Elkezdődött a nemzetközi kerámiabiennálé Kolozsváron

Elkezdődött a nemzetközi kerámiabiennálé Kolozsváron
A nemzetközi verseny zsűrijének tagjai, a Nemzetközi Kerámia Akadémia tagjai, számos hazai és külföldi művész jelenlétében nyitották meg a 3. Kolozsvári Nemzetközi Kerámiai Biennálét csütörtök délután a kolozsvári Művészeti Múzeumban. A rangos rendezvénysorozat a Bánffy-palota mellett több kolozsvári, besztercei, valamint egy bukaresti kiállítótérben zajlik október 13–26. között.

Bel- és külföldi kerámiaművészek munkái láthatók, a rendezvény több akadémiai és kulturális intézmény együttműködésében jött létre – mondta el a megnyitón Florin Gherasim, a Művészeti Múzeum munkatársa. A bienálé szervezői közül Marius Georgescu köszöntötte az érdeklődőket, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi versenyre érkezett alkotásokból összeállított tárlaton kívül még számos más kiállítás látogatható a rendezvénysorozat ideje alatt, a partnerszervezetek által biztosított kiállítóterekben például romániai művészek tárlatai látogathatók. 

A biennálé a Ceramart Alapítvány szervezésében jött létre, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetemmel, a Művészeti Múzeummal, Erdélyi Történeti Múzeummal, a Néprajzi Múzeummal stb. együttműködve. A megnyitón a Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem részéről Radu Moraru, az intézmény rektora és Ioan Sbârciu, az intézmény szenátusának elnöke köszöntötte az érdeklődőket és a művészeket.

A nemzetközi zsűri tagjai közül többen jelen voltak a megnyitón, a zsűri nevében James Clark amerikai képzőművész szólalt fel. – Megköszönném a zsűrinek a közös munkát. Első alkalommal dolgoztam nemzetközi zsűri tagjaként, nagyon lenyűgözött a törődés, gondosság és komolyság mindegyikük részéről. Másrészről nagyon jó volt, ahogy közösen meghoztuk a döntést, nagyon felemelő beszélgetéseink voltak – jellemezte a közös munkát Clark.

– Nagyon izgalmas egy ilyen kulturális központba ellátogatni Európában, amelynek sikerült ilyen nagyszerű eseményt szervezni – mondta David Jones, a Nemzetközi Kerámia Akadémia tagja a megnyitón, kiemelve: a nemzetközi verseny díjazottjai közül egyet felvesznek az akadémia tagjai közé.

Román művészeket is díjaztak a megnyitón

A biennálé legkiemelkedőbb rendezvénye a nemzetközi kerámiaverseny, amelyre 47 ország 220 művésze nevezte be alkotásait, és amelynek díjazottjait a megnyitón hirdették ki.

A nemzetközi zsűri dicsértben részesített hat alkotót, köztük egy romániai résztvevőt, Iliana Crăciunt. A Fiatal művésznek járó díjat Irina Razumovskaya orosz keramikus érdemelte ki.

A zsűri három kiválósági díjat osztott ki a versenyzők között, ebben az elismerésben Velimir Vukicevic szerbiai, Omür Tokgöz törökországi és Vlad Constantin Basarab romániai művészt részesítették.

Fiatal művészek és kísérleti projekt az alagsorban

Csütörtök délután további két kiállítást nyitottak meg a Bánffy-palotában, az alagsorban kialakított kiállítótérben helyet kapó SYNCHRONIC interdiszciplinális projektet és a Fiatal Művészek – Kerámia és üveg című kiállítást.

Georgiana Cosma kerámiaművész, a Galatea Galéria munkatársa nyitotta meg a SYNCHRONIC című tárlatot, amely több művészeti ágat – a kerámiát, szobrászatot és a multimédiás művészetet – összekötő kísérletnek számít. A projekt során készült alkotásokat nem galériákba, hanem szokatlan helyre tervezték, derült ki a megnyitón.

A Művészeti Múzeum alagsorában két kiállítás látogatható

– A SYNCHRONIC múlt évben kezdődött, amikor a Galéria menedzsere azon gondolkodott, hogyan tudnának a kerámiaművészek, szobrászok és multimédiás művészek együtt gondolkozni, együtt dolgozni, megosztva ugyanazt az alkotóműhelyt egy hónapon át – mesélt a projekt kezdetéről Georgiana Cosma. Ebből a közös gondolkodásból született a Bánffy-palotában látható tárlat, fűzte hozzá.

A kiállítás anyagát installációk, zene és egy film alkotja. – A film, a mi portrénk, az installáció, azt mutatja, hogyan dolgozunk együtt, míg a hang azt sugallja, amit gondolunk, érzünk munka közben, vagy mit gondolunk a saját munkánkról – mondta a Galatea Galéria munkatársa, aki szintén részt vett a projetkben.

A biennálé egyik célkitűzése a fiatal művészek promoválása, így az alagsorban egyetemi képzésben résztvevő diákok munkáiból is nyílt egy tárlat. A kiállítók mindegyike már befejezte az alapképzést a kolozsvári, iaşi-i vagy bukaresti képzőművészeti egyetemen, mesterképzésre vagy doktori iskolába jár. A tárlat anyagába bekerült alkotások az egyetemen elkezdett művek folytatása, továbbgondolása. – Remélem a kiállítás meggyőzi önöket arról, hogy a romániai kerámiaoktatás minőségi – méltatta a tárlatot Marius Georgescu, egyetemi tanár, a biennálé egyik szervezője.

(Borítókép: A zsűri nevében James Clark amerikai képzőművész szólalt fel. Fotók : Facebook/ Művészeti Múzeum)