Gálázott és csoportelső a magyar férfi pólócsapat

A házigazda magyar válogatott 26–0-ra legyőzte a máltai csapatot, így jobb gólkülönbségének köszönhetően – a világbajnoki ezüstérmes spanyolokat megelőzve – megnyerte a C-csoportot, és közvetlenül a negyeddöntőbe jutott a Duna Arénában rendezett vízilabda Európa-bajnokság férfi tornáján. Märcz Tamás együttesének így lett egy extra pihenőnapja, majd szerdán az Oroszország–Grúzia/Georgia párharc továbbjutójával találkozik a nyolc között. A román válogatott meglepetésre egy góllal legyőzte az orosz csapatot a szombati zárófordulóban, s ezzel csoportjából a 3. helyen kiverekedte a továbbjutást. Ritka feladat elé állította a jól védekező magyarokat (a képen a 100%-os teljesítményű piros sapkás Nagy Viktor hárít), hogy csütörtökön 11–11-re végződött a spanyolok elleni csoportrangadó, így ugyanis a gólkülönbség döntött a két csapat között.

A világbajnoki ezüstérmesnek a törökök felett aratott 24–7-es délelőtti győzelme azt jelentette, hogy Märcz Tamás együttesének legalább 20 góllal kell nyernie Málta ellen ahhoz, hogy csoportelsőként közvetlenül a negyeddöntőbe jusson, és egy plusz pihenőnappal számolhasson.

Azt már előre lehetett tudni, hogy a találkozónak gyakorlatilag semmilyen sportértéke nem lesz, ennek ellenére szinte teljesen megtelt a Duna Aréna, a közönség pedig úgy fogadta a hazai csapatot, mintha egy egyenes kieséses összecsapásra készülne.

Annak fényében, hogy a „közte húsz” volt a cél, jól kezdett a magyar válogatott, hiszen nyolc perc alatt fél tucat gólt szerzett, és egyet sem kapott.

Mindössze három perc telt el a második negyedből, amikor a közönség már tízet számolt a máltaiakra, akiknek a dolgát csak nehezítette, hogy a kapuban Nagy Viktor is maximálisan koncentrálva minden lövést hárított, így a magyar válogatott egyre közelebb került céljához (13–0).

A célt egy perccel a harmadik felvonás vége előtt Mezei Tamás góljával érte el a csapat, amelynek a kapuja még mindig érintetlen volt. A zárófelvonás egyetlen kérdése az volt, hogy meglesz-e az Eb-k történetének legnagyobb arányú győzelme, ehhez 27 gólra volt szükség – a rekordot 2018-ban Barcelonában a görögök állították fel a törökök elleni 27–1-es sikerrel –, végül „csak” csúcsbeállítás született.

Az Eb-k történetében 2001 óta először fordult elő, hogy egy mérkőzésen az egyik csapat nem szerzett gólt, akkor ugyancsak Budapesten a spanyolok 4–0-ra győzték le a hollandokat.

„Egyszerű dolgokat beszéltünk meg, persze a megvalósítás nem olyan egyszerű” – kezdte értékelését Märcz Tamás. „Nem nagyon emlékszem olyanra, hogy valakit nullán lehet tartani, ami most nagyon fontos volt, hiszen Máltának sem lenne könnyű huszonhat gólnál többet lőni. Csapatként funkcionáltak a játékosok, nehéz helyzetbe kényszerítették a máltaiak lövőit, ami pedig kapura ment, azokat Nagy Viktor védte” – mondta a kapitány, aki megjegyezte, most elsősorban a negyeddöntőre készülnek majd. A lehetséges ellenfelekről azt mondta, a georgiaiak számára óriási siker a továbbjutás, míg a párharc esélyesei ugyan az oroszok, de ők szombaton kikaptak a románoktól. Hozzátette, a 2017-es hazai rendezésű világbajnokságon is tudott egy nap pihenőt adni a csapatnak, ami akkor nagyon jót tett az együttesnek, ezért várhatóan most is így jár majd el.

Eredmények, Európa-bajnokság (Duna Aréna):

Férfiak, csoportkör, 3. forduló, C-csoport: • Magyarország–Málta 26–0 (6–0, 7–0, 8–0, 5–0) – gólszerzők: Zalánki Gergő 7, Varga Dénes 6, Pohl Zoltán 3, Vámos Márton, Erdélyi Balázs és Manhercz Krisztián 2–2, Hosnyánszy Norbert, Jansik Szilárd, Mezei Tamás és Angyal Dániel 1–1; játszott még Hárai Balázs • Spanyolország–Törökország 24–7 (5–3, 6–1, 8–1, 5–2). A csoport végeredménye: 1. MAGYARORSZÁG 7 PONT (56–16), 2. Spanyolország 7 (58–25), 3. Törökország 3, 4. Málta 0.B-csoport: • Románia–Oroszország 11–10 (3–3, 3–2, 2–0, 3–5) – a román góldobók: Mihnea Gheorghe 4, Andrei Prioteasa és Cosmin Radu 2–2, Tudor Fulea, Vlad Georgescu és Alexandru Ghiban 1–1. • Szerbia–Hollandia 11–4 (0–1, 3–1, 5–2, 3–0). Végeredmény: 1. Szerbia 9 pont, 2. Oroszország 3 (34–33), 3. ROMÁNIA 3 (26–34), Hollandia 3 (22–34).

