Doku ’22 – Csalog Zsolt író, szociográfus emlékére hirdetnek irodalmi pályázatot

Doku ’22 – Csalog Zsolt író, szociográfus emlékére hirdetnek irodalmi pályázatot
A 25 éve elhunyt író, szociográfus, Csalog Zsolt emlékére Doku ’22 címmel hirdet meghívásos és nyílt pályázatot a Litera irodalmi portálon a Világháló-Irodalom Alapítvány a Blinken OSA Archívummal együttműködésben: a szervezők szeptember 28-ig olyan kisprózai műveket várnak, amelyek a mai magyar társadalom egy-egy nehéz sorsú alakjának dokumentum-értékű portréját rajzolják meg – olvasható a litera.hu-n.

Mint írják, 25 éve hunyt el Csalog Zsolt író, szociológus, szociográfus, aki a 60-as évektől folytatott néprajzi kutatásokat, a 70-es évektől részt vett a cigánykutatásban, interjúzott, anyagot gyűjtött, cikkeket és könyveket írt, portréfilmeket készített. Legfőbb műfaja a portré volt: jelent meg cigányportré-, munkásportré-kötete, írt káder- és ’56-os portrékat (Doku 56 című kötete után nevezték el a most meghirdetett pályázatot Doku 22-nek), megrajzolta a Gulágot megjárt Mikluszkó Lajos, valamint a Zsil völgyi bányászsztrájkban részt vevő Hosszú István portréját is. Rá emlékezve, pótolhatatlan munkája előtt tisztelegve hirdetnek pályázatot legjellemzőbb műfajában – olvasható.

„A magyar társadalom mélyrétegeinek megmutatására ma csak szórványosan vállalkoznak írók, a kutatók által feltárt valóságot pedig kevéssé ismeri a közvélemény, jobbára egyetlen nagy masszaként tekint rá, távoliként és idegenként kezeli, lenézi. Magyarországon nem csak a gazdasági válság döntött nyomorba százezreket, hanem van a társadalomnak olyan, alig látható, néma és egyre terebélyesebb rétege, amely évtizedek óta él emberhez méltatlan körülmények között. A Litera és az OSA pályázata az ő életükkel és sorsukkal szeretné – az irodalmat segítségül hívva – megismertetni az olvasót” – írják a felhívásban.

A szervezők kiemelik: a portré alanya lehet hajlék nélkül élő ember, a szülőfalu szegénysorán tengődő köz- vagy alkalmi munkás, állástalan könyvtáros, sok gyermekes cigány család tagja, idős, kisnyugdíjas szomszéd vagy ellátásra szoruló nagyszülő – mindenkinek akad a közeli vagy távoli környezetében olyan ember, akinek élete, sorsa és alakja irodalmi feldolgozást kíván. „A portré választott alanya lehet fiktív vagy több valós figurából összegyúrt alak, ám szeretnénk, ha személyisége, életének körülményei szociografikus módon rögzített, valós tényeken alapulnának” – teszik hozzá.

A pályázat egy meghívásos és egy nyílt részből áll. A meghívásosban felkért írók vesznek részt, a nyílt pályázatra viszont bárki beküldheti a kiírásban szereplő kritériumoknak megfelelő művét, egy-egy társadalom szélén élő ember portréját. A meghívásos pályázatot a Litera egykori gyakornokaiból álló zsűri bírálja el, a legjobb elnyeri a Doku 22 meghívásos pályázat díját. Az írásokat a Litera közli.

A nyílt pályázaton – irodalmi előélettől függetlenül – bárki indulhat, aki rövid, 3-5 ezer karakteres novellában rajzol portrét egy – Csalog szavaival élve – „megtaposott sorsú” emberről. A pályázók a litera2006@gmail.com címre (DOKU '22 tárgymegjelöléssel) nyújthatják be szeptember 28-ig a pályázatra született, korábban sem nyomtatott, sem online felületen nem publikált, névvel ellátott pályaműveiket.

A nyílt pályázatra beérkező anyagot a Litera szerkesztőinek előzsűrizése után felkért szakmai zsűri bírálja el. Az eredményhirdetés és díjátadás tervezett időpontja október 14. A nyílt pályázat további részletei a litera.hu honlapon böngészhetők.

(Borítókép: Csalog Zsolt portréja az 1971-es Ahol a sziget kezdődik című antológiából. Fotó: Csigó László)