Hat hónap sem volt elég a szelektív hulladékgyűjtés bevezetéséhez

Csalódottságot, bosszúságot okozott az intézkedés

Hat hónap sem volt elég a szelektív hulladékgyűjtés bevezetéséhez
A szelektív hulladékgyűjtés évek óta terítéken van mind a helyi, mind az országos médiában, közbeszédben, ennek ellenére a július 1-jétől bevezetett négyféle hulladékgyűjtés „felkészületlenül” érte a kolozsvári hulladékszállító cégeket és a lakosokat egyaránt. Július elején még azzal kellett szembesülnünk, hogy a két magáncég sem a magánházaknál, sem a tömbházaknál nem teremtette meg a négyféle szemétgyűjtéshez szükséges feltételeket: nem adtak színes zsákokat, nem helyezték el a feliratos kukákat. Az azóta eltelt időszakban a helyzet alig javult valamit. Hat hónappal a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése után is gyakran előfordul, hogy a tömbházaknál nincsenek megfelelő kukák, a cégekhez pedig hiába megy a jóhiszemű ember panaszkodni. Amire igyekezett a lakosság rászokni, beletanulni, azt mintha a szemétszállító cég nem venné már komolyan, hiszen gyakorlatilag ellehetetlenítette a szelektív gyűjtést – panaszolták többen is.

Válaszra várva

– Nem is vártuk el, hogy július elsejéig ellássák a tömbházat a szelektív hulladékgyűjtéshez szükséges kukákkal.  Reménykedtünk, hogy legfennebb augusztusban, szeptemberben sor kerül erre. Mivel október közepéig sem érkezett meg a négyféle kuka, a tömbházelnök felhívta a hulladékszállító céget. Legnagyobb meglepetésére azt mondták, hogy az illető cég már rég kihelyezte a kukákat, és ha azoknak valami baja esett, vagy lábuk kelt, a lakosoknak kérniük kell újabbakat, amelyeket meg kell fizetniük. A tömbházelnök október 16-án személyesen nyújtott be egy átiratot a cég székhelyére, ahol azt a maga rendje-módja szerint iktatták. Az átiratban kérték a négyféle kuka mihamarabbi elhelyezését. Habár minden cégnek, intézménynek harminc naptári nap áll a rendelkezésére a válaszadásra, ez a válasz még december végén sem ért el a címzetthez. Sőt: a novemberi hónapra esedékes szemétszállítási díj számláján feltüntettek még egy személyenkénti 1,08 lejes összeget egy 2017-ben „megkötött” szerződésre hivatkozva – panaszolta el nekünk egy Donáth úti tömbházlakó.

A továbbiakban kiderült: a személyenkénti plusz 1,08 lejes illetéket „igazoló”, 2017-es szerződést nem lehet érvényesnek tekinteni, mivel azt a tömbházelnök nem írta alá. Az 1,08 lejes illetéket tehát egy érvénytelen szerződés alapján számlázták le a lakóknak. Nem nagy összeg, csak éppen törvénytelenül és illetéktelenül rótták ki. Az 1,08 lejt azért számlázta le 2019 novemberére a szemétszállító cég, mert cserébe felajánlotta, hogy takarít a tömbház környékén, zöldövezetet rendez, száraz ágakat vág le, mi több: kóbor kutyákat vitet el az erre szakosodott intézménnyel, azaz a sintérekkel. Mindennek azonban semmi nyoma. A tömbház elnöke írásban kérte az 1,08 lejes személyenkénti illetéket tartalmazó számla érvénytelenítését, ám még erre sem érkezett semmi válasz.

„A szemetet ugyanúgy gyűjtik, és viszik el, mint ötven évvel ezelőtt” – mesélte egy középkorú férfi egy másik, a belvároshoz közeli egyik tömbházból. „A lakosok szívesen gyűjtenék szelektíven a hulladékot, ám amíg a vállalat nem helyezi el a négyféle hulladék gyűjtéséhez szükséges kukákat, ez eléggé nehézkesen zajlik. Aki ilyen körülmények között is fontosnak tartja a szelektív hulladékgyűjtést, az szatyrokban szállítja a műanyagot, üveget, fémet és a papírt, az maga keresi meg a színes, harang alakú tartályokat, ahova bedobhatja”, magyarázta.