A-csoport: • Horvátország–Szlovákia 16–4 (3–0, 4–2, 4–1, 5–1) • Montenegró–Németország 10–3 (2–1, 3–0, 3–1, 2–1). Végeredmény: 1. Horvátország 9 pont, 2. Montenegró 6, 3. Németország 3, 4. Szlovákia 0.

D-csoport: • Görögország–Franciaország 12–10 (3–1, 3–1, 3–6, 3–2) • Olaszország–Grúzia/Georgia 18–6 (4–1, 3–2, 5–3, 6–0). Végeredmény: 1. Olaszország 9 pont, 2. Görögország 6, 3. Grúzia 3, 4. Franciaország 0.

A csoportok első helyezettjei közvetlenül a negyeddöntőbe jutottak, a másodikok a harmadikokkal keresztbe játszanak a nyolc közé kerülésért, míg a negyedikek a 13–16. helyért folytatják.

A torna hétfői programja, a negyeddöntőbe jutásért: Montenegró–Törökország, Németország–Spanyolország, Oroszország–Grúzia és Románia–Görögország (20 órakor).

Az olimpiai kvalifikációs kontinensviadalon egy kvótát lehet szerezni, az európai csapatok közül az olimpiai címvédő szerbek, a világbajnok olaszok, valamint a vb-ezüstérmes spanyolok tokiói szereplése már biztos.

*

A házigazda magyar válogatott 13–10-re legyőzte a legutóbbi kontinensviadalon ezüstérmes görög csapatot a Duna Arénában rendezett vízilabda-Európa-bajnokság női tornájának pénteki negyedik fordulójában, ezzel eldőlt, hogy a vasárnapi, szerbek elleni zárófordulós mérkőzés eredményétől függetlenül csoportelsőként kap ellenfelet a negyeddöntőben. Bíró Attila együttese a nyolc között a B-csoport negyedik helyezettjével, a francia válogatottal találkozik majd. Az olimpiai kvalifikációs kontinensviadalon egyetlen tokiói indulási jog szerezhető meg. Az európai csapatok közül ez csak a világbajnoki ezüstérmes spanyoloknak van meg.

Eredmények, Európa-bajnokság (Duna Aréna), nők, csoportkör, 4. forduló:

A-csoport: • Magyarország–Görögország 13–10 (4–4, 4–2, 2–0, 3–4) – a magyar gólszerzők: Garda Krisztina 4, Parkes Rebecca 3, Illés Anna Krisztina és Leimeter Dóra 2–2, Gurisatti Gréta és Vályi Vanda 1–1; játszott még: Gangl Edina (kapus), Keszthelyi Rita, Máté Zsuzsanna, Szilágyi Dorottya, Gyöngyössy Anikó és Rybanska Natasa • Oroszország–Horvátország 34–1 (9–0, 8–1, 7–0, 10–0) • Szlovákia–Szerbia 6–2 (1–0, 2–1, 1–0, 2–1). A csoport állása: 1. MAGYARORSZÁG 12 PONT, 2. Oroszország 9 (100–14), 3. Görögország 9 (72–25), 4. Szlovákia 3 (12–71), 5. Horvátország 3 (19–85), 6. Szerbia 0.

B-csoport: • Spanyolország–Németország 19–4 (4–2, 5–0, 5–1, 5–1) • Hollandia–Franciaország 18–1 (4–1, 6–0, 4–0, 4–0) • Olaszország–Izrael 17–1 (3–0, 5–0, 4–1, 5–0). A csoport állása: 1. Hollandia 12 pont (73–11), 2. Spanyolország 12 (68–22), 3. Olaszország 6 (44–31), 4. Franciaország 6 (34–44), 5. Izrael 0 (12–67), 6. Németország 0 (16–72).

Vasárnap a franciák simán kikaptak az olaszoktól 18–6 (3–2, 5–1, 6–2, 4–1) arányban, így a negyedik helyen zártak, és a negyeddöntőben a magyarokkal játszanak.

Utolsóként a görög válogatott biztosította helyét a nyolc között a Duna Arénában rendezett vízilabda-Európa-bajnokság férfi tornáján. A görögök hétfőn 14–7-re győzték le a román együttest, köszönhetően elsősorban Kosztantinosz Geniduniasz hat találatának.
A magyar válogatott bejutott a legjobb négy közé a Duna Arénában rendezett vízilabda-Európa-bajnokság női tornáján. Bíró Attila együttese a keddi negyeddöntőben magabiztos játékkal, 16–3-ra győzte le a franciákat.