Erdélyi Magyar Fesztivál Szövetség alakult Kolozsváron

A fesztiválszövetség alapító tagjai

Erdélyi Magyar Fesztivál Szövetség alakult Kolozsváron
A Kolozsvári Magyar Napokat (KMN) szervező Kincses Kolozsvár Egyesület kezdeményezésére létrejött az Erdélyi Magyar Fesztivál Szövetség (EMFSZ), amely azon civil szervezeteket tömöríti, amelyek Erdély szerte magyar napos rendezvényeket bonyolítanak le. A szövetség jelenleg kilenc tagot számlál, de meghívás vagy ajánlás révén várják azokat a további jelentkezőket is, akik megfelelnek a szövetség által támasztott minőségi követelményeknek. A szövetség elnökéül a kolozsvári Szabó Lillát választották. A Vallásszabadság Házában ismertették az új szövetség célkitűzéseit: a civilek egymást segítik tevékenységek lebonyolításában, tapasztalatokat cserélnek, információkat adnak át. Ugyanakkor az EMFSZ „nem pénzosztó szövetség”, tehát anyagilag továbbra is mindenki maga szerzi meg pályázatok útján a megvalósításhoz szükséges összegeket. Márta István, a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke is üdvözölte az erdélyi kezdeményezést.

– Tízéves a Kolozsvári Magyar Napok (KMN) rendezvénysorozat ez pedig számvetésre késztet. A KMN 2010-es első rendezvénye után több erdélyi városban ehhez hasonló rendezvényeket szerveztek, valóságos rendezvényhullámot gerjesztve. A különböző rendezvények szervezői között azonban eddig csak véletlenszerű kapcsolattartás folyt. Ezt az űrt tölti be ezentúl az Erdélyi Magyar Fesztivál Szövetség (EMFSZ). 2019 második felében más, hasonló tevékenységet folytató civil szervezetet is meghívunk a szövetségbe, de ajánlatokat is szívesen fogadunk. Az EMFSZ szoros kapcsolatot kíván ápolni a magyarországi Magyar Fesztivál Szövetséggel, amelynek elnöke, Márta István is részt vesz a rendezvényünkön – fogalmazott mai sajtótájékoztatón Gergely Balázstól, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke.

A Szabadság azon kérdésére, miszerint a szakmai tapasztalat átadása mellett az EMFSZ segíthet az anyagi források megteremtésében is, Gergely Balázs azt válaszolta: a szövetség célja az érdekérvényesítés, és anyagi vonatkozásról még korai beszélni.

– Eljött az ideje annak, hogy a magyar napos rendezvényeket szervező civil szervezetek szövetségre lépjenek. A közösségépítő szerep összeköt minket. Kilenc fesztiválszervező civil szervezet alapította meg az EMFSZ-t, amelynek célja egymás segítése, szakmai kapcsolatok, együttműködések kialakítása, kulturális, gazdasági vagy jogi kérdések megbeszélése, szakmai találkozók szervezése – tudtuk meg az EMFSZ elnökétől, Szabó Lillától. Arra a kérdésünkre, hogy milyen hatása lehet annak, ha az EMFSZ elnöki székébe nem kolozsvári kerül, Szabó Lilla elmondta: biztos benne, hogy a tagok közül bárki jó munkát végez majd.

A 2002-ben létrejött Magyar Fesztivál Szövetség jelenlegi elnöke, Márta István elmondta: jelenleg 220 tagot számlálnak, amelyek 280 fesztivált képviselnek. – Nagy és független szervezetet hoztunk létre, amelynek több alappillére van. Elsősorban az információcserét említeném, majd azt, hogy a hasonló rendezvényeket szervező civilek esetében kiiktattuk az ellenségeskedést, és mindannyian hasznos tapasztalatot szereztünk. Kidolgoztuk a magyarországi fesztiválok minősítő rendszerét is, ezt pedig az Európai Fesztivál Szövetség is figyelembe vette saját minősítő rendszere kidolgozásakor. Pár éve nyitottunk az anyaország határain kívüli fesztiválok fele is, így jelenleg 16 erdélyi, hét szlovákiai és két délvidéki fesztivál is tagsági viszonnyal rendelkezik. Fontos, hogy jogi személyiséggé váltatok, az összefogásnak jó hatása lesz – fogalmazott Márta István.

Sok civil tekinti jó példának a KMN-t

Kik az EMFSZ alapító tagjai?

A Vallásszabadság Házában megtartott sajtótájékoztatón, sorra mutatkoztak be az EMFSZ alapító tagjai. Először a Szatmárnémetiben megrendezett, Partiumi Magyar Napokat (PMN) szervező Identitás Alapítvány elnöke, Szőcs Péter ismertette az idén 18. alkalommal esedékes PMN-t. – Szatmárnémeti magyar közössége meg akarta mutatni magát, be akarta bizonyítani, hogy élhető otthona van. Az évek során Szilágy, Máramaros, Szabolcs-Szatmár megyék, illetve az ukrajnai Beregszász magyarsága is bekapcsolódott rendezvényünkbe – közölte Szőcs Péter.

