Hangelőadással tisztelegnek a 147 éve született Constantin Brâncuși előtt

A Dezleganie (Ritualul) című produkció a kolozsvári ZIZ-ben látható

Hangelőadással tisztelegnek a 147 éve született Constantin Brâncuși előtt
Február 26-án, vasárnap este 7 órától a Corbu projekt a Dezleganie (Ritualul) című hangelőadással ünnepli Constantin Brâncuși szobrászművész születésének 147. évfordulóját. Az eseményre a kolozsvári ZIZ művészeti és szociális térben kerül sor.

Az egyszemélyes hangelőadás – amelyet Sergiu Corbu Boldor ad elő – Constantin Brâncuși A hallgatás asztala (Masa Tăcerii), A csók kapuja (Poarta Sărutului) és A végtelen oszlop (Coloana fără sfârșit) nevű alkotásaiból álló szoboregyüttesének szerkezetére épül.

A Dezleganie (Ritualul) a zene és a szobrászat közötti mély kapcsolaton alapszik és Brâncuși szavainak zenére való átültetésével kel életre: „A követ úgy formáltam, hogy énekeljen az emberiségnek. Szobrászat: zene a mozdulatlanságban. Zene: folyamatban lévő szobor.” A nyers kő megmunkálásához használt eszközök a kaval, a hegedű és az ima – olvasható az esemény leírásában, ahol azt is kiemelik, hogy a hangelőadás kiáltvány formájában jelenik meg, amely Brâncuși vallomásából indul ki: „A művészet csak folyamatos kezdetet teremt.”

A koncepció Brâncuși hegedű iránti szenvedélyén alapul, a projekt főszereplője Sergiu Corbu Boldor hegedűművész

Mint írják, 2020-ban született az ötlet, hogy hangturnét szervezzenek Constantin Brâncuși tiszteletére. „Egy kő csendjéből született, amelyet olyan sokáig szemléltünk, hogy az hangokat kezdett kibocsátani. Ismeretlen, interiorizált, elmélyített hang, a siratóének, a zaj, a lázadás, a tiszta öröm árnyalataival. Ez az ismeretlen hang egyszerre járt át bennünket minden elképzelt és elképzelhetetlen állapotban” – vallják a hangelőadás alkotói, Sergiu Corbu Boldor és Luiza Mitu. A turné koncepciója Constantin Brâncuși hegedű iránti szenvedélyén alapul, így a projekt főszereplője Sergiu Corbu Boldor hegedűművész.  A produkció nem nyelvcentrikus, inkább vizuális koncertként értelmezendő, így mindazok számára ajánlott, akik újfajta auditív-képi élmény iránt érdeklődnek – írják a szervezők.

A ZIZ egyike Kolozsvár közelmúltban létesült kulturális és kortárs művészeti tereinek: a 2020-ban megnyitott központ színháznak, táncnak, koncerteknek, előadásoknak, kiállításoknak, műhelyfoglalkozásoknak, különböző közösségi eseményeknek ad otthont. A Párizs utca 5. szám alatti egykori zsinagóga első emeletén található tér a Shoshin Színházi Egyesület, a Váróterem Projekt és a Made in Patarét Egyesület székhelyeként is működik.

A vasárnap esti hangelőadásról részletek és további információk a ZIZ Facebook-oldalán, valamint az előadás Facebook-eseményénél érhetők el.