Döntős a férfi vízilabda-válogatott, az aranyért játszanak

Hosszú Katinka bronzérme

Döntős a férfi vízilabda-válogatott, az aranyért játszanak
A magyar férfi vízilabda-válogatott 7–5-re legyőzte a görög csapatot a Margitszigeten zajló világbajnokság csütörtöki elődöntőjében, így szombaton az aranyéremért játszik.

A magyar csapat legjobbja Hosnyánszky Norbert és Vámos Márton volt, ők egyaránt két gólig jutottak, a kapuban pedig Nagy Viktor remekelt. Az ellenfél a második félidőben csak egy gólt tudott dobni.

Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese szombaton 21.30 órakor száll vízbe legközelebb: a világbajnoki címért esedékes összecsapáson Horvátország az ellenfél.

Nehéz ellenfélnek ígérkezett a görög csapat, még akkor is, ha jó ideje nem maradt alul csütörtöki riválisával szemben a magyar együttes. A legutóbbi hat egymás elleni mérkőzésen egyszer sem kapott ki a piros-fehér-zöld színeket képviselő gárda, igaz, nem is nyerte meg mindegyiket, három győzelem mellett három döntetlen született. Így „ikszeltek” a felek az eddigi utolsó meccsükön néhány hete Pireuszban a Szamarcidisz Kupán, továbbá a tavalyi, riói olimpián sem bírtak egymással, az ottani csoportmérkőzés 8–8-cal zárult, az ötödik helyért rendezett találkozó viszont 12–10-es magyar sikerrel ért véget. Ugyancsak nyert a folytatásban aranyéremig menetelő magyar válogatott a 2013-as világbajnoki vizes randevún, ahol a negyeddöntőben 9–3-ra győzött.

Ezúttal Budapesten, a Hajós uszodában a világbajnoki döntőbe jutás volt a tét, s a teltházas nézősereg, a mintegy hétezer ember azt láthatta az első negyed elején, hogy a görögök kettese, Konsztantinosz Geniudiasz hatalmas lövést zúdított Nagy Viktor kapujának jobb felső sarkába. Erdélyi Balázs azonban emberelőnyből rögtön válaszolt, Hosnyánszky Norbert parádés csavargóljával pedig „hazakerült” a vezetés (2–1). Nagy nagyot védett, majd növelhette volna előnyét a magyar együttes, de kimaradtak a lehetőségek.

A második negyedben fórból egyenlítettek a görögök, de ezúttal sem késett a gyors válasz: Vámos Márton balkezes bombája utat talált a rivális kapujába. Az emberelőny kínálta eséllyel újfent élt az ellenfél, ráadásul kétszer is, a triplázó Geniduniasz jóvoltából (3–4). A nagyszünet előtt Gór-Nagy Miklós révén sikerült az egyenlítés, a görögökéhez hasonlóan szerencsés találattal, a kapusról a hálóba pattanó labdával, mi több: a vezetést is sikerült visszavenni öt másodperccel a játékrész vége előtt, amikor is az addig az emberfórok kiharcolásában jeleskedő Hárai Balázs centerből csavart tökéletesen (5–4).

A harmadik negyed elejének néhány hiábavaló oda-vissza úszkálása után Vámos másodjára is igazolta, hogy félelmetesen működik a balkeze, emberelőnyből lőtt védhetetlenül a kapuba (6–4). Nagy Viktor folytatta remeklését, néhányszor a kapufa is vele volt, ekkortájt azonban a magyar támadások is hatástalanok maradtak.

A befejező nyolc perc első találatát Hosnyánszky jegyezte: az olimpiai és világbajnok pólós távolról hatalmas lövéssel vette be a kaput (7–4). A görögök emberelőnyben is hiába próbálkoztak, nagyszerű védekezést mutattak be a magyarok Nagy Viktorral az élen. A legvégén a hat az öt elleni játékban egy gólt valahogy összehozott ugyan a rivális, de ez érdemben már mit sem ért, nyert 7–5-re, ezzel pedig világbajnoki döntőbe jutott a magyar férfi válogatott.

Eredmények, férfi vízilabda, elődöntő: • Magyarország–Görögország 7–5 (2–1, 3–3, 1–0, 1–1) – góldobók: Vámos és Hosnyánszky 2–2, továbbá Erdélyi, Gór-Nagy és Hárai 1–1, illetve Geniduinasz 3 és Funtulisz 2 • Horvátország–Szerbia 12–11 (1–1, 4–4, 4–4, 3–2).

 

Ötödik a női pólócsapat

A magyar női vízilabda-válogatott az ötödik helyen végzett a budapesti vizes világbajnokságon, miután a pénteki helyosztón két góllal legyőzte az olasz együttest. A magyar csapatban utoljára szerepelt a világbajnok Takács Orsolya.