– A Hunyad Megyei Magyar Napokat 2010 júniusában szerveztük meg először, amelybe bevontuk a környező, magyarok lakta településeit: Vajdahunyadot, Dévát, Lupényt, Petrozsényt, Csernakeresztúrt, Lozsádot. Bebizonyosodott, hogy érdemes volt kivinni a rendezvényt a városközpontokba, és most már az önkormányzatok is támogatják a rendezvényt, amelyen koncertek, gyerekprogramok, sportmérkőzések, színházi előadások zajlanak, és szép számmal jönnek románok is rendezvényeinkre. A tízedik rendezvényünket szeptember 21-29. közöttre időzítettük – mondta Széll Lőrinc főszervező.

– Nagybányán különböző civil szervezetek képviselői 2005-ben szerveztek először magyar ifjúsági napokat Nagybánya főterén. Aztán rájöttünk, hogy a város egész magyarságának szüksége van erre a fesztiválra, ezért 2006-tól már Főtér Fesztivál néven, majd 2012-től Nagybányai Magyar Napok néven szerveztük meg rendezvényünket, ahol az emberek kulturáltan szórakoznak. 2015-ben ünnepeltük tízedik évfordulónkat. Most már hétnapos rendezvénysorozattá bővültünk, az idei eseménysorozatot szeptember 16-22. között szervezzük – tudtuk meg Pintér Zsolt nagybányai szervezőtől.

– A Brassói Magyar Napok rendezvénysorozat jövőre ünnepli létesítésének tízedik évfordulóját. Régi hagyományt élesztettünk újjá, mivel ezt megelőzően 1940-ben szerveztek Brassóban magyar napokat. Öt éve a város főterén tartjuk a 8-9 napos rendezvényt, amelyen közel húsz néptáncegyüttes lép fel. Fontos eseménye a Brassói Magyar Színházfesztivál is, amelyet azért is szeretnek a brassói magyarok, mivel nincs állandó magyar nyelvű színtársulatunk. Nagy örömünkre szolgál, hogy több ezer székely jön el évente a fesztiválunkra – magyarázta Toró Tamás főszervező.

Horgász- és halászléfőző-verseny Fehér megyében

 – A Kolozsvári Magyar Napok a példa számunkra, de nem versenyzünk a KMN-nel, hanem egyediek vagyunk. Marosvásárhelyen sok magyar él, de gyakoriak a magyarellenes megnyilvánulások is. Ezért igyekszünk mind a magyar, mind a román közösséget megszólítani – számolt be a hetedik alkalommal megrendezendő Marosvásárhelyi Forgatagról Nagy Éva. Idén augusztus 23-a és szeptember 1-je között rendezik meg az eseményt.

– Köszönetet kell mondanom a KMN-nek, hogy támogattak a Fehér Megyei Magyar Napok létrehozásában. Idei, harmadik rendezvényünkre június 13-16. között kerül sor. Először szervezünk horgász, és halászléfőző-versenyt. A nagy rendezvények helyszíne Nagyenyed, de minden évben koncertet szervezünk más, Fehér megyei magyarlakta településen. Mindenki azzal tér haza a rendezvényünkről, hogy jó magyarnak lenni – tudhattuk meg Lőrincz Helgától, Nagyenyed alpolgármesterétől. Az idei magyar napokat június 13-16. között tartják.

– Amikor 2016-ban megszerveztük az első Temesvári Magyar Napokat, és belaktuk a Főteret, akkor tudatosult, hogy több mint száz éve nem volt magyar rendezvény Temesvár Főterén. A rendezvény célja a temesvári magyar közösség megerősítése, értékeink bemutatása a többségieknek. Idei rendezvényünk időpontja szeptember 26-29 – közölte Kása Zsolt, a Temesvári Magyar Napok szervezője.

– A nagyváradi Szent László napoknak is a KMN szolgáltatta a jó példát. A nagyváradi önkormányzattal az első két évben nem ápoltunk jó viszonyt, ám utána megengedték, hogy rendezvényünket a nagyváradi várban tartsuk. Évtizedek óta ez volt az első és teszem hozzá magyar tevékenység, amely helyet kapott a nagyváradi várban. Célunk megmutatni a magyar közösséget és Szent László alakját a többségieknek. Azóta Nagyváradon utca is viseli Szent László nevét, az első két rendezvényünk helyszínén, egy magánparkban, pedig az egykori tulajdonos, gróf Rhédey Lajos szobra áll – mondta Zatykó Gyula.  

Borítókép: Erdélyi Magyar Fesztivál Szövetség - sajtótájékoztató a Vallásszabadság Házában