Kolozsvári helyzetkép: ahány ház, annyi… házszám

A mentősöknek is gondot okoz olykor a beteg megtalálása

Kolozsvári helyzetkép: ahány ház, annyi… házszám
Ahány ház, annyi szokás – tartja a mondás, amely egyébként a kolozsvári házakra, ingatlanokra olyan szempontból is érvényes, hogy teljesen összevissza számozták őket, és – ha egyáltalán ki vannak függesztve – még a házszámok sem egységesek. A régi „minta” kék alapon fehér színnel tünteti fel a házszámot, a kilencvenes években aztán bevezették a fehér alapú táblácskán a fekete számot – van, aki mindkettőt kiszegezte a kapujára, mások inkább nagyáruházakban kapható öles, aranyszínű számokat ragasztottak házuk falára. És ez még a jobbik eset, hiszen nagyon sok épületen egyáltalán nincs házszám, továbbá az új negyedekben – de nagyon sokszor a régiekben is – logikátlan sorrendben követik egymást a házszámok, egy-két szám olykor ki is marad. Elérkezettnek látszik az idő, hogy a polgármesteri hivatal véget vessen a káosznak, és újraszámozza a hatalmasat fejlődött város ingatlanjait. Csak hát ez nem is olyan egyszerű…

A házszámok igen lényegesek, például ha mentőt kell hívni, nem mindegy, hogy az orvos elsőből a jó helyre kopogtat be, vagy előbb a szomszéd épület (mondjuk szintén harmadik emeletének) egyik ajtaján. De a házszámok fontosságáról vélhetően sokat tudna mesélni az az orosz férfi is, aki a híradások szerint a felesége szeretőjével akart végezni, ám elnézte a házszámot, és egy vadidegent tett el láb alól. Az eset nem kitaláció, 12 évet kapott tettéért – állítólag ott „hibázott”, hogy nem nézte meg alaposan, milyen betű van a házszám mellett. Az ilyen házszámos-betűs félreértésekre nálunk főleg az új negyedekben van esély, ahol egy-egy nagyobb telken több ház épült, amelyekhez a telek közepén valóságos magánutca vezet, így aztán a sorompóval ellátott „főkapuhoz” például a 110A, 110B, 110C, 110D, 110E és 110F is ki van függesztve – bent pedig semmi.

Egy másik gyakori jelenséggel azokban a negyedekben találkozhatunk, ahol a kertes házak a jellemzőek. Sok esetben ugyanis a tulajdonosok eladták a kert felét, arra új ingatlan épült, a parcellázást követően pedig az új, „B” betűs házszám hol az eredeti telek elé, hol mögé került. Így alakulhat ki például egy olyan sorozat, mint a 9, 9A, 11A, 11. Ha tehát a 11. szám alatt lakó személy pizzát vagy taxit rendel, nagy esély van arra, hogy az autó sofőrje a 9A számhoz csengessen be, mert azon nincs házszám, és a logika szerint a 9-es után a 11-es következik. De olyan utca is létezik Kolozsváron, ahol az 5, 11 és 19 számú házak állnak egymás mellett, 13-as és 17-es nincs is…
 

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!