Eredmények, az 5. helyért: • Magyarország–Olaszország 10–8 (3–2, 3–2, 2–2, 2–2) – góldobók: Keszthelyi Rita 3, Szilágyi Dorottya 2, Bujka Barbara, Antal Dóra, Gurisatti Gréta, Csabai Dóra és Czigány Dóra 1–1, illetve Arianna Garibotti és Roberta Bianconi 4–4.

További eredmények:

A 7. helyért: • Görögország–Ausztrália 8–6. A 3. helyért: • Oroszország–Kanada 11–9 (3–3, 4–2, 2–2, 2–2).Csütörtök este a Duna Arénában

Amint röviden már jeleztük, a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka 2:06,02 perces idővel csapott célba a 200 pillangó fináléjában, míg a szám másik magyar indulója, Szilágyi Liliána 2:07,58 perccel hetedik lett.

Hosszú keményen kezdett, fél távnál elsőként fordult, majd az utolsó 50-nek a harmadik helyről vágott neki. Hatalmas hajrába kezdett, és ugyan az első két hely valamelyikére nem igazán volt esélye, de magabiztosan szerezte meg a bronzérmet az olimpiai bajnok spanyol Mireia Belmonte és a német Franziska Hentke mögött. Az Eb-ezüstérmes Szilágyi végig a 7–8. helyen úszott.

„Majdnem jobban örültem ennek a bronznak, mint a kétszáz vegyesen szerzett aranynak, mert arra mindenki számított, és elvárta” – mondta Hosszú, aki 2009 és 2013 után szerzett vb-bronzot ebben a számban. Hozzátette, ilyen időt négy éve nem úszott, de kicsivel tovább tartott az új technika elsajátítása.

A 28 éves bajai úszósztár a magyar csapat negyedik érmét szerezte a hazai rendezésű világbajnokságon: vasárnap a 4 x 100 méteres gyorsváltó lett harmadik, hétfőn Hosszú védte meg címét 200 méter vegyesen, szerdán pedig Cseh László végzett a második helyen 200 méter pillangón.

Nem sokkal később a Késely Ajna, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Hosszú Katinka összeállítású 4 x 200 méteres gyorsváltó hatodik helyen végzett. A négyes egy helyen változott a délelőttihez képest, Hosszú váltotta Gyurinovics Fannit, és a váltó végül 7:51,33 perces időt ért el.

Elsőként a 15 éves Késely állt rajtkőre, volt ugyan ötödik is, de csak hetedikként ért be. Ezt követően Jakabos ugrott a medencébe, de nem tudott faragni a hátrányon. Verrasztó sem tudta feljebb hozni a csapatot, így Hosszú nagy feladat elé nézett. Száz méter után már a hatodik volt, de talán kissé el is fáradt ennek a hátránynak a ledolgozásában, így az utolsó 50-en már nem tudott előrébb jönni.

Ami a férfiakat illeti, Bernek Péter 1:55,79 perccel hatodikként jutott a 200 méter hát pénteki döntőjébe, Telegdy Ádám pedig 1:56,69 perccel a kilencedik helyen zárt. Előbbi megjavította 1:55,88-as, 2012-es országos csúcsát, utóbbi pedig nagyot faragott egyéni legjobbjából (1:57,17).

Eredmények:

Női 200 m pillangó: 1. Mireia Belmonte (Spanyolország) 2:05,26 perc, 2. Franziska Hentke (Németország) 2:05,39, 3. HOSSZÚ KATINKA 2:06,02, …, 7. SZILÁGYI LILIÁNA 2:07,58.Női 4 x 200 m gyorsváltó: 1. Egyesült Államok 7:43,39 perc, 2. Kína 7:44,96, 3. Ausztrália 7:48,51, ..., 6. MAGYARORSZÁG (KÉSELY AJNA, JAKABOS ZSUZSANNA, VERRASZTÓ EVELYN, HOSSZÚ KATINKA) 7:51,33.További döntős eredmények:Férfiak, 200 m vegyes: 1. Chase Kalisz (Egyesült Államok) 1:55,56 perc, 2. Hagino Koszuke (Japán) 1:56,01, 3. Vang Sun (Kína) 1:56,26.100 m gyors: 1. Caeleb Ramel Dressel (Egyesült Államok) 47,17 másodperc, 2. Nathan Adrian (Egyesült Államok) 47,87, 3. Mehdy Metella (Franciaország) 47,89.Nők, 50 m hát: 1. Eriene Medeiros (Brazília) 27,14 másodperc, 2. Fu Jüan-huj (Kína) 27,15, 3. Aliaksandra Herasimenia (Fehéroroszország) 27,23.

Péntek délelőtt történt

Takács Krisztián az utolsó továbbjutó idővel (22,18 másodperc) került az elődöntőbe, míg Lobanovszkij Maxim egyéni csúcsa (22,23) a 18. helyre volt jó 50 méter gyorson a vb legnépesebb számában (125 nevező). Románia képviselője, Alin Coste 23,04 mp-cel az 54. helyen végzett.

