Kettős évforduló, két koncert testvérekkel, szülőkkel, nagynénivel, unokatestvérekkel

Kettős évforduló, két koncert testvérekkel, szülőkkel, nagynénivel, unokatestvérekkel
Olyan jó volt a hangulat, hogy pszichológiai terápiával is felért a kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium szerdai és csütörtöki két koncertje, amely kettős évforduló jegyében fogant. Egyrészt idén ünneplik a kolozsvári magyar nyelvű zenei oktatás 200. évfordulóját, másrészt pedig 70 éves lett a S. Toduta Zenei Főgimnázium. Január 30-án a kolozsvári Gh. Dima Zeneakadémia stúdiótermében a kilencedik testvérkoncertre került sor, ahol kizárólag ebben a zenei tanintézetben tanuló testvérek léptek fel. Egy nappal később pedig, a János Zsigmond Unitárius Kollégium dísztermében különböző nemzedékek (volt és jelenlegi növendékek, tanárok, szülők, rokonok) együtt muzsikáltak, bebizonyítva: a komolyzene összehozza az embereket.

A borítóképen SInkó Lea nagynénjével, Kelemen Judittal. FOTÓ: KISS ZOLTÁN

Szemet gyönyörködtető látvány volt szerda este a zeneakadémia stúdiótermében összegyűlt gyermekek serege. Összesen harminckét testvérpár vagy testvértrió lépett színpadra, és muzsikált együtt szüleik és a közönség örömére. Eltűnődtem: vajon mit érezhetnek most ezek a gyerekek, amikor mindegyikük a saját testvérével lépett fel? Itt nem lehet helye a testvérféltékenységnek, el kell felejteni a természetesen előforduló civakodásokat. Megnyugtató volt látni: zenélés közben a testvérek mennyire figyelnek egymásra. Még ha voltak is apróbb hibák, a gyerekek komolyságról és elhivatottságról tettek tanúbizonyságot. Az első fellépők, azaz a legkisebbek pedig figyelmesen ültek az első sorokban, és kerekre nyitott szemekkel, csendben hallgatták iskolatársaik játékát.

Kállay-Miklós Tünde: előfordul, hogy a családból három-négy vagy akár több gyerek is nálunk tanul FOTÓ: KISS ZOLTÁN

– Az itt ülő gyermekeknek mondhatni két édesanyja van. Az első az, aki otthon gondoskodik róluk, a másik pedig az Alma Mater, azaz a zenei főgimnázium. Legyünk tehát büszkék arra, hogy a kétszáz, illetve hetvenéves nagycsalád tagjai lehetünk ma mind, akik ma itt vagyunk – nyitotta meg a koncertet Kállay-Miklós Tünde, a zenei főgimnázium igazgatóhelyettese, aki a magyar tagozatért felel.

Ha a szerdai koncerten sokan álltak a zeneakadémia stúdiótermében, a csütörtöki hangversenyen alig lehetett belépni az unitárius kollégium dísztermébe. Ez a koncert talán még érdekesebb volt, mint a szerdai, hiszen láthattunk komoly zenészkarriert produkáló harmincas-negyvenes apukákat, akik profi zongorista létükre gitáron kísérték gyermekeiket, vagy kislányukkal táncra perdültek a színpadon – ha az előadott darab úgy kívánta. Egyébként mindkét koncerten az előadott darabok rövidek és hangulatosak voltak.

„Fúvós" család: Palkó-Kondrát Alpár, Csilla és Ádám FOTÓ: KISS ZOLTÁN

– Van, aki 1800 kilométert utazott repülőgépen, hogy fellépjen a nemzedékek koncertjén. Van, aki felült egy kolozsvári buszra, de olyan is volt, aki gyalog jött. Vannak itt diákok, egyetemi hallgatók, volt diákok, szülők, tanárok, rokonok, akik most együtt fognak muzsikálni. Mindnyájukat ez az iskola és a zene köti össze – mondta Kállay-Miklós Tünde igazgatóhelyettes a koncert előtt.

– Pár évvel ezelőtt rájöttünk, milyen sok testvér jár ebbe az iskolába. Az is előfordult, hogy a családból három-négy vagy akár több gyerek is nálunk tanult. Mivel jó ideig nem volt szervezett formája a testvérek együttmuzsikálásának, ezért megtörténhetett, hogy a vasárnapi vendégeknek azt mondták a gyerekek: ők nem tudnak semmit együtt játszani. Ezért kitaláltuk, hogy a testvérek évente egyszer együtt lépjenek fel. Az idei volt a kilencedik ilyen koncert. Most már mindenki tudja, hogy az első félév utolsó hetében kerül sor erre az eseményre. Októberben meghirdetjük, hogy legyen idő felkészülni. Hasonló gondolat vezérelt a nemzedékek hangversenyének megtartására is. A testvérkoncertet továbbra is megszervezzük, de látva a nemzedékek koncertje iránti érdeklődést, valószínű, hogy az elkövetkező években is tartunk hasonlót – nyilatkozta a Szabadságnak Kállay-Miklós Tünde igazgatóhelyettes.

A Fehér család: Zselyke, Ágota, Máté és Árpád. FOTÓ: KISS ZOLTÁN

Megtudtuk: ebben a tanévben több olyan hangverseny lesz, ami a kettős évfordulóhoz kötődik. Március elején kolozsvári zeneszerzők műveit adják elő egy koncerten, ahol ősbemutatók is elhangzanak, a március utolsó hetére tervezett Iskola másként rendezvény is azt célozza meg, hogy a gyerekek minél jobban megismerjék iskolájuk múltját, és legyenek büszkék arra, hogy ebbe a tanintézetbe járnak.

Balázs Dorottya, Balázs Ágnes, Gyenge Zoltán Balázs. FOTÓ: KISS ZOLTÁN