Ciprus: napsütötte tengerpartról szellemvároson át a katonai bíróságig

Továbbra is igen zavaros a politikai helyzet a megosztott szigeten

Ciprus: napsütötte tengerpartról szellemvároson át a katonai bíróságig
Sallai János szamosújvári barátunk ötlete alapján gyűlt össze egy kisebb társaság arra a kiruccanásra – még áprilisban –, amelynek célpontja a Mediterrán-tenger keleti csücskében levő sziget, Ciprus volt. Mondhatni kihagyhatatlan volt a lehetőség: az egyik diszkont légitársaság Kolozsvárról heti három alkalommal működtet járatot a köztársaság görög oldalán levő Lárnakába, a menettérti repülőjegy csupán 222 lej volt. Ráadásul tudtuk, hogy az itthoni áprilisi havazást verőfényes napsütés, homokos tengerpart, fürdőruha illetve hűvös hegyi levegő váltja majd fel. Nem tévedtünk. Rövid kiruccanásnak ígérkezett, de ehhez részemről kilenc napos kényszerpihenő is hozzáadódott… Egy pillanatig sem számítottam arra, hogy az egyik román újságíró kollégám ötlete alapján az Észak-Ciprusi Török Köztársaságban található Varosha szellemvárosba történő behatolásom, illetve az ott készített fotók és videók ilyen következményekkel járnak…

Indulásunk napján, április 20-án meglepetésre havazott Kolozsváron, míg Lárnakában sütött a nap, s 26 Celsius-fokot mértek árnyékban – napon pedig 30-at. Azt sem tudja ilyenkor az emberfia, hogyan öltözzön. Ráadásul, mivel az indulás késő délután volt, aznap még dolgozni is bementem, s éppen egy reptéri sajtóértekezletre is el kellett mennem. A kobakomon levő napszemüveget látva az egyik román újságíró kollégám rákérdezett: havazáskor?! Mikor megtudta, hova készülök, azt javasolta: feltétlenül menjek át a szigetnek a Törökország által az 1974-es háború során elfoglalt oldalára, s tekintsem meg a Famagusta közvetlen közelében levő Varosha nevű szellemvárost, amely az 1960-as és 1970-es években a mostani francia riviérának felelt meg: itt nyaralt a „krémek krémje”, többek között Elizabeth Taylor, Richard Burton, Raquel Welch és Brigitte Bardot. Akkor még nem sejtettem, miIyen súlyos következménnyel jár majd számomra e kiruccanás…

Strandok, városok, Aphrodité

A csoport egyik tagja, Xénia kiváló szállást talált a lárnakai repülőtér közelében: Mazotos üdülőfalu csupán 16 kilométerre található a légikikötőtől. Üres volt a hely, ilyen korán senki sem érkezik még üdülni a szigetre.

Első utunk a Nissi-strandra vezetett, ez Ciprus legismertebb tengerpartja: átlátszó a tenger, lassan mélyül a víz, tökéletes mindazok számára – így nekem is –, akik nem úszni, csupán megmártózni szeretnének, azaz menekülnének a hőségtől. Igen, még április végén, vagy akár most szeptemberben is… A kristálytiszta víz bizony nem csupán az utazási irodák szórólapjain hívogat: a Nissi-strandon valóban létezik!

Pafos városa is sorra került, de nem csupán azért, mert idén ez a település is Európa Kulturális Fővárosa – ottlétünkkor igen alacsony részvétellel ugyan, de a polgármesteri hivatal előtt éppen színházi performansz zajlott –, hanem azért is, mert az UNESCO világörökségi listáján levő városban a Krisztus előtti 3. századból származó királyi sírokat is meg lehet tekinteni.

Természetesen Aphrodité szülőhelyét sem hagytuk ki. A rendkívül romantikus partszakasz legendás hangulatot árasztott, szinte el is hittük, hogy a szépség és a szerelem istennője valóban itt kelt ki a habokból…

Amennyiben nem csak a turisztikai nevezetességeket látogatod, a kis falvakban ilyen helyről vásárolhatsz…

Szomorú múlt, kilátástalan jelen

Seb Európa testén: a szigetet szögesdrót szeli ketté, itt van a kontinens egyetlen kettéosztott fővárosa. Nicosia (törökül Lefkoşa, görögül pedig Lefkoszía) tulajdonképpen háborús övezet (a sziget északi részét 1975-ben foglalták el a török csapatok), a demarkációs vonalon ott vannak még a lövészárkok és homokzsákok, a sok esetben romos épületek falain még mindig látszanak a lövedékek és golyók nyomai. Megdöbbenést kiváltó látvány ez még egy olyan látogató számára is, aki a délszláv válság háborús övezeteit is körbejárta. A helyiekkel folytatott beszélgetéseim során arra a következtetésre jutottam: a teljesen elnyugatiasodott Ciprusi Köztársaságban, azaz a görög részen élőknek semmi érdeke egyesülni a „török foglalókkal”. A görögök az Európai Unió tagjai, a fizetőeszköz az euró… Megfigyelők szerint a 2008-as ellenőrzőpont megnyitásával (a híres Ledra utcában) csak az első lépés történt meg a városrészek egyesülése felé, s azóta közel 10 év telt el…

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!