Molnár Flóra a 19. helyen lett, így nem jutott elődöntőbe 50 méter pillangón. A 19 éves nagykanizsai versenyező – aki ősztől az Egyesült Államokban folytatja tanulmányait – 26,51 másodperccel futamában a hetedik lett, 26,15-ös országos csúcsától elmaradva.

Milák Kristóf junior világcsúccsal az ötödik, Cseh László pedig a tizedik idővel jutott az esti elődöntőbe 100 méter pillangón. A két magyar közül előbb a szám olimpiai ezüstérmese, a legutóbbi két világbajnokságon, Barcelonában, majd Kazanyban is második Cseh állt rajtkőre, a 200-on második 31 éves klasszis rendkívül szoros versenyben 51,55 másodperces időt ért el, negyedikként csapott a célba. Őt Milák Kristóf követte – aki a netanyai junior Európa-bajnokságon korosztályos világcsúccsal nyert 200-on –, a 17 éves magyar a dél-afrikai Chad Le Clos mellett óriásit ment és junior világcsúcsot jelentő 51,23-as eredménnyel a futamban a második helyet szerezte meg.

Hosszú Katinka a második, Burián Kata pedig a 11. idővel jutott elődöntőbe. Mindkét magyar az utolsó, azaz a negyedik előfutamban kapott helyet. Hosszú, a szám olimpiai ezüstérmese az első méterek után az élre állt és egy pillanatig sem volt kérdéses győzelme, a végén még ki is engedhetett, s 2:07,30-as idővel csapott célba. Burián nagyot harcolt a középmezőnyben, 2:09,86-os idejével az ötödik helyen ért be.   

Nem jutott döntőbe viszont a Németh Nándor, Grátz Benjámin, Telegdy Ádám, Kozma Dominik összeállítású 4 x 200 méteres férfi gyorsváltó, a négyes 7:11,10 perces eredménnyel futamában az ötödik, összesítésben pedig a tizedik lett.   

Kapás Boglárka a hatodik idővel jutott a döntőbe, Késely Ajna pedig a kilencedik lett 800 méter gyorson.

Mindkét magyar a harmadik előfutamban állt rajtkőre. Az olimpiai bronzérmes Kapás sokáig csak a középmezőnyben „úszkált”, 300 méterrel a vége előtt azonban ritmust váltott és felzárkózott a harmadik helyre, s végül 8:28,93-as idővel csapott célba. „Jó volt, a második felét úsztam meg, ez volt a terv” – mondta röviden Kapás, aki úgy fogalmazott, hogy az első 400-on nem csinált semmit.

Késely végig a negyedik és a hatodik hely között tartotta magát, a mindössze 15 éves magyar tehetség 8:32,01-es időt ért el, ez kevesebb mint egy másodperccel marad el egyéni legjobbjától (8:31,05). „Ebben a délelőttiben most minden benne volt, mindent beleadtam. Titkon vágytam rá, hogy bejutok a fináléba, de így is mosolyogva térhetek haza, nagyon örülök a három döntőnek” – nyilatkozta Késely, aki hozzátette, várhatóan egy napot pihenhet az ifjúsági világbajnokság előtt.

Az éremtáblázat 52 szám után

A csütörtöki versenynap után is Kína vezeti a Magyarországon rendezett vizes világbajnokság éremtáblázatát, amelyen a magyarok egy-egy arannyal és ezüsttel, továbbá két bronzzal a 11. helyen állnak.

A vb éremtáblázata 75-ből 52 szám után (arany–ezüst–bronz): 1. Kína 12–11–5, 2. Egyesült Államok 10–10–6, 3. Oroszország 8–3–6, 4. Franciaország 5–1–2, 5. Nagy-Britannia 4–2–1, 6. Olaszország 3–3–8, 7. Brazília 2–3–2, 8. Ausztrália 1–5–2, 9. Spanyolország  1–3–0, 10. Kanada 1–1–3, 11. MAGYARORSZÁG 1–1–2, 12. Hollandia 1–1–1, 13. Dél-afrikai Köztársaság és Malajzia 1–0–1, 15. Svédország 1–0–0, 16. Japán 0–2–3, 17. Németország 0–2–1, 18. Ukrajna 0–1–7, 19. Koreai NDK 0–1–1, 20. Ecuador, Lengyelország és Mexikó 0–1–0, 23. Fehéroroszország 0–0–1.

Nyíltvízi úszásban, a nők 10 kilométeres versenyében két bronzérmes volt. Úszásban a nőknél 200 méter gyorson két ezüstérmet, míg a 4 x 100 méteres vegyes vegyesváltóban két bronzérmet osztottak.