakított le és gépjárművekben tett kárt. Zárától (Zadar) nem messze egy pótkocsis teherautót borított fel. Lezárták a krki és a pági hidat, utóbbinál a széllökések sebessége meghaladta az óránkénti 200 kilométert. A rendőrség több autópálya-szakaszt is lezárt a forgalom elől.

Szerbia Európa leghidegebb országa

A havazás több települést is elvágott a külvilágtól Macedóniában, Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban pedig a hideg okoz fennakadásokat.

Macedón sajtóbeszámolók szerint az ország keleti részét a hó szinte teljesen elvágta a külvilágtól, az arra vezető utakat belepte a hó, és járhatatlanná vált a Szkopjét a közép-macedóniai Velesszel összekötő autóút is, több gépjármű is a hóban rekedt. A hózáporok miatt akadozik a közlekedés az ország észak-nyugati részén is a Tetovót a macedón-koszovói határral összekötő szakaszon. A teherforgalmat a hegyi szakaszon leállították. 

Bosznia-Hercegovinában a váratlan hideg okozott fennakadást. A Közép-Boszniában található Bjelasnica-hegyen -20 Celsius-fokot mértek, a szél pedig óránkénti 122 kilométeres sebességgel fújt. Az erős szél több helyen is megrongálta a villanyvezetéket, így számos település áramkimaradással küzdött pénteken. 

Montenegróban a hatóságok mindenkit arra kértek, hogy maradjanak otthon, és csak akkor keljenek útra, ha az elengedhetetlen. A hóvihar több falut is elvágott a külvilágtól az ország északi részén, máshol pedig fennakadást okozott a közlekedésben. Az Adria-parti Barban szélvihar tombolt reggel, így a települést jég borítja, a hatóságok azt kérték az ott lakóktól, hogy két-három napig ne hagyják el otthonaikat. Az orkánerejű szél tetőket tépett le, fákat csavart ki és csónakokat borított fel. 

Szerbiában több mint tízezer ember került a hó fogságába az ország nyugati részén, a Pester-fennsíkon. Ez Szerbia leghidegebb része, az év egyharmadában 0 Celsis-fok alatti hőmérsékletet mérnek, és a hó majdnem minden évben fennakadást okoz a közlekedésben. A Magyar Szó című újvidéki napilap pénteken az időjárás-előrejelzésekre hivatkozva közölte, hogy az Ázsia felől érkező hideg hullám következtében a hétvégén Szerbia lesz Európa leghidegebb országa.