Defibrillátorokat helyeznek el Kolozsvár forgalmas közterületein

Defibrillátorokat helyeznek el Kolozsvár forgalmas közterületein
A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal defibrillátorokat vásárol, amelyeket aztán kolozsvári köztereken helyeznek el. Erre azt követően került sor, hogy a városi önkormányzat által meghirdetett részvételi költségvetési eljárás során egy rezidens orvos javasolta a kültéri defibrillátorok elhelyezését, a lakosok pedig felkarolták a kezdeményezést, azaz a projekt 884 szavazatot gyűjtött be.

Emil Boc polgármester elmondta: már tárgyalt a kolozsvári rohammentő-egység (SMURD) vezetőjével, Cristian Ursuval. Az orvosi felszerelést idén vásárolja meg az önkormányzat, és a leginkább forgalmas utcákon helyezik majd el, mint például a Deák Ferenc/Eroilor utca, a kolozsvári BT-Aréna vagy a vasútállomás környékén szerelik fel. A rohammentő egység vállalta, hogy nyilvános tájékoztató kampányt szervez, amelynek során bárki elsajátítathatja a debfibrillátor működtetését. A defibrillátor karbantartását és felszerelését szintén a SMURD vállalta. Az ügyben versenytárgyalást fognak kiírni, a város költségvetésében pedig elkülönítettek erre bizonyos összeget.

A defibrillátor alkalmazása életet is menthet szívinfarktus esetén. Sajnos, gyakran előfordul, hogy a szívbeteget csak a mentőkocsi megérkezése után kerül „defibrillátor-közelbe”. A szívinfarktuson átesett személyek esetében minden másodperc számít. Ilyenkor a szív nem ver, a vér nem kering, az agy nem kap oxigént, ez pedig az esemény bekövetkeztétől számított első öt percben súlyos károsodást okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy az eset szemtanúi minél gyorsabban és hatékonyabban kezeljék a defibrillátort. Európai statisztikai adatok szerint évente 350 ezren szenvednek szívinfarktust kórházon kívül. Öt esetben csak egyszer tudnak a mentők idejében közbelépni, ha az infarktus nem a kórházban következett be. Európában tíz szívinfarktusos ember közül csak egy éli túl az infarktust, míg Romániában ilyen esetekben a túlélési arány 3%-os, azaz száz ember közül három életét sikerül megmenteni.

Állítólag az utcai defibrillátorok működtetése nem igényel különösebb szaktudást, csak alapvető elsősegély-nyújtási ismereteket. Az ötletgazda rezidens orvos szerint 10-15 ilyen berendezésre lenne szükség a város legforgalmasabb részein, azaz a Főtéren, a Széchenyi/M. Viteazul téren, a Bocskai/Avram Iancu téren, a Szentgyörgy/Béke/LucianBlaga téren, a Diákművelődési Ház környékén, a Sétatéren, a Fellegváron, a Kolozsvár Aréna környékén, a BBTE Sportparkjában, a vasútállomáson, az egyetemi és a megyei könyvtár környékén, a Florin Piersic/Köztársaság mozi és a bíróság épületében.