Amikor a szemétszállító ráunt a szelektívre

A Kőváry-telepen (Gruia negyed), a vasutas stadionhoz közel és a meteorológiai intézet körül levő kis tömbházak között közös, elkerített szeméttárolók vannak, mint a nagyobb tömbháznegyedekben. Ide kénytelenek egyes magánházaktól is kihordani a hulladékot – beleértve a kerti zöldhulladékot is -, a szemétszállítók kocsijai nem térnek be mindenik utcába. A háztartási hulladék elkülönített gyűjtésének bevezetésekor úgy tűnt, a szemétszállító vállalat is komolyan gondolja: az elkerített tárolókat felújították (lefestették), és kívülre táblákat helyeztek el az eltérő színekkel (is) jelzett négyféle hulladék-elkülönítésről. Ennek megfelelően osztottak szét a magánházaknak négyszínű szemetes zacskókat is. Majd a szeméttárolóba letett nagy kukák oldalán feltüntették, hogy melyikbe mit dobjunk: üveget, műanyagot és fémet, papírt és kartont, valamint vegyes háztartási szemetet.

Aztán elkezdődött a szemétgyűjtés, vagy inkább szétdobigálás, mert a legelején mintha nem vette volna komolyan a szétválogatást a lakosság, a kukákba minden volt, összevissza. Rövidesen azonban változott a látvány a szeméttárolókban, és látszott, hogy ténylegesen igyekeztek minden hulladékot a megfelelő kukába elhelyezni. Időnként ráérősen álltak meg a szemetesnél az emberek, és válogatták külön a nagy zacskójukból a papírt, üveget, palackokat… Jóideje azonban a szeméttárolóba szinte be sem lehet lépni, úgy tele van szétszórt hulladékkal, meg összevissza elhelyezett kukákkal: némelyik felborítva, hogy hozzá se lehet férni, és egyre kevesebbre írják fel, hogy milyen típusú háztartási szemetet kellene beledobni. Amire igyekezett a lakosság rászokni, beletanulni, azt mintha a szemétszállító cég  nem venné már komolyan, hiszen gyakorlatilag ellehetetlenítette a szelektív gyűjtést – osztották meg lapunkkal tapasztalatukat a környék lakói.

S mi legyen a kerti hulladékkal?

A Tisztviselőtelep/Andrei Mureşanu negyedben a kezdeti nehézségek után valamelyest javult a helyzet olyan szempontból, hogy könnyebben „el lehet találni”, melyik héten melyik típusú szemetet kell kitenni. A nyár végén ugyanis a hulladéktípusoknak megfelelő színes zsákok színeiben nyomtatott, a teljes 2019-es évet lefedő naptárszerű programot dobtak a postaládákba, amelyekről így nagyszerűen leolvashatók a heti beosztások, azaz, hogy mikor viszik a papírt, mikor az üveget, mikor a műanyagot. Problémát jelenleg az jelent, hogy a szemetet nem mindig aznap szállítják el, amikor kellene, így olykor egy-két napot is „díszítik” a hulladékkal teli zsákok a járdákat, utcákat. Ugyanakkor a múlt héten első ízben történt meg, hogy a műanyaghulladékot vitték el (sárga zsák), de üveghulladéknak megfelelő zöld zsákot dobtak be helyette, így kérdés, hogy legközelebb, amikor a műanyaghulladékot „üveg” feliratú zöld zsákban teszik ki a lakosok, mi lesz vele?

A környék lakói – mint más negyedekben is a magánházakban lakók – ugyanakkor nagyon örvendenének annak, ha bár havonta egyszer a kerti hulladékot is elszállítanák a szemetes vállalatok, hiszen például ősszel a lehullott levelektől, a fákról lemetszett ágaktól, a kerti növények, virágok maradványaitól vagy akár a lenyírt fűtől nem könnyű – és nem olcsó mulatság – megszabadulni, ugyanis a háztartási hulladékba se tehetők, de elégetésük is tilos.